Syndróm dráždivého čreva (IBS), rovnako ako zápalové ochorenia čreva (IBD), je ochorenie, ktoré nevieme úplne vyliečiť. Liečime symptómy ochorenia a snažíme sa navodiť a udržať stavy remisie a to úpravou životosprávy a správnou diétou, vyhýbaním sa spúšťačom ochorenia (najmä stresu) a liekmi – farmakoterapiou. Perspektívne sa však taktiež ukazujú byť niektoré probiotické prípravky.
Pri IBS nie je dôležité len čo jeme alebo nejeme, ale aj ako jeme. Podľa odporúčaní by pacienti s IBS mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel:
V terapii IBS sa uplatňuje liečba zameraná na potlačenie symptómov, ktoré môžu byť od pacienta k pacientovi rôzne (niekto má skôr hnačku, niekto skôr zápchu). Cieľom je teda dosiahnutie normálnej konzistencie stolice, odstránenie nepríjemných bolestí brucha spojených s narušenými pohybmi v čreve a zlepšenie celkovej kvality života pacienta. I keď sú tieto liečivá väčšinou v lekárni dostupné bez predpisu, odporúčame sa najprv poradiť s lekárom, ktorý potvrdí diagnózu a určí liečbu. Poradiť sa tiež môžete s lekárnikom o správnom dávkovaní a prípadných nežiaducich účinkov týchto liekov.
Vláknina je často odporúčaná pacientom trpiacim zápchou. Funguje tak, že sa v črevách napučí, nafúkne a pozitívne tak ovplyvňuje črevá k pohybom potrebným na vyprázdnenie. Vlákninu môžete získať konzumáciou potravín s jej vysokým obsahom (napr. celozrnné potraviny, zelenina) alebo vlákninovými doplnkami ako je napr. psyllium. Nadmerná konzumácia vlákniny však môže spôsobovať ťažkosti, ako je nadúvanie, plynatosť a bolesť brucha, preto nie je vhodná pre každého pacienta s IBS.
Laxatíva sú lieky proti zápche, ktoré podobne ako vláknina podporujú formovanie stolice a jej presúvanie v črevách. Najčastejšie sa používajú tzv. osmotické laxatíva, ktoré zvyšujú vylučovanie vody do čriev, čím zmäkčujú stolicu a umožňujú tak jej rýchlejšie presun. Pre riziko dehydratácie by ste pri ich užívaní mali piť veľa vody. Typickým príkladom osmotických laxatív je laktulóza alebo makrogol. Ďalším typom laxatív sú stimulačné laxatíva, ktoré priamo stimulujú svalovinu čriev k pohybu. Tieto liečivá sa však podávajú iba v akútnych stavoch, ich dlhodobé užívanie je sprevádzané mnohými nežiadúcimi účinkami ako je nevoľnosť, zvracanie, kŕče v bruchu, krv v stolici a dokonca na ne vzniká aj určitá forma závislosti. Medzi bežne dostupné stimulačné laxatíva patrí napr. bisakodyl alebo čaj z listov rastliny Cassia senna.
Takzvané antidiaroiká, teda liečivá proti hnačke, môžu byť účinné u pacientov s IBS, u ktorých dominuje najmä hnačka. Pri IBS sa najčastejšie používa loperamid, ktorý zabraňuje kontrakcii črevnej svaloviny a odďaľuje tak vyprázdňovanie. Medzi časté nežiadúce účinky tohto lieku však patrí plynatosť a zápcha, ktoré sú veľmi nežiadúce práve u pacientov s IBS.
V predošlom článku sme spomínali, ako môžu črevné baktérie ovplyvňovať priebeh ochorenia. Zloženie črevnej mikrobioty môže byť narušené a narušené môžu byť aj tráviace procesy, na ktorých sa tieto organizmy podieľajú. Z tohto dôvodu sa stali probiotiká predmetom skúmania ako potenciálne liečivá IBS. Existuje veľké množstvo vedeckých štúdií potvrdzujúcich ich priaznivý účinok na prejavy ochorenia. Môžu sa na tom podieľať tieto ich schopnosti:
Tieto vlastnosti by tak mohli pomôcť zmierniť prejavy IBS ako je zápcha, hnačka, nafukovanie, plynatosť a bolesť brucha. V tejto oblasti je však nutné vykonať ešte množstvo ďalších výskumov.
Dôležité je si uvedomiť, že každé probiotikum je iné a preto sa odlišujú aj ich účinky. Rovnako sa líši aj charakter ochorenia u pacientov, preto môže jedno probiotikum niekomu pomôcť a niekomu takmer vôbec. Z tohto dôvodu je treba vyskúšať viacero probiotických prípravkov a nájsť si ten čo vám pomáha najlepšie. Dôležité je takisto ich pravidelné užívanie, ktoré by malo trvať aspoň 4 týždne.
absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia