Starnutie je fenomén, ktorý sa týka každého z nás a je nevyhnutnou súčasťou našich životov. Strašiak, ktorý v nás vzbudzuje rôzne emócie, od prirodzenej zvedavosti až po stupňujúci sa strach a úzkosť. Zatiaľ čo niektorí ľudia sa na starnutie pozerajú ako na prirodzený a nevyhnutný krok v živote, iní ho vnímajú ako hrozbu pre svoje zdravie, vitalitu a kvalitu života. S každým pribúdajúcim rokom sú spojené mnohé otázky a obavy. Ako sa naše telo mení? Aké výzvy nás čakajú? A ako môžeme čo najlepšie čeliť negatívnym dôsledkom tohto procesu?
Starnutie je zložitý proces, ktorý ovplyvňuje každú časť nášho tela, a ani črevný mikrobióm, zložený z miliárd mikroorganizmov žijúcich v našich črevách, nie je výnimkou. Ekosystém mikrobiálnych buniek má nezastupiteľný vplyv na naše zdravie a vedci poukazujú, že môže významne ovplyvniť aj priebeh starnutia.
Mikrobióm a jeho zmeny
S pribúdajúcim vekom dochádza k zmenám v zložení a funkčnosti črevného mikrobiómu, ktoré môžu mať vplyv na naše zdravie, pretože črevná mikrobiota hrá kľúčovú úlohu v regulácii imunitného systému, metabolizme a dokonca aj v psychickom zdraví. So starnutím dochádza k zníženiu pohyblivosti čriev, čo vedie k problémom s vyprázdňovaním a zápche, a mení fermentačné procesy v črevách nevhodným spôsobom, čo ovplyvňuje rovnováhu bakteriálneho ekosystému v črevnom trakte.
Vekom dochádza aj k poklesu funkčnosti imunitného systému, ktorý sa prejavuje chronickým zápalovým stavom. V zdravom črevnom trakte sa predpokladá, že mikrobiota a imunitný systém spojený s črevami udržiavajú jemnú a dynamickú rovnováhu. Zápal môže túto rovnováhu narušiť, čo vedie k zmene štruktúry a zloženia črevnej mikrobioty a môže to prispieť k rozvoju rôznych ochorení spojených so starnutím ako sú cukrovka, kardiovaskulárne choroby či neurodegeneratívne poruchy.
Ako tieto zmeny ovplyvniť?
Zmeny v stravovaní a životnom štýle starších ľudí prispievajú k vekovým nerovnováham v črevnej mikrobiálnej komunite. Štúdie naznačujú, že udržiavanie zdravej rovnováhy črevného mikrobiómu môže byť kľúčové pre podporu zdravého starnutia. Črevná mikrobiota môže byť regulovaná, čo naznačuje potenciálny cieľ pre zásahy proti starnutiu. Napríklad probiotické doplnky, stravovacie zmeny alebo iné zásahy môžu pomôcť optimalizovať zloženie črevnej mikrobioty a zmierniť niektoré negatívne účinky starnutia.
Probiotiká pri pravidelnej konzumácii môžu doplniť alebo pomôcť kompenzovať črevný mikrobióm a ich pozitívne účinky sa prejavia v črevách aj v celom tele. Výskum ukázal, môžu zlepšiť črevnú funkciu, vrátane zlepšenia trávenia a zmiernenia hnačky spôsobenej antibiotikami alebo infekciami, posilniť imunitný systém a zvýšiť odolnosť voči infekciám a alergiám, sú tiež účinné pri zlepšení absorpcie vápnika, čo podporuje zdravie kostí. Nové štúdie sa zameriavajú aj na úlohu probiotík pri kontrole chuti do jedla, riadení hmotnosti a ich protizápalovom účinku, ktorý môže ovplyvniť kardiovaskulárne ochorenia, obezitu a metabolický syndróm.
Starnutie a probiotiká
Starnutie je zložitý proces spojený s rôznymi biologickými, environmentálnymi, geografickými a behaviorálnymi procesmi a predstavuje najväčší rizikový faktor pre mnohé chronické ochorenia. Črevný mikrobióm zastáva úlohu strážcu, ktorý udržuje rovnováhu imunitného systému, antioxidantového sveta a kognitívnych funkcií. Naše životné návyky jeho správny vývoj ovplyvňujú už od tehotenstva.
Stravovacie faktory majú veľký vplyv na dĺžku nášho života a úmrtnosť. Je známe, že dopĺňať vyváženú stravu probiotikami významne ovplyvňuje náš črevný mikrobióm. Aj keď dnes sú klinické dôkazy len na začiatkom príbehu, niektoré štúdie naznačujú, že probiotiká môžu pomáhať antiagingu – a teda môžu zmierniť proces starnutia. Presný mechanizmus, ako probiotiká predlžujú náš život, ešte čaká na svoje úplné objasnenie a môže odhaliť nové možnosti, ako predĺžiť zdravý životný vek a naplniť naše dni energiou.
Rovnováha v črevách = rovnováha v živote
Zdroje:
- The Human Microbiota in Health and Disease – ScienceDirect
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33377391/
- Through Ageing, and Beyond: Gut Microbiota and Inflammatory Status in Seniors and Centenarians | PLOS ONE
- ILSI-Prebiotics-Probiotics.pdf (ipaeurope.org)
- A-review-on-anti-aging-properties-of-probiotics.pdf (researchgate.net)