Liečba IBD – zápalových ochorení čreva

Žiadna terapia dnes nedokáže IBD ( z angl. Inflammatory Bowel Diseases) vyliečiť úplne, navyše je medikamentózna liečba stále u množstva pacientov málo účinná alebo spojená s veľkým množstvom nežiaducich účinkov. Príčinou je hlavne neznámy pôvod týchto ochorení, a teda nemožnosť použiť tzv. kauzálnu liečbu (teda liečbu zameranú na príčinu ochorenia). Tento článok si posvieti na jednotlivé lieky, postupy terapie a prezradí, na čo je dobré dbať pri výžive.

Terapia

Komplexná liečba zápalových ochorení čreva (IBD), medzi ktoré patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, zahŕňa samozrejme terapiu liekmi – farmakoterapiu, no dôležitú úlohu zohráva aj úprava životného štýlu a správna diéta. Cieľom terapie je uľaviť od symptómov ochorenia, navodiť a udržať remisiu, teda bezpríznakovú fázu, ktorej predĺženie môže predchádzať okrem iného aj vzniku nežiadúcich komplikácii ochorenia (napr. rakovina hrubého čreva, krvné zrazeniny). V ťažších formách ochorenia, kedy je liečba nedostačujúca, je často nevyhnutná operácia.

Diéta

Diéta zohráva kľúčovú úlohu pri kontrole IBD. Stravovacie návyky môžu ovplyvniť priebeh ochorenia, a to najmä počas vzplanutí, kedy môže každá drobnosť dramaticky zhoršiť symptómy. Neexistuje asi žiadna konkrétna stravovacia schéma, ktorá by pomohla každému. Každý človek je iný, môže sa teda stať, že niekomu škodí niečo viac a niečo zase menej alebo vôbec. Preto si musíte vy sami sledovať, čo je pre vás dobré a čo nie. Uvádzame príklady potravín, ktorých konzumáciu by ste mali obmedziť, a naopak potravín, ktoré by ste mali vyhľadávať.

Obmedziť:

  • mastné a vyprážané jedlá
  • pikantné jedlá a koreniny
  • jedlá s vysokým obsahom vlákniny (surové ovocie a zelenina)
  • káva, čaj, čokoláda
  • alkohol
  • hovädzie a bravčové mäso
  • obilniny a orechy
  • mliečne produkty

Vyhľadávať:

  • ovocné džúsy
  • banány, jablkové pyré
  • biela ryža
  • kuracie a rybacie mäso
  • varená zelenina bez šupky
  • vajcia
  • malé a častejšie porcie jedla
  • vyšší príjem tekutín

Probiotiká

Ako už bolo spomenuté v predošlom článku, u pacientov s IBD pozorujeme zníženú diverzitu v zložení črevnej mikrobioty, ktorá sa pravdepodobne podieľa na priebehu ochorenia. Probiotické baktérie môžu čiastočne dopĺňať tieto chýbajúce baktérie a nahrádzať tak ich funkcie, ktorými ovplyvňujú správne fungovanie imunitného systému čriev. Probiotiká, ako aj ich metabolické produkty, by sa takisto mohli podieľať na ochrane čriev pred premnožením patogénnych baktérií, ktoré by inak mohli spôsobiť infekciu a zhoršiť tak stav ochorenia.

Symprove trávenie

Prečítajte si recenzie našich dlhodobých zákazníkov.

Výskumy ohľadom užívania probiotík v terapii IBD sú však rozporuplné. Pre terapiu Crohnovej choroby probiotikami neexistuje dostatok vedeckých dôkazov, ktoré by jednoznačne potvrdili ich účinnosť. Pre ulceróznu kolitídu ich je však viac než dosť, preto sa prípravky s obsahom probiotických baktérií používajú v bežnej praxi ako pomocná liečba pri udržaní stavu remisie ulceróznej kolitídy.

Farmakoterapia

Lieky v terapii IBD nedokážu úplne vyliečiť ochorenie, uľavujú však od symptómov – od bolesti, zápalu alebo tráviacich ťažkostí.

Protizápalové liečivá – používajú sa na zmiernenie zápalu v tráviacom trakte. Pre miernejšie formy ochorenia sa používajú tzv. aminosalicyláty, z nich sa používa kyselina 5-aminosalicylová, tiež známa ako mesalazín. Účinnejšími liekmi v potlačení zápalu sú glukokortikoidy, ktoré znižujú zápal veľmi rýchlo a efektívne. Pri ich častejšom užívaní však tento účinok slabne a zvyšuje sa riziko viacerých nežiadúcich účinkov, preto sa glukokortikoidy používajú iba krátkodobo, najmä pri náhlych vzplanutiach.

Imunosupresíva – ide o širšiu skupinu liečiv, ktoré rôznymi mechanizmami potláčajú prehnanú imunitnú odpoveď organizmu, a práve tá je príčinou zápalu pri IBD. Niekedy trvá aj zopár mesiacov, kým sa dostaví účinok týchto liečiv, preto sa zvyknú podávať už zároveň s rýchlo-účinkujúcimi glukokortikoidmi. Medzi tieto liečivá patrí napr. azatioprin alebo merkaptopurín, používajú sa aj takzvané biologické liečivá. Tieto látky, proteíny, veľmi špecifickým spôsobom zasahujú do procesov spôsobujúcich ochorenie a používajú sa u pacientov, ktorí nereagujú na bežnú terapiu.

Antibiotiká – z dôvodu častého výskytu infekcií tráviaceho traktu, či už náhodného alebo zapríčineného niektorými komplikáciami ochorenia, sú rôzne antibiotiká dôležitými liečivami v liečbe pacientov s IBD. Používajú sa takisto aj po operáciách, kedy je vysoké riziko infekcie.

I keď v súčasnosti nevieme, ktoré mikroorganizmy resp. baktérie sa podieľajú na priebehu ochorenia, niektorí vedci veria, že podávanie antibiotík môže pomáhať pri redukcii symptómov likvidáciou baktérií, ktoré sú zodpovedné za nežiadúcu, prehnanú reakciu imunitného systému.

Operácia

Ak v liečbe nepomohla úprava životného štýlu ani lieky a ochorenie nedá inak účinne liečiť, lekár pravdepodobne navrhne operáciu.

Keďže ulcerózna kolitída postihuje len hrubé črevo a konečník, ich čiastočné alebo celkové operatívne odstránenie môže úplne vyliečiť ochorenie. Pri Crohnovej chorobe sa väčšinou operujú len veľmi poškodené časti čreva a výhody operácie bývajú často len dočasné.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo