Tehotenstvo pri ochorení čriev

Tehotenstvo pri ochorení čriev? Zápalové ochorenie čriev, ktoré je charakterizované zápalom gastrointestinálneho traktu so sebou prináša mnoho nástrah aj pre budúce mamičky. Choroby, medzi ktoré patria aj Crohnova choroba a ulcerózna kolitída sú často diagnostikované v rannej dospelosti. V dôsledku toho mnohé ženy čelia vážnym obavám, pokiaľ ide o život s ochorením čriev a plánovaním materstva.

Čo treba zvážiť?

V každej žene sa objaví obrovské množstvo otázok, vrátane toho, ako bude gravidita ovplyvňovať tieto ochorenia. Riešia tiež, či môžu byť prenesené na deti, či sú bezpečné lieky, ktoré počas tehotenstva neškodia dieťatku, či je bezpečné dojčiť a ako zvládnu celkovú zmenu životného štýlu počas materskej dovolenky a výchovy detí.

Tieto otázky sú dôležité a mali by sa podrobne prerokovať s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti pred začatím plánovania rodiny. Je to tak preto, aby sa zabezpečilo bezpečné tehotenstvo. Myslieť treba aj na udržanie dobrého zdravie u rodičky a stabilizáciu ochorenia tak, aby nebolo poškodené zdravie dieťaťa.

Tehotenstvo pri ochorení čriev
Zdroj: Canva.com

Plodnosť pri ochoreniach čriev

Plodnosť zvyčajne nie je ovplyvnená u pacientiek s dobre kontrolovaným priebehom ochorenia. Existuje však niekoľko okolností, za ktorých pacientky môžu čeliť problémom s plodnosťou. Použitie metotrexátu alebo sulfasalazínu u mužov môže spôsobiť reverzibilné zníženie produkcie spermií.

Operácia hrubého čreva môže tiež spôsobiť neplodnosť u mužov a žien v závislosti od typu operácie a komplikácií z chirurgického zákroku, ako je napríklad tvorba jazvového tkaniva. Aktívne ochorenie u žien môže mať za následok zápal reprodukčných orgánov, ktorý má za následok problémy s plodnosťou.

Predkoncepčné poradenstvo je v týchto prípadoch nevyhnutné pre zabezpečenie bezpečnosti a dobrého zdravia počas tehotenstva a pôrodu. Poradenstvo ponúka možnosť diskutovať o otázkach so všetkými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti, ako sú dietetik, výživový  poradca, gastroenterológ a pôrodník. Prejednáva sa najmä dedičnosť, kontrola ochorenia počas tehotenstva, bezpečnosť použitia liekov a optimalizácia výživy.

Aké sú riziká?

Deti, ktoré majú rodičov s diagnostikovaným ochorením čriev, majú 3 až 20-krát vyššiu pravdepodobnosť výskytu týchto ochorení v porovnaní s deťmi bez rodinnej anamnézy. Najlepší čas na otehotnenie je, keď je choroba v remisii.

To znamená, že jej príznaky a komplikácie, ktoré so sebou prináša na najnižšej hodnote. Je veľmi dôležité, aby sa akékoľvek lieky, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť tehotenstvo, zastavili, a to predovšetkým azatioprín a metotrexát.

Takéto rozhodnutia týkajúce sa zmien v lekárskej terapii je potrebné vykonať v jednotlivých plánovacích štádiách tehotenstva. Nielenže je dôležitá zdravá výživa, ale tehotné ženy s ochorenia čriev sú väčšinou lekármi vyzvané sledovať svoju výživu a prípadne dopĺňať potrebné látky doplnkami výživy. Sú to doplnky ako je kyselina listová, železo a vitamín B12 pre zabezpečenie adekvátnych hodnôt. Niektoré lieky a samotná choroba môžu totiž tieto hodnoty znížovať.

Tehotenstvo pri ochorení čriev

Vo všeobecnosti približne jedna tretina žien s kontrolovanou chorobou čriev na začiatku tehotenstva udržiava remisiu a tretina prechádza vzplanutím ochorenia, teda prejavom príznakov. Vzplanutia sa zvyčajne vyskytujú v prvom trimestri, avšak akonáhle je infekcia pod kontrolou, ochorenie má tendenciu zostať v remisi počas celého zvyšku tehotenstva.

Matky trpiace Crohnovou chorobou alebo ulceróznou kolitídou sú vystavené zvýšenému riziku predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti u detí alebo krvácaniu pred samotným pôrodom. Avšak riziko detských vád u detí, ktorých matky majú tieto choroby, nie je ovplyvnené a je porovnateľné s rizikom u matky bez ochorenia čriev. Zdá sa, že kojenie neovplyvňuje priebeh ochorenia.

Mnohé ženy sa však dojčenia nedobrovoľne vzdávajú kvôli odporúčaniu lekára, užívaniu liekov, ktoré sa môžu potenciálne preniesť na novorodenca mliekom alebo na základe obáv o celkové zdravie novorodenca. Opäť je dôležité tieto otázky prediskutovať a naplánovať vopred či už s ošetrujúcim lekárom alebo iným z poskytovateľou zdravotnej starostlivosti.

Pôrod a obdobie po pôrode

Väčšina žien s ochoreniami čriev môže porodiť dieťa prirodzenou cestou, samozrejme s niekoľkými výnimkami. Pacientky s Crohnovou chorobou s perianálnym alebo rektálnym postihnutím by mali podstúpiť cisársky rez, aby sa predišlo traume v oblasti, ktorá by sa mohla vyskytnúť pri vaginálnom pôrode.

Rozhodnutie o spôsobe odrodenia je v konečnom dôsledku závislé od pacientky a lekára, ktorý v danom čas zhodnotí stav pacientky a vyhodnotí možné riziká. V bezprostrednom období po pôrode sa vyskytuje len málo komplikácií alebo prípadné mierne vzplanutia, ktoré zvyknú čoskoro odoznieť.

Je to dôležité obdobie, kedy sa matky musia postarať aj o seba a svoje ochorenia, ako aj novorodenca. Čerstvé matky sú vystavené riziku bolestivých vzplanutí ochorení, ktoré si môžu vyžiadať hospitalizáciu, kvôli tomu, že sa zameriavajú viac na novorodenca a zanedbávajú starostlivosť o svoj zdravotný stav.

Výchova dieťaťa popri ochorení čriev

Počas raného materstva a počas neskorších rokov je najväčšou výzvou, ktorej matky čelia, vyrovnávanie rovnice starostlivosti o deti a starostlivosť o seba. Je dôležité udržiavať dôslednú starostlivosť o svoj zdravie a nezanedbávať pravidelné prehliadky u lekára.

Pri zvládaní stresu pomáha tiež komunita žien trpiacich ochoreniami čriev, ktoré môžu pomôcť svojimi radami a skúsenosťami. Matky by mali byť proaktívne a zúčastňovať sa na otvorenej komunikácii so svojimi špecialistami a ďalšími dostupnými zdrojmi, najmä skupinami matiek, ktoré úspešne zdolávajú nástrahy materstva popri ochorení čriev.  V boji proti týmto chorobám nikto nie je celkom sám a aj mamičky môžu získať pomocnú ruku od iných mamičiek s rovnakým osudom.

Ako zvládať ťažkosti s trávením u detí sme popísali v článku o potravinových intoleranciach, ktoré trápia najmenších.


Zdroj: www.healthcentral.com
+ posts

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo