Pomohla vám niekedy pri dôležitom rozhodnutí intuícia? V anglickom jazyku existuje výraz „gut feeling”, ktorý v doslovnom preklade znamená „črevný pocit”. Nové štúdie potvrdzujú presnosť tejto anglickej metafory, keďže zistili, že prepojenie črevo, resp. mikrobióm, a mozog môže ovplyvňovať niektoré naše rozhodnutia a nálady.
Náš „druhý mozog“ sa nazýva enterický nervový systém a to podľa miesta, kde sa vyskytuje v črevách. Jedná sa o samostatný nervový systém, ktorý je prepojený s mozgom a dáva mu informácie o stave tráviacej trubice. Pozostáva z približne 500 miliónov neurónov, podobajúcim sa mozgovým nervovým bunkám, čo je podobné množstvo, ako obsahuje naša miecha.
Ako spolu naše „mozgy” komunikujú?
Aby mohli dve riadiace centrá spolupracovať, musia sa vzájomne informovať. Spoľahlivosť prenosu informácií medzi mozgom v našej hlave a črevami zabezpečujú celkom tri komunikačné cesty:
- Imunoregulačná cesta – ktorá funguje o to lepšie, o čo silnejšiu máme imunitu
- Neuroendokrinná cesta – ktorá predstavuje sieť hormonálne aktívnych buniek
- Blúdivý nerv – ktorý je najdlhším nervom v našom tele a spája mozog s dôležitými orgánmi
Enterický nervový systém a črevný mikrobióm:
Črevné baktérie nám pomáhajú s trávením potravy. To ale nie je všetko. Taktiež komunikujú s enterickým nervovým systémom a cez blúdivý nerv si vymieňajú informácie aj s naším mozgom. Ak vznikne odchýlka rovnováhy v čreve, mozog sa o tom vďaka blúdivému nervu dozvie. To vysvetľuje niektoré pocity, ako je nevoľnosť v stresových situáciách alebo pocit motýľov v bruchu pri zamilovaní sa.
Každý z nás je “slávny”, pretože naše baktérie sa o nás denne zhovárajú s naším mozgom. Keď sa dobre započúvate, zistíte, čo si o vás hovoria. Ak sa vám zdá, že si hlava a črevá rozprávajú o tom, že to vo vás vrie, je najvyšší čas začať sa venovať obnoveniu črevnej rovnováhy. V mnohých prípadoch sa vám mnohé veci upracú a vyjasnia nielen v hlave, ale aj vo zvyšku tela.
Nepodceňujte tieto rozhovory, zvyšujete tým riziko vzniku ochorení tráviaceho traktu, porúch centrálnej nervovej sústavy, alebo kardiovaskulárnych a autoimunitných ochorení.
Kľúč k zdravým črevám:
Pre správne fungovanie čriev a trávenia je dôležitá bakteriálna diverzita. Čím viac druhov baktérií v črevách máme, tým viac benefitov to prináša nášmu zdraviu, a naopak. Akým spôsobom si vieme zvýšiť počet prospešných baktérií v našich črevách? Pestrou stravou bohatou na vlákninu, vitamíny a minerály, a prebiotikami a probiotikami.
Tých na trhu nájdete veľké množstvo, a aby ste si vybrali správne, musíte zohľadniť niekoľko kritérií. Dôležité je, koľko baktérií je v každej dávke, či sú baktérie živé, alebo v tabletkovej forme (lyofilizované), a najmä či pôsobia v správnom čase na správnom mieste. Dajte si pozor aj na rôzne výživové obmedzenia, ako je napríklad intolerancia na lepok, laktózu a pod.
Živé baktérie Symprove dopĺňajú práve mnohé druhy prospešných baktérií, ktoré nám pomáhajú sa cítiť dobre vovnútri, čo sa často prejaví aj navonok. Každodenná ranná dávka 70ml Symprove zaistí potrebné pestré zloženie baktérií a naň nadväzujúce benefity – lepšie trávenie, silnejšia imunita, zdravšia pleť či veselšia nálada. Zveličene sa dá povedať, že sa cítime tak, ako sa stravujeme.
Každá dávka Symprove obsahuje okolo 200 miliónov živých baktérií, ktoré po príchode do čriev okamžite začínajú účinkovať. Vďaka tomu, že Symprove využíva ako základ vodu, prejdú baktérie žalúdkom veľmi rýchlo a vyhnú sa ničivému pôsobeniu žalúdočných kyselín. Symprove neobsahuje laktózu a obsah gluténu si drží pod hranicou 20 ppm, takže je bezlepkový.
Uľahčite prácu obom “mozgom” a starajte o zdravie svojej črevnej mikroflóry. Starostlivosťou o zloženie črevnej mikrobioty do určitej miery predchádzate vzniku vážnych ochorení zasahujúcich tráviaci trakt, centrálny nervový systém, ale aj ďalšie životne dôležité orgány a systémy. Vhodné zloženie stravy a kvalitné doplnky vám pomôžu zaistiť nielen zdravie, ale aj miliardy fanúšikov vo forme prospešných baktérií.
Zdroje:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4798912/
- https://www.sciencefocus.com/the-human-body/a-gut-feeling-meet-your-second-brain/
- https://caltechletters.org/science/trust-your-gut
Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/