Ako môže naša myseľ prispievať k príznakom IBS?

Väčšina ľudí už počula výraz „Cítim to v bruchu“. Existuje veľa podobných výrazov viažucich sa na naše brucho, ktoré naznačujú, že ľudia dokážu cítiť rôzne pocity práve touto časťou tela. Či už ide o “motýliky v bruchu” alebo nepríjemné kŕče pred dôležitou poradou v práci, naše črevá akoby dokázali prežívať naše pocity intenzívnejšie než iné časti tela.

Ako sú črevá prepojené s mozgom?

Náš nervový systém, ktorý nám dáva možnosť premýšľať a pohybovať sa, je veľmi dômyselný. Udržuje tiež v pohybe naše srdce, aby dokázalo čerpať krv a je zodpovedný aj za dýchanie a iné telesné procesy. Neurotransmitery sú chemikálie, ktoré umožňujú komunikáciu medzi nervovými bunkami navzájom, ale aj komunikáciu s inými bunkami telesných orgánov.

V našich vnútornostiach sa dokonca nachádza viac neurónov a neurotransmiterov ako v mieche, ktorá ovláda zvyšok tela. Existuje tiež veľa neurochemických látok, ktoré sa zvyčajne nachádzajú v mozgu a ovplyvňujú aj črevá. Nie je teda divu, že mnohí ľudia hovorievajú, že “črevo má svoj vlastný mozog”. Tento mozog však nie je mysliacim mozgom ako je ten v hlave. Zdá sa, že je viac zapojený do emócií, a preto môže byť v pozore práve vtedy, keď sme vystavení stresovým situáciám.

Stres mení baktérie v črevách

Štúdia z Ohio State University ukázala, že stres mení spôsob fungovania baktérií v našich črevách. V štúdii sa množstvo “dobrých baktérií” v čreve rapídne znížilo, zatiaľ čo množstvo “škodlivých baktérií” rástlo počas vystavenia stresovým podnetom. To ovplyvnilo aj schopnosť tela bojovať proti chorobe!

Preto sa v posledných rokoch kladie dôraz na zlepšovanie črevnej mikroflóry ako prevencia pred bežnými ochoreniami spojenými s oslabenou imunitou. Nemusíte byť vedcom, aby ste si vedeli dať do súvisu zdravie celého tela so zdravým čriev. Pacientom trpiacim IBS je dobre známe, že ich príznaky sa počas stresových období zhoršujú. Stojí preto za zváženie, venovať viac pozornosti relaxu a stresovému manažmentu, pretože dlhodobý stres v našom živote narobí poriadne problémy. Stres je nepriateľom čriev ale aj kardiovaskulárneho systému, a celkovo ovplyvňuje v negatívnom zmysle fungovanie všetkých orgánov. Telo je dokonalo prepojené, a keď niečo nefunguje v črevách, zaručene sa to prejaví aj inde.

Ako naše črevá ovplyvňujú náš mozog?

Ďalšia štúdia McMaster University dokazuje, že baktérie v črevách môžu zmeniť chémiu nášho mozgu! Existujú dôkazy, že takýto stav môže viesť až k depresii, úzkosti a dokonca aj pravdepodobne oneskorenému autizmu!

Aby sme vás nevystrašili, nie je to náhla zmena, ale skôr dlhodobý proces, kedy ľudia počas mnohých rokov nebránia svojmu telu, aby ich doviedlo do tohto stavu. Veta “Všetko je to v hlave.” sa nehovorí nadarmo. Toto úzke prepojenie, ktoré je medzi mozgom a črevami dokáže zmeniť prostredie vo vnútri čriev, a to môže spôsobiť zdravotné problémy.

Príroda má rada poriadok, a hlavne v tom, čo je nastavené a zabehnuté. Črevá majú fungovať istým spôsobom, a preto ak ich vedome ničíme, nemôžeme čakať, že nám budú slúžiť tak, ako majú.

Antibiotiká môžu zmeniť našu črevnú flóru

A naša črevná flóra zas môže zmeniť spôsob, akým myslíme. V štúdii McMaster University sa uskutočnil nasledovný pokus. Myši z pomerne plachej myšej kolónie dostali črevné baktérie z dobrodružnejšej myšej kolónie. Tieto plaché kolónie myší sa potom začali správať ako dobrodružné myši, a to len vďaka tomu, že získali iný typ baktérií!

Antibiotiká sú veľmi dôležité, pretože porážajú ochorenia, ktoré nás vedia na niekoľko dní úplne odrovnať. Avšak zmenou prostredia vo vnútri čriev dochádza aj ku malej zmene nášho zmýšľania. V prípade antibiotík môžeme použiť probiotiká a aktívne živé baktérie, ktoré nám pomáhajú vrátiť črevnú flóru do želanej rovnováhy.

Ak by sme však dlhodobo menili stav baktérií v črevách, je vysoko pravdepodobné, že by sme sa zmenili aj my sami. Ako to vieme?

Vyskúšajte si to sami

Tvrdenie si môžete otestovať aj sami na sebe. Spomeňte si na situáciu, kedy ste nemali v poriadku zažívanie a črevá neboli v dokonalej rovnováhe. Pociťovali ste podráždenosť, zmenu nálady, zatrpknutosť, nechutenstvo alebo stratu motivácie a energie? Presne o tomto hovorí aj štúdia z McMaster University – zmenou baktérií v črevách môže byť zmenené aj naše zmýšľanie.

Ako získať spojenie s “črevným mozgom”, ktoré vám pomôže?

Hypnóza

Z dôvodov, ktoré nie sú na stopercentne jasné, hypnóza pomohla mnohým ľuďom s IBS. K dispozícii je klinika vo Veľkej Británii, ktorá použila hypnózu na liečenie ľudí s IBS. Táto liečba trvala 5 rokov, počas ktorých sa uskutočňovala štúdia. Predpokladá sa, že zmenou v mozgu dokážeme ovplyvniť aj fungovanie čriev, avšak potrebujeme ešte mnoho štúdií na to, aby sme akékoľvek vyhlásenie potvrdili.

Konzumácia zdravých potravín

Ak sa živíte prevažne zdravými potravinami, kŕmite tak aj zdravú črevnú flóru (baktérie atď.). Ak sa živíte nezdravými jedlami, povzbudzujete rast škodlivých baktérií. To, čo jete, môže skutočne zmeniť vašu rovnováhu črevnej mikroflóry. Nestane sa to cez noc, ale deje sa to pravidelne.

Počúvajte svoje črevo. Vaša nervová sústava a črevá sú prepojené tak, aby reagovali na potraviny a vedeli ste vyhodnotiť, ktoré vám nerobia najlepšie. Ak ste sa niekedy vrátili po obede a cítili sa unavený, bolo vám nevoľno alebo ste sa cítili trochu „mimo“, váš nervový systém mohol reagovať na niečo, čo ste práve zjedli. Je to forma varovania. Už budete vedieť, ktorému jedlu sa na budúce v jedálni máte vyhnúť.

Probiotické doplnky

Tieto doplnky obsahujú miliardy črevu vlastných baktérií, ktoré pomáhajú nastaviť rovnováhu v hrubom čreve. Ak sa rozhodnete vyskúšať doplniť baktérie pomocou prípravkov obsahujúcich baktérie, zvoľte radšej tie v ktorých sú živé a aktívne. Prežijú totiž v oveľa vyššom počte než klasické probiotiká v tabletovej forme. Vyskúšajte SYMPROVE , ktoré vrátia vašim črevám rovnováhu a zabezpečia dostatočné množstvo prospešných baktérií. Viac o tomto produkte si môžete prečítať tu.

Jóga, meditácia, cvičenie

  • Všetky tri aktivity boli preukázané, že znižujú stres a zlepšujú duševné zdravie. V predošlých článkoch sme sa venovali dôležitosti pohybu aj pri ochorení čriev. Zoznam aktivitít, ktoré môžu vykonávať aj pacienti s ochorením čriev nájdete v našom článku tu.

Veľa výskumov v súčasnosti skúma, akú úlohu zohráva náš “druhý mozog” v celkovom fungovaní tela. Je však známe, že najmenej 70 percent nášho imunitného systému sa nachádza v črevách a preto je veľmi dôležité nebrať zdravie čriev na ľahkú váhu.

+ posts

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo