Existuje súvislosť medzi rakovinou a našimi baktériami?
Rakovina prsníka je hlavnou príčinou smrti žien na celom svete. Ide o najčastejší zhubný nádor, ktorý postihuje ženy. Na Slovensku ročne pribudne 33 000 novodiagnostikovaných pacientok. Moderné liečebné prístupy zahŕňajú chemoterapiu, rádioterapiu ( liečbu ožarovaním) alebo chirurgický zákrok. Dnes sa však z vedeckých laboratórií dozvedáme, že mikrobióm prsníka môže hrať dôležitú úlohu v otázke toho, či sú tieto terapie účinné alebo nie. To, nakoľko budú účinné niektoré lieky proti rakovine ( napr. cyklofosfamid ), je priamo závislé na tom či je črevná mikroflóra zdravá. Účinnosť chemoterapie môžu ovplyvniť napríklad aj antibiotiká.
Mikróby majú vplyv na celé naše telo tým, že v črevách ovplyvňujú funkciu imunitného systému. No vedeli ste, že existujú baktérie, ktoré žijú v ženskom prsnom tkanive? Vyskytuje sa tam rozmanitá populácia baktérií. Táto rozmanitosť je prítomná bez ohľadu na to, či žena v minulosti produkovala mlieko, alebo nie. Avšak dojčenie je spojené s nižším rizikom získania rakoviny prsníka, pretože materské mlieko pomáha pri raste prospešných druhov baktérií ( napr. Lactobacillus) v prsníku.
Baktérie sú neoddeliteľnou súčasťou prsníka
Nová štúdia z Kanady tvrdí, že mikróby, nachádzajúce sa v prsiach, môžu ovplyvniť zdravie žien. Výskumníci zistili, že ženy s nádormi mali v prsiach odlišnú zmes baktérií, v porovnaní so ženami, ktoré nádory nemali. Niekoľko typov baktérií bolo bežnejších u žien s rakovinou prsníka, než u žien bez nej. Ženy s rakovinou mali vyšší výskyt baktérií z rodov Enterobacteriaceae, Staphylococcus a Bacillus. Vedcov tiež zaujímalo, či má ich prítomnosť vplyv na rozvoj rakoviny. Z bádania vyplynulo, že áno. Vyššie uvedené baktérie spôsobujú poškodenie DNA. Ako to už chodí, poškodenie génov vedie k ich mutáciám a vzniku rakoviny. Tieto experimenty, však boli vykonané len na bunkových kultúrach a aby sa mohli definitívne potvrdiť, bude potrebné zopakovať ich aj na zvieratách a ľuďoch.
Baktéria Escherichia coli, člen rodu Enterobacteriaceae, ktorá je bežným prenášačom infekcií v nemocniciach, môže mať mnohé prepojenia s rakovinou prsníka. Pre zaujímavosť, v histórií sme už zaznamenali prepojenie bakteriálnych druhov s rôznymi typmi ľudskej rakoviny. Napríklad, rakovina žalúdka bola v 90. rokoch spojená s infekciami Helicobacter pylori a tiež vieme, že Salmonella typhi spôsobuje niektoré formy rakoviny žlčníka.
Aké baktérie sú pre zdravý prsník esenciálne ?
Súčasne sa o ľudskom mikrobióme v súvislosti s rakovinou prsníka diskutuje na Kalifornskej univerzite v San Franciscu. Tam zistili, že Lactobacillus acidophilus, známa probiotická baktéria, nachádzajúca sa v jogurte, sa nachádza aj v zdravom tkanive prsníka a má množstvo protinádorových účinkov. U žien, ktoré požívali fermentované mliečne výrobky, boli tieto ochranné antioxidačné účinky dokonca pozorované. Typy baktérií, ktoré boli obsiahnuté v potrave, ktorú ženy prijímali, sa neskôr objavili aj v tkanive prsníkov. Tieto mikróby teda zohrávajú dôležitú úlohu pri prevencii rakoviny prsníka.
Či doplnenie baktérií z rodu Lactobacillus priamo zabraňuje vzniku rakoviny prsníka, je potrebné skúmať ďalej. Probiotické liečenie má však vplyv na výrazný pokles v množstve Escherichia coli a významné zvýšenie prospešných črevných baktérií z rodu Bifidobacterium. To môže viesť k zmierneniu niektorých vedľajších účinkov pri chemoterapii, akými sú hnačky, bolesť a zápal v črevách. Prospešné baktérie môžu dokonca pomôcť pri trávení potravy a črevným bunkám dokážu pomôcť uzdraviť sa.
Ďalšou zaujímavosťou je aj nasledujúce zistenie. Americká asociácia pre výskum rakoviny porovnávala, v jednej svojej štúdií, ústne a črevné baktérie u žien s karcinómom prsníka a bez neho. Dospelo sa k záveru, že pacientky s periodontitídou majú po menopauze zvýšené riziko rozvoja karcinómu prsníka.
Probiotická liečba a chemoterapia
Všetky doterajšie vedecké zistenia sú dosť významné, pretože v minulosti nebolo známe, že zdravie našej črevnej flóry by mohlo byť dôležitým faktorom, ktorý môže znamenať, či liečba rakoviny bude účinná alebo nie. Poznať celý mikrobióm nášho tela môže v budúcnosti zohrávať dôležitú úlohu pri výpočte rizika rakoviny, taktiež pri diagnostike a prognóze liečby.
Existuje veľa vecí, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie našej črevnej flóry, takže je celkom zmysluplné, robiť všetko pre to, aby sme si udržali tieto “dobré” mikroorganizmy v čo najlepšom stave. Jedným z jednoduchých odporúčaní pre ľudí, ktorí prechádzajú liečbou rakoviny, je povzbudiť ich, aby konzumovali veľa probiotických a prebiotických potravín, alebo aby každý deň užívali probiotický doplnok, ako prostriedok, na podporu ich črevného zdravia.
Vezmite však na vedomie fakt, že výrobky, ktoré chcete užívať musia byť schválené aj vašim lekárom. V prípade, že chemoterapia už príliš oslabila imunitný systém, môže byť užívanie probiotík nebezpečné. Chemoterapia oslabuje imunitný systém, pretože ničí kostnú dreň, kde sa tvoria imunitné bunky. Ak je imunitný systém príliš oslabený, môžu sa baktérie z čreva rozšíriť do iných častí tela a spôsobiť napríklad infekciu srdca. Z dôvodu, že existuje potenciálny risk, pri užívaní probiotických prípravkov počas chemoterapie, je potrebné konzultovať ich užívanie s lekárom.
Ak však máte predispozíciu na získanie rakoviny prsníka, alebo trpíte črevnou dysbiózou, zvážte užívanie probiotík z dôvodu, že ide o vhodnú a účinnú prevenciu. Dobré baktérie obsiahnuté v probiotikách, dokážu okrem vyššie zmienených účinkov, taktiež potlačiť rast zlých črevných baktérií, ktoré tvoria rakovinotvorné látky.
Viac o rakovine prsníka si môžete prečítať tu: http://www.pokrocilarakovinaprsnika.sk/#fakty-a-cisla
[divider height=”30″ style=”default” line=”default” themecolor=”1″]
Autor: študent Farmaceuticekj fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne
referencie:
Som študent Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne a rada sledujem pokroky vo vedeckom bádaní. Myslím si, že 21. storočie prinesie ešte veľmi veľa zaujímavých a rovnako šokujúcich objavov. Sme ešte len na začiatku poznávania toho, čo všetko probiotiká dokážu, no už teraz vieme, že škála ich účinkov je veľmi pestrá. Som nimi fascinovaná.
-
Karin Sedlákováhttps://www.symprove.sk/author/sedlakova/
-
Karin Sedlákováhttps://www.symprove.sk/author/sedlakova/