Niekoľko rokov je nám už známe, že ochorenie čriev si svoju obeť vyberá v každom veku bez rozdielu pohlavia. Najťažšie chorobu zvládajú však mladí ľudia, ktorí okrem fyzických komplikácií prežívajú zhoršenú kvalitu sociálneho života. Ak aj vás trápi niektorá zo zápalových chorôb črevného traktu, čítajte ďalej náš článok venovaný sebavedomiu a sebaistote.
Každodenná neistota
Pacientov trpiacich ochorením čriev trápi každodenná neistota a nedostatok sebadôvery. Príčinou je okrem bolestí najmä neschopnosť vykonávať bežné aktivity, ktoré iní ľudia zvládajú bez akýchkoľvek problémov. Pre ženy a mužov, ktorým je diagnostikovaná Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída môže byť obrovským problémom klasická návšteva fitness centra, keďže ich možnosti cvičenia sú veľmi obmedzené počas komplikovaných štádií ochorení. So zaradením do normálneho života majú problém aj v práci, kde kvôli viacpočetným neprítomnostiam na pracovisku zvyknú zamestnávatelia pristupovať k rozviazaniu pracovnej zmluvy. Všetky drobné “prehry” dejúce sa na dennej báze znižujú sebavedomie a sebaistotu pacientov s ochorením čriev.
Strach z odmietnutia
Je to práve strach z odmietnutia, čo bráni pacientom zdôveriť sa so svojím trápením inému človeku, napríklad v práci. O svojich ťažkostiach ľudia neradi hovoria na verejnosti, pretože pociťujú istý druh zahanbenia, hoci za svoje ochorenie nemôžu. Spoločnosť vo všeobecnosti zatvára oči pred zdravotnými problémami iných. Prekonať tento strach nie je jednoduché a vyžaduje si značnú dávku odvahy. Skúsený terapeut však dokáže pomôcť pacientom nájsť stratenú sebadôveru a naviesť na správnu cestu komunikácie s kolegami alebo priateľmi o svojom zdravotnom stave.
Nebojte sa zveriť odborníkovi
Nie je žiadnou hanbou navštíviť psychoterapeuta alebo kouča, ktorý vám vie poradiť ako zvládať svoje ochorenie po psychickej stránke, a tiež ako vysvetliť okoliu problematiku života s vaším ochorením. Experti rozumejú vášmu trápeniu a vedia, ako uľaviť aj vašej hlave, ktorá stále rieši neistotu každodenných činností.
Ako si môžete pomôcť sami?
Existuje niekoľko techník na zvýšenie sebavedomie, ktoré sú veľmi nenáročné. Základnou technikou je postupné prinavracanie si sebavedomia pomocou sugescie. Sugescia je náš vnútorný monológ, ktorým dokážeme zmeniť to, ako o sebe zmýšľame. Dodávaním pozitívnych informácií nášmu mozgu meníme celkový pocit, ktorý máme.
Zoberte si list papiera a pero, spíšte si čo najviac vlastností, ktoré si na sebe vážite a úspechy, ktoré sa vám podarilo dosiahnuť. Nepodceňujte túto jednoduchú techniky, pretože je to jedna z najmocnejších aké poznáme. Neuvidíte výsledky hneď, ale po niekoľkých týždňoch uvedomovania si svojich skvelých vlastností nadobudnete o sebe novú, vylepšenú a sebavedomú mienku.
Úspechy, ktoré si napíšete na papier nemusia byť prevratné a veľké. Niekedy aj bežné malé úspechy dokážu spustiť vlnu väčších úspechov, pretože všetko je spolu prepojené. Aj včasné vstávanie je úspechom, keďže množstvo ľudí má obrovský problém prekonať sa a vstať skoro ráno.
Zamerajte sa na zlepšenie
Ako sme už spomínali v predošlom bode, sústreďte sa na neustále zlepšovanie seba samého. Skúšajte, aké aktivity vám vyhovujú a ochorenie vám ich dovoľuje vykonávať a zamerajte sa na zlepšenie v týchto aktivitách. Pomôže to zlepšiť vaše vyžarovanie a sebadôveru vo vlastné schopnosti. Aj malé víťazstvá sa počítajú.
Zlepšiť svoj zdravotný stav môžete aj vďaka upraveniu psychiky. Sebavedomie a pocit spokojnosti ovplyvňujú nielen to, či sa dobre cítime. Spokojnosť a úsmev na tvári priaznivo ovplyvňuje aj náš imunitný systém. Človek, ktorý sa cíti dobre vo svojom vlastnom tele nebude podliehať niektorým psychosomatickým chorobám, ako uvádzajú mnohé zdroje článkov publikovaných expertmi na prepojenie nášho psychického stavu so zdravým. Je známe, že stavy ako depresia, strach, zlosť, frustrácia sa môžu pri dlhodobom trvaní prejavovať aj v podobe rôznych telesných chorôb.
Ako to funguje?
Jednoducho aj komplikovane zároveň. Naše telo riadi mozog a ten dokáže odosielať signály každému orgánu v tele. Psychika spolureguluje prácu orgánov, žliaz, ktoré menia stav fungovania tela. A fungovanie orgánov následne spoluovplyvňuje aj psychiku. Všetko je spolu prepojené, a preto oddeľovať psychicku od ochorenia čriev nie je možné.
Mnoho depresií vzniká práve črevnou nerovnováhou, a zas naopak, niektoré stavy psychiky môžu privodiť človeku črevné problémy.
Keď sa z dôvodu nízkeho sebahodnotenia trvalo podceňujeme, začneme pociťovať smútok, pocit zlyhania, nespokojnosť, bezmocnosť urobiť čokoľvek so svojím ochorením a to všetko reguluje aj „nastavenia“ nášho tela.
Je preto potrebné zmeniť to, čo nášmu mozgu dodávame – negatívne informácie. Nie je tým myslené toľko spomínané pozitívne myslenie, ale skôr „zdravé” informácie o skutočných vlastnostiach, ktoré máme a nevšímame si ich.
Zameraním sa na psychiku vieme do značnej miery ovplyvniť naše sebavedomie a celkovo zvýšiť kvalitu nášho života. Je to len na vás, či ochoreniu dáte šancu prevziať kontrolu naš vaším životom. Postavte sa mu čelom a nebojte sa osloviť niekoho ďalšieho, kto vás pochopí.
Pomáha aj komunita
Veľmi dobrým nápadom je zapojenie sa do komunity ľudí trpiacich podobnými problémami a podeliť sa s nimi o svoje starosti. Určite sa radi podelia o svoje skúsenosti a odporučia vám vhodný spôsob, ako získať svoje sebavedomia späť.
V rámci komunít je veľkou výhodou odbornosť, ktorú poskytujú. V rôznych skupinách venujúcich sa ochoreniam čriev nájdete psychoterapeutov, psychológov alebo koučov, ktorí chcú pomáhať ľuďom diagnostikovaným ochorením čriev.
V prípade, že neviete podobnú komunitu nájsť, napíšte nám a vy vám odporučíme vhodnú komunitu ľudí, kde vám poradia.
-
SYMPROVE™ TEAMhttps://www.symprove.sk/author/nikol/
-
SYMPROVE™ TEAMhttps://www.symprove.sk/author/nikol/
-
SYMPROVE™ TEAMhttps://www.symprove.sk/author/nikol/
-
SYMPROVE™ TEAMhttps://www.symprove.sk/author/nikol/