6 tipov, ako mať pravidelnú stolicu

V dnešnej dobe sa ešte stále stretávame so stigmou, ktorú so sebou nesie veľká potreba. V prvom rade treba zdôrazniť, že vylučovanie je jednou zo základných fyziologických potrieb pre život a jej absencia je život ohrozujúci stav. Zápcha sa v populácii často spája s nesprávnou životosprávou, ktorú môžeme ovplyvniť. Ako dosiahnuť pravidelnú, zdravú stolicu, a ako sa ľahšie vykakať?

Odstránenie stolice nazývame defekácia. Tento proces nastáva, keď peristaltické vlny sťahmi posunú stolicu do konečníka a tá podráždi senzorické nervy. Samotný odchod stolice vieme regulovať vôľou, a preto dokážeme ovplyvniť, či stolicu pôjdeme vykonať, alebo nie. Často sa u pacientov stretávame so zápchou, teda poruchou odchodu stolice. Tá je charakteristická subjektívnymi príznakmi, ktoré spočívajú v nasledovných javoch:

 • Stolica nie je častá, menej ako raz za tri dni;
 • Malé množstvo stolice;
 • Suchá, tvrdá stolica;
 • Úplná absencia stolice;
 • Pocit nie úplného vyprázdnenia;
 • Vyprázdnenie vyžaduje námahu;
 • Vyprázdňovanie vyžaduje manuálne manévre.

Pravidelná stolica je téma, o ktorej by ste sa nemali hanbiť hovoriť

Príčiny zápchy môžu byť rôzne. Buď ide o samostatné ochorenie, alebo predstavuje symptóm pri inom ochorení. Je dôležité sa o tejto téme nehanbiť rozprávať pred lekárom. Mnohokrát však ide o diétne zvyky, metabolické vplyvy ako sú málo vlákniny, zlý pitný režim, nedostatok draslíka a podobne. V neposlednom rade sa stretávame s poruchou vyprázdňovania z psychických príčin, sociálnych a rodinných zvykov.

Nižšie nájdete faktory prispievajúce k poruchám vyprázdňovania a tipy, ako na prechodnú zápchu pri zmene prostredia, domnelú zápchu, ktorú spôsobuje chorobná predstava „stolica je nečistá vec“ a na funkčné príčiny vyplývajúce zo životného štýlu.

Titulka blogu - pani sediaca na WC, 6 tipov, ako mať pravidelnú stolicu
Zdroj: Canva.com

Faktory prispievajúce k zápche:

 • Nedostatok pohybovej aktivity, sedavý spôsob života;
 • Nedostatočný pitný režim;
 • Nepravidelné stravovanie;
 • Strava málo bohatá na vlákninu;
 • Vedomá snaha potláčať vyprázdňovanie;
 • Absencia defekačného nutkania, častá u fajčiarov (spôsobená nikotínom).

Pravidelná stolica – 6 tipov, ako ju dosiahnuť

1. Nácvik toaletného tréningu

Cieľom je obnoviť defekačný reflex, čím sa stolica stane opäť pravidelná a nebolestivá. Vyžaduje však dennodennú trpezlivosť. 

Ako naň? 

 • Vytvorte si aj na toalete pokojné prostredie a vyhraďte si dostatok času, ktorý tu strávite sedením.
 • Nutnosť pravidelnosti – Opakujte sedenie na WC každý deň v približne rovnakých časoch.
 • Jedna návšteva toalety by mala trvať 10 až 15 minút, zopakujte ju dvakrát denne.
 • Ideálny čas na prvý tréning je hneď ráno po raňajkách.
 • V pohodlnom sede na toalete majte stehná pritiahnuté k bruchu a podložte si chodidlá, čím si vytvoríte najlepšiu polohu pre odchod stolice. Ak nemáte vhodný povrch na podloženie, môžete si pod každé chodidlo umiestniť kotúč toaletného papiera.
 • Nenáhlenie sa a trpezlivosť sú kľúčom k úspechu.

2. Dostatočné množstvo tekutín

Každý deň začnite pohárom vlažnej vody, prípadne džúsom či ovocnou šťavou.

3. Strava bohatá na vlákninu

Dôležitá je pestrá a vyvážená strava, ktorá obsahuje dôležité množstvo všetkých živín. Dnes vieme, že podávanie doplnkov s obsahom vlákniny sa neodporúča. Namiesto toho stačí vyvážená strava, ktorá bude obsahovať prirodzené zdroje vlákniny. Skonzumujete každý deň aspoň dve porcie ovocia a zeleniny denne?

Zmenami smerujúcimi k racionálnej strave s dostatočným príjmom tekutín môžeme dosiahnuť mäkšiu stolicu väčšieho objemu a zlepšenie peristaltických pohybov čriev.

4. Pravidelná fyzická aktivita

Prospešnosť pravidelného pohybu platí aj pre motilitu našich čriev. Už 30 minút chôdze pomôže tráveniu, formovaniu stolice i peristaltike. Skúste ísť na záchod po pohybovej aktivite.

5. Stolica je potreba, nie voľnočasová aktivita

Veľa ľudí trávi čas na záchode s mobilným telefónom v rukách dlhý čas, čo predstavuje rizikový faktor vzniku hemoroidov. Sedenie spôsobuje zvýšenie tlaku v cievach, tie sa roztiahnu a zhorší sa ich cirkulácia.

6. Probiotiká

Probiotické kmene, najmä baktérie mliečneho kvasenia ako Lactobacillus či Bifidobacillus pri podaní v dostatočnom množstve vyvolávajú zlepšenie stavu a upravujú trávenie.

Mikrobióm a imunita

Probiotiká môžu prispieť k pravidelnej stolici

Problém s vyprázdňovaním je rovnakým závažným zdravotným problémom ako akýkoľvek iný. Na záver jeden tip znie: veďte si denník vyprázdňovania. Stolica nie je vždy rovnaká, ani farby, ani konzistencie, ovplyvňuje ju mnoho faktorov. Ak spozorujete, že váš problém je akútny alebo naopak dlhodobo neustupujúci, konzultuje ho s vašim lekárom , ktorý vám pomôže s pátraním po príčine.

Zdroje:

https://www.solen.sk/storage/file/article/5e59ce45f44494c8a1c92dbe0a1996ce.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/PED_3_2019-Kosnacova.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/c7626791e8c742a2b3da143a4bdc6876.pdf
Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Študuje odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Venuje sa dobrovoľníckej činnosti, písala články pre výukový program Axon-med v spolupráci so študentami z lekárskych fakúlt aj zo zahraničia, a pracovala v oblasti zdravotníctva a športu. Medicínsku prax absolvuje na rôznych pracoviskách, časť praxe a štúdia v zahraničí. Zároveň je niekoľkoročnou pacientkou imunologickej a gastroeneorologickej ambulancie, preto sa snaží odborné informácie podať ľudom čo najjednoduchšie, aby ich pochopil každý a zároveň ukázať, že aj tabuizované témy sú súčasťou každodenného života.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo