Praktické tipy pre cestovanie s IBS

Cestovanie s IBS? Nedovoľte symptómom IBS, aby vám znemožňovali vidieť svet alebo navštevovať príbuzných vo vzdialených kútoch sveta! S plánovaním a troškou odhodlania môžete mať skvelú dovolenku aj počas liečby nepríjemných ochorení čriev.

 

Na čo si dať pozor?

Vízia prázdnin poletuje hlavou aj pacientom s ochorením čriev. Ak ste však na tom rovnako ako väčšina pacientov, obávate sa dlhšieho pobytu mimo svoj domov, kde máte všetko potrebné “v prípade núdze”.

Celý rad príznakov od nadúvania, plynatosti cez žalúdočné kŕče až po zápchy alebo hnačky, vo vás môžu vyvolávať prvotnú paniku a neistotu ohľadom cestovania na dovolenku.

Pripravili sme pre vás preto praktického sprievodcu cestovaním s IBS.

 

 

Príprava pred cestou na dovolenku

Destinácia

Vyberte si cieľovú destináciu, ktorá vám bude najviac vyhovovať. Odporúčame voliť skôr pokojnejšie miesta a vyhýbať sa vyslovene rušným mestám a metropolám. Častou destináciou Slovákov je práve Chorvátsko alebo Taliansko. Na pobreží oboch krajín nájdete príjemné, útulné a pokojné dedinky, v ktorých je možné prispôsobiť ubytovanie vašim potrebám. Ubytovanie v malej dedinke nájdete aj v blízkosti pláže, takže budete vzdialení len niekoľko minúť od svojej izby. Výhodou menších miest je okrem vzdialenosti ubytovania od pláže aj pokoj, ktorý vám určite dobre padne počas oddychu pri mori. Výborným nápadom je skontrolovať, či v danej destinácii nie je potrebné očkovanie alebo iné opatrenia, ktoré je potrebné vybaviť ešte pred odchodom na dovolenku.

Webová stránka CDC (www.cdc.gov) má takúto sekciu o zdraví cestujúcich. Obsahuje informácie o rizikách ochorení (ako je napríklad hnačka), očkovaní a iných dôležitých informácií.

Zisťujte a pýtajte sa

Opýtajte sa na všetko, čo potrebujete vedieť. Dbajte na to, aby ste mali jasno o pláne vašej cesty a vyhli sa tak zbytočnému stresu, ktorý vám môže cestovanie spôsobovať. Nenechajte nič na náhodu a vopred si určite harmonogram cesty do cieľovej destinácie. Vyznačte si na mape dôležité body, na ktorých sa nachádzajú pumpy, toalety, reštaurácie alebo odpočívadlá.

V prípade, že cestujete lietadlom, naštudujte si odporúčania pre pacientov s IBS pri cestovaní letecky. Môžu vám byť odporučené napríklad konkrétne sedadlá v blízkosti toaliet alebo upravená strava. V zásade platí, že je potrebné byť pripraveným na rôzne scenáre a situácie, aby ste sa vyhli stresu v danom momente.

Niektoré otázky, ktoré si môžete položiť, zahŕňajú:

  • Je v hoteli skorá registrácia, ak prídem skoro ráno?
  • Je tam možnosť neskoršieho odhlásenia, ak potrebujem zostať dlhšie?
  • Je v hoteli k dispozícii chladnička pre vlastné občerstvenie?
  • Je v objekte reštaurácia? Čo je v ponuke? Môžem také jedlá konzumovať?
  • Sú tam obchodíky a reštaurácie v okolí? Aké?
  • Budem môcť požiadať o špeciálne jedlá v lietadle, hoteli alebo reštaurácii?
  • Existuje toaleta v autobuse, ktorým budem cestovať?
  • Existujú určené časy, kedy cestujúci v lietadle nemôžu opustiť svoje sedadlá?
  • Budem potrebovať špeciálne mince alebo kúpiť toaletný papier v určitých toaletách?

 Komunikujte

Naučte sa, ako povedať kľúčové slová v jazyku danej krajiny. Spíšte si najmä výrazy ako sú:

-Kde je prosím kúpeľňa/toaleta?

 -Môžete mi pripraviť (jedlo) bez …

 -Nemôžem jesť (jedlo,potravina) …

 -Obsahuje toto jedlo (zložka, ktorú nemôžete jesť)…

Komunikujte taktiež s ostatnými spolucestujúcimi, aby vám v prípade potreby vedeli poradiť. O svojej požiadavke môžete informovať napríklad delegáta alebo sprievodcu, prípadne partnera, s ktorým cestujete. Delegáti cestovných agentúr sú zvyknutí na najrôznejšie požiadavky svojich klientov, preto pre nich nebude problémom pomôcť vám zvládnuť cestu v maximálnom komforte.

Základný balík

Balík základných informácií by nemal chýbať vo vašej povinnej výbave. Zoberte si tašku s doplnkovým oblečením, liekmi, hygienickými pomôckami, balenou vodou a jednoduchým občerstvením. Toto všetko sa vám určite zíde v prípade, že sa vaša batožina stratí alebo ak nie sú v dopravných prostriedkoch dostupné žiadne vhodné jedlá. V prípade mimoriadnych udalostí vám tento balíček pomôže zistiť kontaktné informácie na lekára a možné miesta pre lekársku starostlivosť vo vašej cieľovej destinácii.

 

Na čo myslieť počas dovolenky?

Lieky

Na dlhú cestu je pre IBS pacientov s hnačkou dobrým nápadom vziať si lieky proti hnačke a nevoľnosti. V lekárni vám odporučia tie najvhodnejšie práve pre vás, a cesta tak môže prebehnúť bez vážnych komplikácií.

Všetky lieky je potrebné zabezpečiť si pred vycestovaním do zahraničia, pretože na dovolenke ich už pravdepodobne nebude možné zakúpiť.

Niektoré lieky nie sú voľnopredajné, a preto budete musieť navštíviť lekára, aby vám predpísal vhodné lieky na cestu do zahraničia.

Pozor na jedlo

Sledujte taktiež výber jedál a nápojov. Ak chcete udržať telo hydratované, zvoľte fľaškovú vodu namiesto sýtených nápojov. Je lepšie nakupovať z hotelovej reštaurácie alebo obchodu s potravinami namiesto malých pouličných stánkov. Naše črevá nemusia byť prispôsobené baktériám, ktoré sa bežne vyskytujú v danej krajine, a preto môžeme trpieť bolesťami a nepríjemnými hnačkami.

Konzistentnosť jedál

Udržujte jedlá čo najkonzistentnejšie. Pokúste sa dodržať rovnaké množstvo a rovnaký počet jedál každý deň. Mnoho ľudí sa začnú cítiť zle, pretože počas dňa dostatočne nejedia a nepijú. Druhá skupina ľudí zas príliš experimentuje a skúša aj také jedlá, ktoré ich zažívaniu nerobia dobre.

Žiadne experimenty

Ak sa aj rozhodnete vyskúšať nové jedlo, experimentujte v malom množstve a skúste len jednu novú vec denne. Odborníci sa však zhodujú na tom, že dovolenka nie je najlepším časom na potravinové experimenty, a je potrebné sa skôr držať overených jedál, ktoré vaše telo toleruje.

 

 

Skúste Symprove

Symprove obsahuje živé a aktívne baktérie, ktoré pomáhajú prinavracať našim črevám rovnováhu. Pacienti potvrdili, že konzumáciou Symprove predišli rôznym črevným ťažkostiam spojenými s ochorením čriev, ktoré boli predtým takmer na dennom poriadku. Vyskúšajte konzumáciu nápoja Symprove pred a počas dovolenky, aby ste posilnili svoje črevá o množstvo prospešných baktérií.

Symprove mi pomohol vrátiť sa do normálneho života

 

 

 

Čo ak sa príznaky napriek tomu objavia?

Nezúfajte ani v prípade, ak príznaky IBS vzplanú priamo na dovolenke.  Počas dovolenky je skutočne dôležité, aby ste zachovali chladnú hlavu, mali svoje lieky a dostatok sebavedomia na prekonanie aj takýchto problémov. Pokúste sa brať všetko tak, ako to príde a nestresovať. O tom, či si dovolenku užijete naplno v rámci možností rozhodujete len vy.

Pamätajte si, že pri cestovaní s akýmkoľvek ochorením je nutné vynaložiť nejaké úsilie, ale s IBS JE možné absolvovať cestu k moru a užiť si krásnu dovolenku.

+ posts

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo