Sezónna alergia: 8 tipov, ako zmierniť jej príznaky

Sezónna alergia je strašiakom nejedného z nás. Alergia patrí k jedným z najčastejších príčin nádchy v rozvinutých krajinách a predstavuje závažný zdravotný problém. Jej príznaky môžeme zmierniť nielen liekmi, ale aj inými, voľne dostupnými spôsobmi.

Alergická nádcha je zápal sliznice, ktorý má svoj spúšťač. V tomto prípade ide o alergén, ktorý sa nachádza v našom okolí.

Sezónna alergia sa najviac prejavuje na jar

V  jarnom období, keď slniečko začína vykúkať a s ním aj rozkvitať každý kvet či strom, väčšinu z nás láka ísť na prechádzku do prírody, parkov a záhrad. Pre ľudí trpiacich alergickou nádchou, ktorej najčastejším spúšťačom (nie len v období jari) je peľ, je predstava pikniku na rozkvitnutej lúke, či prechádzky parkom hotovým strašiakom.

Sezónna alergia sa prejavuje typickými príznakmi:

 • Kýchanie
 • Výtok z nosa
 • Upchatý nos
 • Zmeny čuchu
 • Svrbenie nosa
 • Slzenie očí
 • Opuch mihalníc
 • Svrbenie uší
 • Dráždivý kašeľ
 • Bolesť hlavy
 • Únava
 • Problémy so spánkom
Sezónna alergia: 8 tipov, ako zmierniť jej príznaky
Zdroj: Canva.com

Sezónna alergia a možnosti liečby

V dnešnej dobe rozdeľujeme nefarmakologickú a farmakologickú liečbu, alergénovú imunoterapiu a chirurgickú liečbu.

Váš lekár vždy vyberie tú najvhodnejšiu liečbu pre vás.

My sa dnes zameriame na nefarmakologické možnosti – podporné metódy, režimové opatrenia, ktoré predstavujú účinný doplnok na zmiernenie príznakov, no žiadny z nich by nemal byť chápaný ako náhrada medikamentóznej terapie.  

1. Úprava prostredia

Mnohé postupy ako základné opatrenie odporúčajú v prvom rade eliminovať kontakt s alergénom. Ak vieme, že nám príznaky spúšťa či zhoršuje kontakt s konkrétnym alergénom (napríklad plesňou, potravinou či domácim zvieraťom), obmedzenie kontaktu so spúšťačom môže zmierniť príznaky.

2. Sprcha

Možno to znie vtipne, no osprchovať sa a vymeniť si oblečenie za čisté môže pomôcť odstrániť alergén (či už peľ, alebo po hre so zvieraťom). Ale pozor, nezabudnúť na umytie vlasov.

3. Vetranie

Vetrať sa odporúča cez okná opatrené sieťkami, najlepšie antialergickými proti peľu.

4. Slnečné okuliare

Aby alergici v prírode predišli masívnemu vniknutiu peľového alergénu do oka, odporúča sa nosiť slnečné okuliare.

5. Nazálna irigácia

Známa aj ako nazálna sprcha či nosný výplach. Vykonáva sa pomocou slanej vody a konvičky či striekačky. Najvhodnejšie je použiť slanú vodu z lekárne, aby sme predišli podráždeniu sliznice nosovej dutiny a zbytočným komplikáciám. Základom je čisté preplachovátko, nedráždivý slaný roztok a chvíľka súkromia v kúpeľni. Hoci môžu byť prvé pokusy nepríjemné, nevzdávajte to.

6. Probiotiká

Hoci probiotiká nemožno v súčasnosti na základe obmedzených dát schváliť ako užitočnú alternatívnu liečbu problémov, ktoré spôsobuje sezónna nádcha, môžu slúžiť ako výborný doplnok podpory imunitného systému, ktorý hrá v patogenéze alergickej nádchy kľúčovú úlohu.

Podporte svoju obranyschopnosť jedinými živými probiotikami

7. Vyhýbanie sa zafajčenému prostrediu

Negatívny vplyv cigariet na zdravie je všeobecne známy, a inak tomu nie je ani v prípade príznakov sezónnej nádchy. Za pravdu nám dá nejeden pacient trpiaci jej príznakmi, vyvolanými dráždivými spúšťačmi v cigaretovom dyme.

8. Zmena životosprávy

Zdravý životný štýl, pestrá nutrične vyvážená strava, dostatok vody a pohybu má vo všeobecnosti pozitívny vplyv na náš celkový zdravotný stav.

Za zmienku stojí aj zaujímavosť, či dojčenie alebo oneskorenie podávania tuhej stravy v detstve vedie k pozitívnym intervenciám v alergickej nádche, no ich účinnosť zatiaľ nie je zdokumentovaná a je predmetom bádania.

Alergická nádcha významne zasahuje do kvality života mnohých ľudí a prestavuje závažné riziko rozvoja astmy.  Pacienti trpia príznakmi upchaného nosa, výtoku z nosa, problémami s očami, ušami, ale aj frustráciou z permanentnej bolesti hlavy, únavy či obmedzenou schopnosťou aktivít. Alergická nádcha postihuje 25 až 40 percent populácie rozvinutých krajín, takže nezúfajte, nie ste v tom sami! Podporte svoju imunitu a vyskúšajte niektoré z režimových opatrení doplniť do svojho boja so sezónnou nádchou. 

Zdroje:

https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2015/1201/p985.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8638355/
https://www.edukafarm.sk/data/soubory/casopisy/farmiNEWS/02-2016/15-sezonne-alergie.pdf
https://www.solen.sk/storage/file/article/2232b39d4a3155ca5a43fc592c6ee1e8.pdf
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2010/0615/p1440.html
https://lekarskenoviny.sk/wp-content/uploads/2021/03/PNEIM_15_20_2021.pdf

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Študuje odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Venuje sa dobrovoľníckej činnosti, písala články pre výukový program Axon-med v spolupráci so študentami z lekárskych fakúlt aj zo zahraničia, a pracovala v oblasti zdravotníctva a športu. Medicínsku prax absolvuje na rôznych pracoviskách, časť praxe a štúdia v zahraničí. Zároveň je niekoľkoročnou pacientkou imunologickej a gastroeneorologickej ambulancie, preto sa snaží odborné informácie podať ľudom čo najjednoduchšie, aby ich pochopil každý a zároveň ukázať, že aj tabuizované témy sú súčasťou každodenného života.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo