Ako sa udržať fit pri Crohnovej chorobe? Poznáme vhodné cvičenie.

Ako sa udržať fit pri Crohnovej chorobe? Ak trpíte touto chorobou, pravdepodobne ste počuli o tom, že príznaky sa dajú zlepšiť aj vhodným typom fyzickej aktivity – cvičením. Koľko cvičenia je však príliš veľa? Aké cvičenie je najlepšie? Môže niektoré cvičenie príznaky ešte zhoršiť?

Cvičenie je dôležité

Cvičenie je dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu každého človek. Mierne aeróbne aktivity, silové tréningy a jóga alebo tai chi vám môžu pomôcť zvládnuť vaše príznaky ochorenia. Môžu vám tiež pomôcť zlepšiť celkové zdravie, nielen fyzické ale aj psychické. Pri cvičení sa uvoľňujú endorfíny a cítite sa preto oveľa lepšie, než keď sedíte doma pred televíziou. Pohyb je pre telo prirodzený, avšak čo robiť, keď máte diagnostikované ochorenie čriev – Crohnovu chorobu?

Výhody cvičenia

Zatiaľ čo väčšina ľudí s Crohnovou chorobou vie, že na túto chorobu nie je zatiaľ žiadny liek, ktorý ich zbaví ochorenia, mnohí z nich chcú nájsť jednoduchý trik na odstránenie príznakov. Bohužiaľ, nie je to tak jednoduché. Ak chcete dostať príznaky do remisie – obdobia zníženého alebo žiadneho prejavu príznakov, musíte dostať pod kontrolu zápal, riešiť problémy s imunitným systémom alebo oboje súčasne.

Žiadne rutinný cvičenia nemôžu jednoznačne zbaviť vaše telo príznakov. Cvičenie však môže pomôcť vášmu tráviacemu ústrojenstvu. Vďaka pohybu posilňujeme nielen svalstvo, ale aj zvyšujeme našu energetickú hladinu a imunitný systém nám je tiež vďačný.

Odborníci sa však domnievajú, že cvičenie zmierňuje symptómy Crohnovej choroby najmä tým, že znižuje našu stresovú úroveň. Keďže už vieme, že stres môže zhoršiť zažívacie problémy, pravidelné cvičenie a iné aktivity, ktoré znižujú stres, vám môžu poskytnúť želanú úľavu. Cvičenie je tiež známe svojim obrovským benefitom pre psychiku – môže tiež pomôcť znížiť príznaky depresie, bežnú súčasť nepríjemnej Crohnovej choroby.

 

Ďalšie benefity

Pravidelný pohyb má tiež ďalší prínos pre ľudí s Crohnovou: je prevenciou osteoporózy. Crohnova choroba pacientov vystavuje zvýšenému riziku osteoporózy. Je to tak z dôvodu samotnej choroby, ako aj vedľajšieho účinku mnohých liekov predpísaných pri tomto type ochorenia. Cvičenie s hmotnosťou, či už závažím alebo vlastnou váhou je známe tým, že pomáha predchádzať osteoporóze spomalením rýchlosti úbytku kostí. Okrem toho pomáha dosiahnuť lepšiu rovnováhu a svalovú silu, k čomu sa viaže nižšie riziko pádu a zlomeniny kostí.

 

    

Mierne aeróbne cvičenie

Pri Crohnovej chorobe vás vyčerpávajúce tréningy s vysokou intenzitou môžu “zničiť” a nebudete sa cítiť o nič lepšie. Aj váš lekár vám pravdepodobne odporúča skôr mierne aeróbne činnosti s nízkou intenzitou cvičenia. Skvelým začiatkom je niekoľko hodín strávených na prechádzke, aspoň 3-krát týždenne. Medzi ďalšie možnosti spadá cyklistika, plávanie a vodný aerobik.

Štúdia publikovaná v časopise American Journal of Gastroenterology hovorí o tom, že chôdza miernym tepom trikrát týždenne asi pol hodiny pomohla účastníkom s Crohnovou chorobou zlepšiť ich príznaky ochorenia. Účastníci zaznamenali celkové zlepšenie kvality života. Na každej prechádzke prešli priemernú vzdialenosť 3,5 kilometrov.

 

Bicyklovanie

Jazda na stacionárnom bicykli alebo na bicykli vonku v prírode je ďalšie cvičenie, ktoré môže zlepšiť váš životný štýl aj pri ochorení čriev. Cyklistika je jedným z najlepších spôsobov, ako si zabezpečiť dostatočné množstvo aeróbnej aktivity bez toho, aby ste spustili príznaky Crohnovej choroby. Jedna štúdia, publikovaná v časopise Canadian Journal of Gastroenterology, zistila, že ľudia žijúci s Crohnovou chorobou mohli používať stacionárny bicykel až do bodu vyčerpania bez akýchkoľvek príznakov. Štúdia tiež nenašla žiadny dôkaz o tom, že pokračovanie v tomto typue cvičenia počas šiestich mesiacov by spôsobovalo akékoľvek zvýšenie prejavu symptómov. Takže, smelo do toho!

Silové cvičenie

Aktivity na posilnenie svalov sú nevyhnutné pre udržanie fyzickej vitality každého z nás. Pokúste sa začleniť do týždenného tréningu dve alebo tri cviky zamerané aj na posilnenie svalov.

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Crohn’s and Colitis je posilňovací tréning “zlatým cvičením”, pokiaľ ide o prevenciu straty kostného minerálu a zlepšenie telesného zloženia u ľudí, vrátane ľudí s Crohnovou chorobou. Pri cvičení použite elastické cvičebné pásy, stroje alebo závažia na formovanie vášho svalstva. Skúste postupne zaradiť dve až tri sady 10 až 12 opakovaní v každej sérii.

Výborné sú bežné cvičenia zapájajúce brušné svalstvo a zadné partie –  drepy a výpady. Nezabudnite odpočívať 15 až 30 sekúnd medzi každým cvičením a 2 až 3 minúty medzi súbormi. Cvičte s trénerom, ktorý vám poradí pri správnom vykonávaní cviku. Predídete tak osvojeniu nesprávnej techniky a zabránite prípadným zraneniam.

Tancovanie 

Tanec je skvelou aeróbnou činnosťot, ktorá navyše stimuluje produkciu mozgových chemikálií, ktoré bojujú proti stresu a depresii. Pre ľudí s chronickým ochorením, akým je Crohnova choroba, je zníženie stresu dôležité pre celkovú kvalitu života.

 

Plávanie

Duševné a fyzické výhody plávania robia z tejto aktivity vhodné cvičenie pre ľudí žijúcich s Crohnovou chorobou. Je to jedno z najmenej stresujúcich aeróbnych cvičení. PAcienti s chronickými ochoreniami často prichádzajú na to, že sú schopní cvičiť oveľa dlhšie počas vodných aktivít než v posilňovni. Kúpanie je mimoriadne prospešné aj pre zdravie kĺbov, čo je dôležité hlavne vtedy,, ak patríme medzi 25% ľudí, ktorí majú chorobu spojenú s artritídou.

 Jóga

Jóga je cvičenie zahŕňajú strečing, meditáciu a hlboké dýchanie. Štúdie ukazujú, že jemná prax jogy môže znížiť našu stresovú úroveň a zvýšiť našu fyzickú kondíciu. Okrem toho, výskum z Ohio State University ukázal, že ženy, ktoré praktizovali jogu najmenej dva roky pravidelne niekoľkokrát týždenne znížili zápalovú reakciu svojho tela pri ochorení čriev.

 

Vybudujte si bezpečný a zábavný postup

Je dôležité, aby ste sa pred začatím nového cvičebného programu alebo aktivity obrátili na svojho lekára. Uistite sa, že váš lekár je oboznámený s akýmikoľvek dôležitými zmenami, ktoré urobíte v rutine svojho tréningu. Akonáhle budete mať súhlas svojho lekára, profesionálny tréner vám môže pomôcť nastaviť harmonogram vhodných aktivít.

Odporúčania:

  • vyberte si také aktivity a priestory na cvičenie, kde vám umožnia ľahký prístup do toaletných priestorov.
  • uistite sa, že ste správne hydratovaní pred, počas a po cvičení. Dehydratácia môže byť problémom, najmä ak máte chronickú hnačku.
  • akýkoľvek cvičebný program si vyberiete, musí to byť niečo, čo vás baví.
  • vždy by ste mali venovať pozornosť hlavne svojmu telu a robiť si časté prestávky. Je tiež rozumné obmedziť cvičenie počas vzplanutia ochorenia – období, kedy je prejavenie choroby najsilnejšie.

Pravidelné cvičenie je dôležitou súčasťou udržania si zdravia. Výber ľahkých až stredne náročných fitnesových činností vám môže pomôcť zlepšiť celkové zdravie bez toho, aby ste spôsobovali prílišný tlak na tráviaci systém. Cvičenie si môžete vychutnať dokonca aj s Crohnovou chorobou.

+ posts

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo