Laktobacily v Symprove: Ako si vybrať správne probiotiká, a ktoré bakteriálne kmene sú prospešné?

Laktobacily v Symprove: Ako si vybrať správne probiotiká, a ktoré bakteriálne kmene sú prospešné?

Pri správnom výbere probiotík je dôležité si klásť správne otázky: V akej sú forme, aké kmene obsahujú, na akú značku sa zamerať? Dôležité je mať na pamäti, že každý organizmus je individuálny a to, čo pomáha iným, nemusí sedieť vám a naopak. Vo všeobecnosti však platí, že kvalitné probiotiká by mali obsahovať probiotické kmene, ktoré majú preukázané priaznivé účinky na trávenie a organizmus, a to napr. laktobacily. V tomto článku sme sa podrobne pozreli na kmene, ktoré Symprove obsahuje.

Kmeň Lactobacillus acidophilus

Laktobacil Lactobacillus acidophilus je laktobacil, ktorý sa najčastejšie vyskytuje ako črevné probiotikum schopné vyvolať priaznivé účinky na mikrobiotu gastrointestinálneho traktu (GIT). Metchnikoffova publikácia z roku 1906 The Prolongation of Life: Optimistic Studies (Predĺženie života: optimistické štúdie) zahrnula bacil kyseliny mliečnej v bulharských jogurtoch ako činidlo zodpovedné za prevenciu črevnej hniloby a starnutia. Neskôr sa zistilo, že Metchnikoffov bulharský kmeň neprežil prechod cez trakt, čo viedlo k nahradeniu L. acidophilus ako najpravdepodobnejšieho kandidáta na splnenie primárnych kritérií očakávaných od črevných probiotík.

Odvtedy sa zistilo, že rôzne laktobacily obývajú mikrobiotu tráviaceho ústrojenstva, ústa a vagínu a každý z nich môže vyvolať rôzne výhody ako zložky normálnej mikroflóry. Najrozšírenejšie z nich je šesť druhov homofermentatívnych laktobacilov, ktoré teraz tvoria skupinu známu ako L. Acidofilný komplex.

Laktobacily v Symprove: Ako si vybrať správne probiotiká, a ktoré bakteriálne kmene sú prospešné?
Zdroj: Unsplash.com

Kmeň Lactobacillus rhamnosus

Tento laktobacil patrí medzi baktérie podporujúce dobrý stav črevnej mikroflóry. Niektoré kmene tohto druhu sú radené medzi probiotiká, ktoré pozitívne upravujú črevnú mikroflóru, bránia premnoženiu škodlivých baktérií, pomáhajú pri liečení hnačky, ako prevencie pri cestách do zahraničia, či pomáhajú zlepšiť stav črevnej mikroflóry po liečbe antibiotikami. Celkovo zlepšujú imunitu.

Baktérie Lactobacillus rhamnosus sú niekedy používané pri výrobe jogurtov a mliečnych výrobkov, ako sú pasterizované a fermentované mlieka alebo syry. Táto baktéria je odolná voči pôsobeniu žalúdočných kyselín a žlče v tráviacom trakte.

Kmeň Lactobacillus plantarum

Fyziologické funkcie laktobacilov Lactobacillus plantarum DR7 boli študované na zvieratách a ľuďoch a dokázalo sa, že kmene vykazujú zdraviu prospešné účinky na črevá, mozog a imunitu, ktoré sú v telesnom systéme prepojené a vzájomne prepojené pri vytváraní priaznivého zdravotného stavu.

Má širokú škálu aplikácií v potravinárskom priemysle ako počiatočná plodina a ako konzervačný prostriedok. V poslednej dobe sa jeho používanie v probiotických doplnkoch a pri fermentácii mliečnych výrobkov zvýšilo, rovnako aj jeho využitie pri výrobe kvasených vín, mäsových výrobkov a zeleniny.

Lactobacillus plantarum je užitočný pri liečbe hnačky, pomáha tiež znižovať koncentráciu celkového cholesterolu a LDL cholesterolu v krvi. U pacientov s dráždivým črevom pomáha znižovať príznaky ako bolesť a nadúvanie. Počas liečby antibiotikami môže mať preventívny účinok na miernejšie gastrointestinálne symptómy. Predbežné výsledky ukazujú, že stimuluje špecifický imunitný systém u detí s vrodeným vírusom ľudskej imunodeficiencie (HIV).

Laktobacily v Symprove: Ako si vybrať správne probiotiká, a ktoré bakteriálne kmene sú prospešné?

Kmeň Enterococcus faecium

Enterococcus faecium, alebo E. faecium, je probiotický kmeň, ktorý podľa výsledkov viacerých štúdií dokáže zlepšiť fungovanie tráviaceho traktu a posilniť imunitný systém. Je bežne prítomný v čreve zvierat a ľudí a už mnoho rokov sa používa ako probiotický doplnok. E. faecium má antimikrobiálne vlastnosti, čo ho robí účinným pri liečbe bakteriálnych infekcií. Zároveň sa ukázalo, že je prospešný pri znižovaní výskytu a závažnosti hnačky a zápalu v čreve.

Medzi patológie, na ktorých sa môže podieľať, patria závažné infekcie močových ciest, rany, bakteriémia a endokarditída. Väčšina infekcií pochádza z endogénnej mikroflóry, hoci sa môžu prenášať z človeka na človeka alebo konzumáciou kontaminovaných potravín alebo vody.