Liečba IBS

Liečba IBS

Syndróm dráždivého čreva (IBS), rovnako ako zápalové ochorenia čreva (IBD), je ochorenie, ktoré nevieme úplne vyliečiť. Liečime symptómy ochorenia a snažíme sa navodiť a udržať stavy remisie a to úpravou životosprávy a správnou diétou, vyhýbaním sa spúšťačom ochorenia (najmä stresu) a liekmi – farmakoterapiou. Perspektívne sa však taktiež ukazujú byť niektoré probiotické prípravky.

Diéta

Pri IBS nie je dôležité len čo jeme alebo nejeme, ale aj ako jeme. Podľa odporúčaní by pacienti s IBS mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

 • jesť pravidelne – dodržiavať časové odstupy medzi jedlami a nevynechávať jedlá,
 • jesť pomaly,
 • piť veľa tekutín počas celého dňa, najmä čistú vodu alebo bylinné čaje,
 • obmedziť nápoje s obsahom kofeínu, alkoholu a perlivé nápoje,
 • znížiť príjem potravín s vysokým obsahom vlákniny (skôr u pacientov s hnačkou),
 • znížiť príjem nestráviteľných škrobov,
 • znížiť denný príjem čerstvého ovocia,
 • pacienti, ktorí trpia najmä hnačkou, by sa mali vyhnúť potravinám s obsahom sorbitolu, sladidla, ktoré sa pridáva napr. do žuvačiek alebo niektorých nápojov. Sorbitol môže totiž vo vysokých dávkach hnačku zhoršiť,
 • pacienti trpiaci nafukovaním a plynatosťou by mali zahrnúť do jedálnička potraviny s obsahom ovsa (napr. ovsenú kašu na raňajky) a ľanové semiačka,
 • vyhýbať sa konzumácii polotovarov, ktoré obsahujú rôzne aditíva.

Farmakoterapia

V terapii IBS sa uplatňuje liečba zameraná na potlačenie symptómov, ktoré môžu byť od pacienta k pacientovi rôzne (niekto má skôr hnačku, niekto skôr zápchu). Cieľom je teda dosiahnutie normálnej konzistencie stolice, odstránenie nepríjemných bolestí brucha spojených s narušenými pohybmi v čreve a zlepšenie celkovej kvality života pacienta. I keď sú tieto liečivá väčšinou v lekárni dostupné bez predpisu, odporúčame sa najprv poradiť s lekárom, ktorý potvrdí diagnózu a určí liečbu. Poradiť sa tiež môžete s lekárnikom o správnom dávkovaní a prípadných nežiaducich účinkov týchto liekov.

Liečba zápchy

Vláknina je často odporúčaná pacientom trpiacim zápchou. Funguje tak, že sa v črevách napučí, nafúkne a pozitívne tak ovplyvňuje črevá k pohybom potrebným na vyprázdnenie. Vlákninu môžete získať konzumáciou potravín s jej vysokým obsahom (napr. celozrnné potraviny, zelenina) alebo vlákninovými doplnkami ako je napr. psyllium. Nadmerná konzumácia vlákniny však môže spôsobovať ťažkosti, ako je nadúvanie, plynatosť a bolesť brucha, preto nie je vhodná pre každého pacienta s IBS.

Laxatíva

Laxatíva sú lieky proti zápche, ktoré podobne ako vláknina podporujú formovanie stolice a jej presúvanie v črevách. Najčastejšie sa používajú tzv. osmotické laxatíva, ktoré zvyšujú vylučovanie vody do čriev, čím zmäkčujú stolicu a umožňujú tak jej rýchlejšie presun. Pre riziko dehydratácie by ste pri ich užívaní mali piť veľa vody. Typickým príkladom osmotických laxatív je laktulóza alebo makrogol. Ďalším typom laxatív sú stimulačné laxatíva, ktoré priamo stimulujú svalovinu čriev k pohybu. Tieto liečivá sa však podávajú iba v akútnych stavoch, ich dlhodobé užívanie je sprevádzané mnohými nežiadúcimi účinkami ako je nevoľnosť, zvracanie, kŕče v bruchu, krv v stolici a dokonca na ne vzniká aj určitá forma závislosti. Medzi bežne dostupné stimulačné laxatíva patrí napr. bisakodyl alebo čaj z listov rastliny Cassia senna.

Liečba IBS

Liečba hnačky

Takzvané antidiaroiká, teda liečivá proti hnačke, môžu byť účinné u pacientov s IBS, u ktorých dominuje najmä hnačka. Pri IBS sa najčastejšie používa loperamid, ktorý zabraňuje kontrakcii črevnej svaloviny a odďaľuje tak vyprázdňovanie. Medzi časté nežiadúce účinky tohto lieku však patrí plynatosť a zápcha, ktoré sú veľmi nežiadúce práve u pacientov s IBS.

Ďalšie používané liečivá – liečba IBS

 • lieky proti úzkosti – ako bolo spomenuté v predošlom článku, stres a úzkosť môže úzko súvisieť s IBS, preto môže užívanie týchto liekov predchádzať nepríjemným symptómom. Tieto lieky však treba užívať krátkodobo kvôli riziku vzniku závislosti a nežiadúcich účinkov.
 • antidepresíva – okrem toho, že účinkujú na depresiu, ktorá sa niekedy vyskytuje u pacientov s IBS, niektoré antidepresíva môžu uľavovať od častých bolestí brucha.
 • spazmolytiká – lieky zmierňujúce nepríjemné črevné kŕče, môžu pomáhať aj pri plynatosti. Tieto lieky sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu.
 • antibiotiká – ničia premnožené baktérie podieľajúce sa na symptómoch ochorenia
 • lieky proti plynatosti – lieky s obsahom simetikónu môžu uľaviť od plynatosti a s ňou spojenými ťažkosťami
 • lieky proti bolesti

Probiotiká

V predošlom článku sme spomínali, ako môžu črevné baktérie ovplyvňovať priebeh ochorenia. Zloženie črevnej mikrobioty môže byť narušené a narušené môžu byť aj tráviace procesy, na ktorých sa tieto organizmy podieľajú. Z tohto dôvodu sa stali probiotiká predmetom skúmania ako potenciálne liečivá IBS. Existuje veľké množstvo vedeckých štúdií potvrdzujúcich ich priaznivý účinok na prejavy ochorenia. Môžu sa na tom podieľať tieto ich schopnosti:

 • spomalenie rastu škodlivých baktérií a iných mikroorganizmov,
 • posilnenie imunitného systému a bariérovej funkcie čriev,
 • zmiernenie zápalu,
 • spomalenie prehnaných pohybov čriev,
 • zníženie produkcie plynov.

Tieto vlastnosti by tak mohli pomôcť zmierniť prejavy IBS ako je zápcha, hnačka, nafukovanie, plynatosť a bolesť brucha. V tejto oblasti je však nutné vykonať ešte množstvo ďalších výskumov.

Dôležité je si uvedomiť, že každé probiotikum je iné a preto sa odlišujú aj ich účinky. Rovnako sa líši aj charakter ochorenia u pacientov, preto môže jedno probiotikum niekomu pomôcť a niekomu takmer vôbec. Z tohto dôvodu je treba vyskúšať viacero probiotických prípravkov a nájsť si ten čo vám pomáha najlepšie. Dôležité je takisto ich pravidelné užívanie, ktoré by malo trvať aspoň 4 týždne.

Liečba IBS
Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo