Najčastejšie vyšetrenia čriev – čo vás čaká?

Trápia vás problémy s trávením, mávate časté bolesti brucha alebo je nejaký problém so stolicou? Pravdepodobne sa niečo deje s vašimi črevami a preto ich treba vyšetriť. Aké vyšetrenia môžete očakávať a ako sa na ne pripraviť? Najčastejšie procedúry si podrobne rozoberieme v tomto článku.

Kolonoskopia

Ide o metódu, ktorou je možné sledovať vnútro čriev, najčastejšie pre sledovanie polypov alebo možnej rakoviny hrubého čreva. Lekár prenikne kolonoskopom, približne 1 cm hrubou a ohybnou hadičkou, cez konečník do hrubého čreva, pričom je možné vyšetriť taktiež časť tenkého čreva. V prípade, že sa vyšetruje len konečník, jedná sa o vyšetrenie s názvom rektoskopia.

Ako sa pripraviť na kolonoskopiu?

Dva dni pred kolonoskopiou by ste mali jesť najmä kašovitú stravu. Tri dni pred vyšetrením sa zvyčajne odporúča na minimum obmedziť stravu obsahujúcu jadierka, kôstky a šupky. Pred zákrokom sa každému pacientovi podáva špeciálne preháňadlo na vyčistenie čreva, ktoré musí užiť deň vopred. „Je dôležité, aby zároveň s preháňadlom, alebo tesne po ňom, začal pacient piť vodu, aspoň 3 litre. Piť treba dovtedy, kým si pacient nevšimne, že namiesto stolice už z konečníka vyteká len čistá voda (môže byť trocha nahnedlá, čo je spôsobené požitým preháňadlom),“ vysvetľuje gastroenterológ, MUDr. Jozef Klucho (www.gastroentolog.sk). V deň vyšetrenia by sa nemalo už nič jesť ani piť. Len veľmi malé množstvo vody je prípustné v prípade obrovského smädu.

Koľko zákrok potrvá?

Časový rozsah vyšetrenie sa pohybuje medzi 20 až 60 minútami. Závisí to však od viacerých faktorov. Ak ide všetko bezproblémovo a prechod prístrojom nie je sťažený ostrými ohybmi čreva, môže zákrok trvať iba 20 minút. V prípade, že je priechod črevom problematickejší, prípadne sa vykonávajú ďalšie úkony, môže vyšetrenie trvať pokojne aj hodinu. „Samotné vyšetrenie celého hrubého čreva trvá najčastejšie asi 30-45 minút, v závislosti od skúseností vyšetrujúceho lekára, ale v neposlednom rade i od toho, ako má pacient hrubé črevo uložené a či v brušnej dutine alebo na hrubom čreve nebol v minulosti robený chirurgický zákrok,“ upresňuje odborník na gastroenterológiu. Počas zákroku je možné vykonať aj biopsiu, teda odber tkaniva, alebo polypektómiu – odstránenie nebezpečných polypov.

Gastroskopia

Gastroskopia je procedúra vykonávaná s účelom preskúmať pažerák, žalúdok a dvanástnik (prvá časť tenkého čreva). Počas vyšetrenia lekár vloží do pacientovho žalúdka cez ústa ohybnú hadičku (na konci ktorej je malá kamera). Test môže pomôcť pri identifikácii zápalového postihnutia horného čreva, čo v niektorých prípadoch môže signalizovať Crohnovu chorobu. U detí gastroskopia slúži ako rutinné vyšetrenie pri zisťovaní zápalových ochorení čriev. Pokiaľ ide o dospelých, test sa zvyčajne vykonáva vtedy, keď sú prítomné ohniskové príznaky ochorenia a lekári potrebujú preskúmať stav pacienta detailnejšie.

Prečo sa vykonáva gastroskopia?

Vyšetrenie sa uskutočňuje za účelom diagnostickým, kedy sa určuje prítomnosť žalúdočnej kyseliny a tráviacich štiav alebo Helikobaktera pylori. Posúdi sa charakter sliznice, odhalia sa chorobné zmeny na sliznici, prípadne sa vykoná odber vzorky tkaniva zo sliznice. Gatroskopiu vám môže lekár stanoviť aj z liečebného dôvodu, kedy sa týmto zákrokom odstránia výrastky – polypy, zastaví sa krvácanie, mechanicky sa rozšíri zúžené miesto alebo odstráni cudzie teleso.

Aká je príprava pred vyšetrením?

Aby sa zabezpečilo bezpečné prevedenie zákroku, je potrebné, aby bol žalúdok prázdny. Z tohto dôvodu pacient nesmie prijímať stravu 10 – 12 hodín, 6 –8 hodín prijímať tekutiny a nesmie ani fajčiť. Po zákroku je hltací reflex pacienta po znecitlivení oslabený, preto nesmie pacient minimálne hodinu po gastroskopii jesť a ani piť. V deň výkonu zákroku pacient nesmie ani užiť svoje lieky, tie si môže priniesť so sebou a užiť ich po zákroku, najskôr však hodinu od ukončenia gastroskopie. V prípade, že pacient užíva lieky, ktoré nesmie vynechať, môže ich zapiť malým množstvom vody.

Vyšetrenie tenkého čreva pomocou kontrastného roztoku

Tento zákrok sa uskutočňuje s cieľom vizualizácie tenkého čreva, ktorého veľkú väčšinu nemôže pokryť kolonoskopia a gastroskopia. Pred testom pacient vypije kontrastný roztok a počas nasledujúcich 2-3 hodín radiológ sleduje cestu roztoku až kým sa nedostane do hrubého čreva. Test by mohol odhaliť zápal typický pre Crohnovu chorobu, ako aj pomôcť pri určení presného výskytu a povahy ochorenia ako je zúženie čreva alebo fistula tenkého čreva v dôsledku choroby. Tieto informácie sú cenné najmä pre diagnostiku, plánovanie liečby a hodnotenie budúcich rizík, ktoré predstavuje zápal. Toto vyšetrenie má však niekoľko nevýhod: zahŕňa žiarenie, stupeň jej presnosti závisí od zručností rádiológa a nezahŕňa hrubé črevo.

Počítačová tomografia – enterografia (CTE)

Vďaka počítačovej tomografii získavame trojrozmerný obraz telesných orgánov pomocou röntgenovej technológie. Táto technológia sa v posledných rokoch významne zlepšila až do takej miery, že jej súčasné rozlíšenie je vysokej kvality. To nám umožňuje črevá vizualizovať lepšie ako s tradičným rádiografickým testom. Preto je možné vidieť celé tenké črevo, čo uľahčí presnejšiu diagnostiku a charakterizáciu ochorenia. Okrem toho test tiež poskytuje veľmi dobrú vizualizáciu všetkých brušných orgánov, čo umožňuje diagnostikovať fistuly, abscesy, voľné tekutiny a iné patologické stavy. Významnou nevýhodou tohto skúmania je veľké množstvo vyžarovaného žiarenia. Avšak pri novších CTE strojoch je množstvo žiarenia menšie.

Enterografia s magnetickou rezonanciou (MRE)

Tento jedinečný typ MRE umožňuje rovnako ako CTE vizualizáciu čriev tento zákrok však nevyžaduje žiadne žiarenie. Vyšetrenie nie je invazívne, hoci je menej dostupné. Nedávne štúdie poukazujú na ďalšiu výhodu: ukázalo sa, že použitie MRE poskytuje nielen vysoko kvalitné zobrazovanie tenkého čreva, ale aj indikáciu úrovne aktivity choroby v čase testu, čím sa znižuje potreba endoskopického zákroku. Toto neinvazívne hodnotenie stupňa zápalu tkaniva je skutočným prínosom pri Crohnovej chorobe, kde klinická aktivita nie je vždy kompatibilná so závažnosťou zápalu čriev. Výsledky môžu pomôcť v rozhodovacom procese, kedy lekár uvažuje o zmenách v liečbe.

Endoskopická kapsula

Tento test umožňuje zobrazovanie tenkého čreva, ktorého veľkú väčšinu nemožno preskúmať pomocou gastroskopie alebo kolonoskopie. Pacienti (10 rokov a starší) prehltnú malú kapsulu, ktorá obsahuje malú kameru. Táto kamera potom prenáša tri snímky za sekundu na externý stroj, ktorý prijíma údaje zozbierané z kamery pri jej prechode črevami. U mladších pacientov, neschopných prehltnúť kapsulu, môže byť kapsula umiestnená do čreva pomocou gastroskopie. Po dokončení testu môže byť sled obrázkov zobrazený ako film na obrazovke počítača, čím môžeme identifikovať zápalové oblasti, o ktorých sa predpokladá, že sú spôsobené zápalovým ochorením čriev. Diagnostika endoskopickou kapsulou sa využíva v prípadoch, keď má lekár podozrenie na Crohnovu chorobu v tenkom čreve, zatiaľ čo výsledky kolonoskopie a gastroskopie sú v poriadku. Kapsula bola v posledných rokoch prínosom pri diagnostike rastúceho počtu prípadov aktívnej Crohnovej choroby obmedzenej na stredné tenké črevo, čo je oveľa menej bežná forma ochorenia.

Ultrazvuk

ultrazvuk

Tento klasický nástroj nepretržite podstupuje technologickú modernizáciu a neustále zlepšuje svoju kvalitu rozlíšenia. Kvalifikované ruky odborníka môžu merať hrúbku čreva (nález, ktorý by mohol poukazovať na zápal čreva), identifikovať žalúdočné abscesy, voľnú tekutinu v žalúdku a iné zriedkavé komplikácie. Ultrazvukové vyšetrenie je vynikajúcim skríningovým testom v prípadoch, kedy existujú nešpecifické podozrenia na ochorenie a tiež na monitorovanie akútnych situácií známych prípadov Crohnovej choroby. Test je jednoduchý, lacný a nezahŕňa žiarenie. Jeho nevýhodou je relatívne nízka úroveň presnosti v porovnaní s inými spomenutými zobrazovacími technológiami. Nedávno boli vyvinuté pokročilejšie metódy používajúce ultrazvukovú technológiu pre zápalové ochorenia čriev, ako je napríklad použitie duplexnej technológie (ktorá meria prietok krvi do čreva, ktorý sa zintenzívňuje počas zápalu) a injekciu kontrastných látok.

+ posts

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo