V posledných rokoch sa probiotiká dostávajú čoraz viac do popredia. S rastúcou popularitou probiotík sa však objavujú aj mýty – či už z pohľadu kupujúceho, predajcu alebo marketingu. Aké sú najčastejšie mýty o probiotikách a aké sú fakty?
1. Všetky probiotiká sú rovnaké
Ani ovocné limonády nie sú všetky rovnaké, a predsa sú ovocné. Rovnako tak probiotiká nie sú jedno a to isté. Ide o zmes rôznych druhov prospešných kmeňov baktérií. Najčastejšie sa stretávame s kmeňmi Lactobacillus (acidophilus, rhamnosus, casei, plantarum, reuteri), Bifidobacterium, Saccharomyces, Streptococcus a ďalšími. Väčšina probiotických doplnkov kombinuje rôzne kmene, aby poskytli čo najširšie spektrum zdravotných benefitov.
Naše probiotiká Symprove obsahujú štyri kmene baktérií: E. faecium, L. rhamnosus, L. plantarum a L. acidophilus.
2. Probiotiká sú univerzálnym liekom na tráviace problémy
Neexistuje nič univerzálne, a už vôbec nie v medicíne. Probiotiká môžu pomôcť pri mnohých ochoreniach, ale nie všetky sú rovnako účinné na každý problém. Tráviaca trubica je dlhá a zložitá, a niektoré ochorenia nemožno vyriešiť bez farmakologickej, endoskopickej či chirurgickej liečby. Preto nikdy neverte, že probiotikum vylieči všetky tráviace ťažkosti. Za niektorými symptómami môžu stáť aj závažné onkologické ochorenia.
3. Probiotiká sú len na hnačku
Tento mýtus je stále rozšírený. Často počujeme odpoveď: „Beriem probiotiká, keď mám hnačku.“ Áno, probiotiká sa používajú na prevenciu a podporu liečby hnačiek. Môžu zmierniť príznaky a skrátiť trvanie akútneho hnačkového ochorenia či pomôcť predchádzať hnačke spôsobenej užívaním antibiotík. Nie sú však určené len na hnačku.
Probiotiká zohrávajú kľúčovú úlohu aj v ďalších oblastiach:
-
Podpora zdravia čriev
-
Podpora trávenia
-
Posilnenie imunitného systému
-
Podpora intímneho zdravia
-
Podpora nervového systému
-
Pomoc pri alergiách
-
Podpora psychického zdravia
-
Pomoc pri akné
4. Probiotiká zaberú ihneď
Kiežby to tak bolo. Rovnako ako väčšina liekov a výživových doplnkov potrebujú aj probiotiká svoj čas. Naša mikroflóra je už osídlená baktériami – ako prospešnými, tak aj nežiaducimi, a po prvej dávke probiotík k zlepšeniu nedôjde. Prestavba mikrobiómu si vyžaduje čas a pravidelnosť.
Účinnosť probiotík závisí od dvoch faktorov: kvality samotného probiotika a individuálneho stavu užívateľa. Zatiaľ čo pri hnačkách spojených s užívaním antibiotík môžu zabrať už po pár dňoch, podpora imunitného systému si vyžaduje dlhodobé užívanie, prvé výsledky sa zvyčajne objavia po 4–12 týždňoch.
5. Probiotiká nie sú liek, môžem ich užívať, koľko chcem
Tento mýtus pramení z nepochopenia, čo vlastne probiotiká sú. Sú to živé baktérie pôsobiace v črevách a ich množstvo je kľúčové.
Správne dávkovanie je zásadné. Ak dávkovanie podceníte, žiaduci účinok sa nemusí dostaviť. Naopak, nadmerná konzumácia probiotík môže spôsobiť tráviace ťažkosti ako nadúvanie, plynatosť či hnačku.
6. Probiotiká nepotrebujú špeciálne podmienky
Záleží na forme, v akej sa probiotiká nachádzajú. Niektoré kmene vyžadujú špecifické podmienky, aby si zachovali účinnosť. Napríklad naše probiotiká Symprove, ktoré obsahujú živé baktérie v tekutej forme, by mali byť po otvorení uchovávané v chladničke. Priame slnečné svetlo a extrémne teploty môžu znížiť ich životaschopnosť.
7. Všetky probiotiká sa prirodzene nachádzajú vo fermentovaných potravinách
Tento mýtus vychádza z predstavy, že konzumácia fermentovaných potravín zabezpečí dostatok probiotík. Aj keby sme jedli jogurt, kefír či syry pravidelne, neznamená to, že prijímame dostatočné množstvo špecifických probiotických kmeňov. Výrobné procesy, ako pasterizácia, môžu znížiť počet živých baktérií, a nie všetky kmene prežijú prechod tráviacim traktom.
Určite ste sa už stretli s mnohými mýtmi o probiotikách, nielen s tými, ktoré sme tu spomenuli. Mýty môžu viesť k nereálnym očakávaniam a nesprávnemu užívaniu probiotík – v lepšom prípade len k sklamaniu, v horšom k vážnym zdravotným problémom.
Dúfame, že sme vám pomohli niektoré mýty objasniť a uľahčili vám výber správnych probiotík. Čerpajte informácie z dôveryhodných zdrojov a nebojte sa poradiť s odborníkmi.