Detoxikácia je pre hlupákov

Ak chcete do nového roka vykročiť zdravo, nenaleťte šarlatánom, ktorí si medlia ruky, ako ľahko zbohatnú na ľudskej hlúposti. Nutkavá potreba detoxikovať svoje telo nemá nič spoločné s nahromadením toxínov vo vašom tele. Pocit nafúknutia a únava je výsledkom toho, že ste na Vianoce zjedli celú perníkovú dedinu, ktorú ste na nový rok zapili galónom šampanského.

Máme tu obdobie detoxikácií a nádeje, že sa nám podarí vykročiť do nového roka zdravší a krajší. Mnoho ľudí začne po sviatkoch uvažovať o rôznych detoxikáciách a čistiacich prípravkoch, ktoré nám majú zázrakom pomôcť zbaviť sa všetkých prehreškov, ktorých sme sa na vlastnom tele dopustili.

Nanešťastie však neexistujú žiadne dôkazy, že pitie rôznych čajov, roztokov, štiav alebo užívanie iných tzv. detoxikačných výrobkov dokáže spraviť čokoľvek, okrem prinášania zisku ľuďom, ktorí ich predávajú. Propagácia detoxikáčných kúr sa dnes masívne rozmohla, pretože výrobcovia si dnes dokážu vymyslieť zaujímavo a vedecky znejúce mechanizmy, na základe ktorých tvrdia, že naše telo vyplaví množstvo zlých toxínov. Kupujúci sú však laikmi, ktorí žiaľ tieto informácie nedokážu kriticky zhodnotiť a vedieť či je popísaný mechanizmus, vôbec fyzicky možný. Vidina rýchlo a jednoducho získaného zdravého tela bez zlých toxínov je silnejšia a väčšinou víťazí. Keďže o detoxe hovorí aj toľko celebrít a (samozvaných a odborne nekompetentných) odborníkov na výživu, nieje sa čomu diviť. Tvrdenia o detoxikačných účinkoch sú všade. Od blogov až po štítky na potravinách. Stali sa preto chybne a neprávom legitimizované ich všadeprítomnosťou. Pre zdravie však neexistujú žiadne skratky!

Mám pre vás ale dobrú správu. Detoxikácia je proces, na ktorý sú naše telá už tisícky rokov extrémne dobre vybavené a vy môžete tieto procesy podporiť. Nepôjde však o žiadne rýchle opravy alebo zázraky. Skutočný a trvalým riešením sú správne rozhodnutia v životnom štýle. Tie vám poskytnú dobrú základňu. Nie je veľmi príťažlivé povedať, aby ste jedli zeleninu, ale to je jediná rada, ktorá skutočne funguje. A má to jednu lákavú výhodu. Zelenina a ovocie sú lacné.

 

Poďme si však povedať, čo sú tie toxíny vlastne zač.

So slovom toxín sa už stretol snáď každý, no pochybujem, že aspoň polovica ľudí, ktorá toto slovo používa vôbec vie, čo znamená. Celkom logicky je jasné, že ide o niečo, čo pre nás môže byť škodlivé, no je to veľmi široký termín. Existuje celé spektrum toxínov v závislosti od toxicity. Už múdry pán Paracelsus, otec modernej farmácie, povedal: „Všetko je jed, záleží len od dávky.“ Toxicita závisí nie len od toho, o akú látku ide, ale hlavne od toho, koľko jej vezmete. Dokonca aj voda môže byť toxická, ak jej vypijete príliš veľa.

Na jednom konci spektra nájdeme naozaj nebezpečné látky, ako je olovo, alebo čističe odtokov, po ktorých užití je otrava istá. Na strane druhej máme nízke hladiny toxínov v potravinách, ktoré jeme, pijeme a dokonca vo vzduchu, ktorý dýchame. Taktiež sami produkujeme vlastný toxický odpad, prostredníctvom bežných procesov v tele, ako je cvičenie (ktoré produkuje kyselinu mliečnu) a trávenie (ktoré produkuje množstvo odpadových látok, ktoré sa stávajú našou každodennou stolicou). Alkohol je napríklad niekde v strede spomínaného spektra. Je toxický, a preto sa po jeho užití cítime opití, ale pri nízkych dávkach môže byť bez problémov telom odfiltrovaný.

Detoxikačná továreň v našom tele

Vaše telo venuje detoxikácií veľa svojich častí a orgánov, ktoré sú vysoko účinné. Prvá línia obrany proti čomukoľvek škodlivému, čo vložíme do nášho tráviaceho traktu ( napr. rum s colou), sú naše črevá a črevné baktérie v nich. Oni rozhodnú, čo sa absorbuje do krvného obehu a poviem vám, sú riadne vyberavé (neutralizujú napríklad vírusy a baktérie, ktoré by boli pre náš organizmus škodlivé, keby sa absorbovali). Čo neputuje do krvného obehu ide našou zadnou časťou z tela von.

Takmer všetko, čo z potravy vstrebete prechádza krvou priamo do vašej pečene, kde komplikované chemické reakcie rozhodnú, aký bude osud prijatých látok. Ak je niečo užitočné (cukor z coly), pečeň to pošle do obehu, no ak ide o látky, ktoré nemôžu byť okamžite využiteľné, alebo by mohli byť škodlivé, vaša pečeň je vyzbrojená enzýmami, ktoré ich zneutralizujú a pošlú z tela von ako odpad. Väčšinou formou moču.

Pomôžte vašej pečeni

Vaša pečeň prefiltruje každú minútu viac než jeden liter krvi, čo znamená, že krv celého tela pretečie pečeňou každých 5 minút. Táto horda práce sa odohráva bez toho, či jej venujete pozornosť alebo nie. Napriek tomu, môžete urobiť niekoľko vecí, ktorými pomôžete pečeni tento filtračným systém zefektívniť. Prvý krokom by malo byť hydratovať, hydratovať, hydratovať. Voda je to, čo vynáša odpadové produkty z vášho tela preč formou moču, potu a výkalov. Ako zistíte či ste hydratovaný? Ak nechodíte na toaletu každých pár hodín a váš moč nieje jasne až svetlo žltý, musíte piť viac vody. Džús sa nepočíta, pretože vysoký obsah cukru znamená pre pečeň viac práce. Na prečistenie potrebujete čistú vodu. A rovnako veľmi potrebuje vaše telo pohyb. Cvičením naštartujete pohyb tekutín v tele a spustíte nutkanie na veľkú potrebu, čo vám pomôže napríklad pri problémoch s nadúvaním. Nemusí ísť o žiaden maratón, stačí prechádzka, namiesto vyložených nôh pred televízorom.

Spomínate si na všetky tie enzýmy, ktoré vaša pečeň používa na rozkladanie nežiaducich zlúčenín? Tieto enzýmy si naše telo vytvára z látok v niektorých potravinách, ktoré konzumujeme – konkrétne z celého ovocia, zeleniny, či proteínov. Mali by ste jesť zeleninu a ovocie v celej forme a to päť až deväť porcií denne. Nie však vo forme štiav, pretože tie neobsahujú vlákninu. Nielenže sú plné živín o ktorých ste už počuli – vitamín C, železo atď., ale sú tiež zdrojom fytoživín, ktoré podporujú funkcie pečene. Tieto živiny sú obzvlášť vysoké v kapustovitých rastlinách (ružičkový kel, brokolica), v cesnaku, cibuli a v niektorých bylinkách.

Nepodceňuje dôležitosť vlákniny vo svojom živote. Vláknina plus voda znamenajú zdravé črevné pohyby a zdravé črevné baktérie. Oboje podporujú odstraňovanie odpadu z pečene ako aj z vašich čriev. Vláknina je tiež potrebná na odstránenie odumretých buniek z vašich čriev. Výskyt dobrých baktérií vo vašom čreve podporíte taktiež prevenčným užívaním probiotík, pretože črevná mikroflóra je veľmi citlivá na rôzne nepriaznivé faktory, akými sú stres, či fajčenie. Jedine týmto spôsobom udržíte svoje črevo zdravé a zaručíte, že bude vstrebávať živiny do vášho tela správne.

Ak vám však príležitostné hýrenie a nestriedme konzumovanie prerastie cez hlavu a stane sa vašim životným štýlom, žiadne množstvo vody, ovocia a zeleniny neodčiní trvalé poškodenie vašich orgánov. Nemôžete stále boxovať niekomu do tváre, znovu a znovu a čakať, že ten chudák bude mať na konci rovnaký počet zubov aký mal na začiatku.

+ posts

Som študent Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne a rada sledujem pokroky vo vedeckom bádaní. Myslím si, že 21. storočie prinesie ešte veľmi veľa zaujímavých a rovnako šokujúcich objavov. Sme ešte len na začiatku poznávania toho, čo všetko probiotiká dokážu, no už teraz vieme, že škála ich účinkov je veľmi pestrá. Som nimi fascinovaná.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo