Zápalové ochorenia čriev vo svete – Ulcerózna kolitída, Crohnova choroba

Veľakrát si neuvedomujeme, že naše zdravie začína v črevách a to, čo zjeme, výrazne ovplyvňuje celkovú pohodu nášho organizmu. Zápalové ochorenia čriev ako Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba sa v posledných desiatkach rokov rozšírili a ovplyvňujú životy čoraz viac ľudí. Aké sú ich svetové štatistiky a najnovšie vedecké poznatky?

Zápalové ochorenia čriev – Ulcerózna kolitída

Ulcerózna kolitída je zápalové ochorenia hrubého čreva, ktoré vo väčšine prípadov trvá celý život. V druhej polovici 20. storočia dochádza k výraznému nárastu výskytu ulceróznej kolitídy.

Príčiny tohto javu nie sú jednoznačne známe a pripisujú sa zmene štýlu života, diéty, pohybovej aktivity, industrializácii alebo ich kombinácii. V súčasnosti trpí vo vyspelých krajinách na ulceróznu kolitídu asi jeden človek z päťsto, čo predstavuje prevalenciu asi 200 chorých na 100-tisíc obyvateľov.

Najčastejším príznakom ulceróznej kolitídy sú krvavé hnačky, ktoré môžu mať rôznu intenzitu. Hnačky bývajú často sprevádzané bolestivým nutkaním na stolicu, ktoré často po vyprázdnení ustupuje. Pri ťažšej forme bývajú bolesti brucha prítomné aj bez súvisu so stolicou a po vyprázdnení neustupujú. Pomerne často sme svedkami zhoršenia ochorenia pri ukončení alebo obmedzení fajčenia, v stresovom období, pri dlhšom používaní liekov proti bolesti. Ťažšie formy ochorenia bývajú navyše sprevádzané zvýšenou teplotou alebo až horúčkami.

Zápalové ochorenia čriev vo svete – Ulcerózna kolitída, Crohnova choroba
Zdroj: Unsplash.com

Ochorenie môže byť sprevádzané aj mimočrevnými príznakmi. Medzi tieto komplikácie patria bolesti kĺbov, bolestivé zápalové uzlíky v podkoží (erythema nodosum), zápaly spojoviek a iných zložiek oka (konjuktivitída), zápaly žlčových ciest a iné. Pri podozrení na ulceróznu kolitídu, ako aj pri jej sledovaní, sa indikuje kolonoskopické vyšetrenie. 

Vo fázach vzplanutia býva ochorenie sprevádzané aj výraznou únavou a sklonom k depresii. Fázy vzplanutia sa často liečia kortikoidmi, ktoré však mávajú pomerne vysokú mieru nežiadúcich účinkov ako sú nevoľnosť, úbytok svalov a kostnej hmoty, priberanie na váhe, vysoký tlak, prechodná cukrovka. Vedľajšie účinky kortioidov závisia od dávky a dĺžky užívania kortikoidov. Veľká časť pacientov so stredne závažnou a ťažkou formou ochorenia užíva dlhodobú protizápalovú udržiavaciu liečbu, ktorá potláča imunitný systém.

V súčasnosti sa za najúčinnejšiu formu imunosupresívnej liečby považuje biologická liečba prípravkami, ktoré blokujú zápalovú látku TNFα. Prvým biologikom podávaným pacientom s ulceróznou kolitídou bol prípravok s účinnou látkou infliximab, ktorý sa podáva na špecializovaných ambulanciách vo forme asi dvojhodinových infúzií šesť až dvanásťkrát ročne.

Novší prípravok obsahuje účinnú látku adalimumab a podáva sa jedenkrát za dva týždne pomocou špeciálnej injekcie alebo injekčného pera pod kožu. Väčšina pacientov si tento liek vie podávať po krátkom zaškolení sama v domácich podmienkach podobne ako diabetici inzulín. Mnohí pacienti oceňujú väčšiu voľnosť pri podávaní liečby, čo nezasahuje tak do ich pracovného alebo osobného života. Pri biologickej liečbe dosahujú asi dve tretiny pacientov dlhodobú uspokojivú remisiu a sú bez ťažkostí.

Zápalové ochorenia čriev – Crohnova choroba

Crohnova choroba je typ zápalového ochorenia tráviaceho traktu a v Európe postihuje približne 400 pacientov na 100-tisíc obyvateľov. Vedci zistili, že za vznikom Crohnovej choroby stoja okrem baktérií aj plesne žijúce v našich črevách. Tento poznatok otvára nové možnosti liečby.

Crohnova choroba môže zasiahnuť celý tráviaci trakt, od úst až po konečník, no zvyčajne sa prejavuje v črevách, a to najmä v hrubom čreve. Prejavuje sa hnačkami, bolesťami brucha, únavou a stratou hmotnosti spojenou s podvýživou. Pacienti trpiaci touto chorobou majú výrazne zníženú kvalitu života.

Prognóza je pre postihnutých ľudí pomerne nepriaznivá. Toto chronické ochorenie zatiaľ nedokážeme definitívne vyliečiť. Pacientom sa zvykne upraviť strava, podávajú sa kortikoidy a vo veľmi ťažkých prípadoch až imunosupresíva.

Pôvodcami vzniku Crohnovej choroby sú genetické faktory, vplyv prostredia, ale aj mikroorganizmy v našich črevách.

Crohnova choroba sa vyskytuje najmä v ekonomicky vyspelých krajinách a počet chorých trvalo stúpa. V USA dosiahol podľa posledných štatistík celkový počet prípadov 286 na 100-tisíc obyvateľov a v Kanade 319 na 100-tisíc obyvateľov. Vyskytuje sa vo zvýšenej miere aj u niektorých etnických skupín.

Zápalové ochorenia čriev vo svete – Ulcerózna kolitída, Crohnova choroba
Zdroj: Unsplash.com

V Európe ňou trpí približne 3,2 pacienta na tisíc obyvateľov. Zvyčajne sa prejaví medzi 15. a 30. rokom života, no môže sa spustiť kedykoľvek.

Vedci počas výskumu analyzovali vzorky fekálií dvadsiatich pacientov trpiacich Crohnovou chorobou. Ďalších 28 ľudí bolo zdravých, ale boli príbuzní pacientov, zvyšných 21 ľudí bolo zdravých a neboli v príbuzenskom zväzku s pacientmi. Všetci dobrovoľníci pochádzali z tej istej oblasti na hranici Francúzska a Belgicka, aby sa vylúčil vplyv prostredia.

Vo vzorkách pacientov postihnutých Crohnovou chorobou našli vedci silné vzťahy medzi baktériami a plesňami. Množstvo baktérií kmeňa Escherichiaa Serratia spolu s plesňou kmeňa Candida bolo u postihnutých pacientov výrazne vyššie, než u ich zdravých príbuzných.

Navyše, experimenty v laboratóriu ukázali, že táto trojkombinácia mikroorganizmov dokáže vytvoriť biofilm – veľmi odolné symbiotické spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré sa vzájomne ochraňujú, majú vysokú priľnavosť k povrchu a sú mechanicky odolné.

Nedávny výskum z časopisu United European Gastroentrology Journal ukázal, že pacienti trpiaci touto chorobou majú negatívne ovplyvnené aj kognitívne schopnosti. Ich rýchlosť odozvy na podnet je o desať percent nižšia ako pri zdravých ľuďoch. Spomalené reakcie by vysvetlili časté sťažnosti pacientov s Crohnovou chorobou na problémy so sústredením sa, na výpadky pamäti či zníženú kvalitu spánku.

Pri tomto ochorení je odporúčaná ľahká plnohodnotná strava v období bez príznakov a strava chudobná na potraviny s obsahom vlákniny v akútnej fáze choroby. Priaznivý vplyv má aj užívanie omega 3 mastných kyselín a tiež vhodnou voľbou je užívanie probiotík.

Zápalové ochorenia čriev – SIBO

Pri syndróme bakteriálneho prerastania čreva (SIBO) ide o nadmerné rozmnoženie, teda buď zvýšenie počtu baktérií, alebo rozmnoženie ich kmeňov v tenkom čreve. To spôsobuje narušenie relatívne stabilného zloženia mikroflóry tenkého čreva, čo vedie k poruchám činnosti nielen tenkého čreva, ale aj iných orgánov. Prejavuje sa nafukovaním, pocitom sťaženého trávenia a intolerancie niektorých potravín, čo pacient vníma ako poruchu trávenia a diskomfort v brušnej dutine. Prognóza SIBO je dobrá, ale záleží predovšetkým od zmeny životného štýlu a pridružených ochorení. Ochorenie nie je infekčné, ale opakovane sa u pacienta môže vracať.

Viac sa o ochorení SIBO dozviete v live streame, kde naša Patrícia vyspovedala gastroenterológa MUDr. Slavomíra Černoka.

Kovacikova
+ posts

Vyštudovala ošetrovateľstvo na Lekárskej fakulte UK a odbor farmaceutický asistent v Českej republike. Pracovala v lekárni, pre online lekáreň a ako koordinátor klinických štúdií v Biomedicínskom centre SAV. Je zdravotník telom i dušou, rada pomáha iným, a preto ju táto práca napĺňa. Má rada prírodu, tanec a svoju rodinu.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo