7 tipov, ako sa starať o svoje duševné zdravie

Dlhé roky bolo duševné zdravie zanedbávané. Terapia bola len pre bláznov a hovoriť o duševných problémoch bolo nemiestne, skrátka jedno veľké tabu. Starostlivosť o dušu však zohráva v našom živote a celkovom prístupe k zdravému životnému štýlu veľmi dôležitú úlohu. Často totiž zabúdame, že duševné zdravie úzko súvisí s tým fyzickým a niekedy práve fyzické neduhy poukazujú na vnútorné utrpenie. Ako sa teda každý deň starať o svoje duševné zdravie?

Tento článok je súhrnom informácií, ktoré vyplynuli z nášho rozhovoru so študentkou psychológie Janou Albrechtovou, ktorá na svojom profile @czechpsychologist vzdeláva verejnosť o dôležitosti starostlivosti o duševné zdravie.

1. Robte, čo vás baví

Ako by povedal Ben Cristovao vo svojej piesni: “Rob, čo ťa baví, s ľuďmi, čo ťa bavia”. To je v skutočnosti niečo, čo do veľkej miery závisí od našich rozhodnutí. Často nemáme vplyv na to, do akej rodiny sme sa narodili, aké máme genetické predispozície alebo čo sa deje vo svete. Ale to, čomu a najmä komu venujeme svoj čas, je dobré patrične zvážiť. Tieto činnosti by nás mali baviť rovnako ako spoločnosť, v ktorej ich vykonávame. Samozrejme, človek nemôže vylúčiť všetky nepríjemné povinnosti a niekedy musí zaťať zuby. Tieto chvíle sa snažte vyvážiť momentmi, ktoré vo vás vyvolávajú príjemné emócie. Je to o hľadaní rovnováhy.

2. Podporte duševné zdravie a hýbte sa

Nemáme na mysli odbehnúť maratón alebo dvíhať 200 kg na benchpress. Počíta sa úplne každý pohyb a ten v prírode má plusové body navyše, pretože je dokázané, že príroda má pozitívny vplyv na našu psychiku. Vystúpte o jednu zastávku skôr a prejdite sa, urobte ráno desať drepov, choďte na prechádzku do lesa, vyskúšajte jogu alebo inú skupinovú aktivitu, pretože v spoločnosti to ide ľahšie. Všetko je to o tom, aby ste si pohyb užívali. Nútenie sa do športovej aktivity môže mať presne opačný výsledok ako radosť a potešenie.

3. Dýchajte

Existuje niekoľko dýchacích techník, ktoré vám môžu pomôcť preventívne, ale aj vtedy, keď vás prepadne úzkosť alebo iné nepríjemné pocity. Dýchanie nám pomáha upokojiť telo aj myseľ. Nemusíte si hneď predstavovať sedenie v pozícii lotosového kvetu a hlbokú meditáciu, naozaj stačí vedomé dýchanie. „Dýchanie do trojuholníku, pri ktorom sa človek na štyri sekundy nadýchne, potom na ďalšie štyri sekundy zadrží dych a potom na štyri sekundy vydýchne, pomáha človeku upokojiť sa,” odporúča Jana Albrechtová.

7 tipov, ako sa starať o svoje duševné zdravie

4. Hovorte o tom

„Kým nevznikne debata, nebudeme vedieť, na aké varovné signály si máme dávať pozor,” hovorí Jana Albrechtová a zároveň dodáva, že ľudia mnohokrát nechcú hovoriť o svojich psychických problémoch zo strachu, že ich ostatní budú považovať za bláznov, alebo si dokonca sami myslia, že sú blázni. Ak vás niečo trápi, ak pociťujete nepríjemné emócie, hnev, strach alebo úzkosť, prehovorte. Nemusíte hneď klopať na dvere certifikovaného odborníka, stačí sa stretnúť s priateľkou na káve alebo zavolať rodičom. Už len tento krok vám uľaví a posilní vaše duševné zdravie. Ako sa hovorí v angličtine: “Sharing is caring.”

5. Doprajte si dostatok kvalitného spánku

Znie to už ako také klišé, ale spánok je pre naše zdravie naozaj kľúčový. Spánok je čas, keď sa telo môže opravovať a regenerovať tkanivá, čo je dôležité pre udržanie fyzického zdravia. Keď spíme, telo sa venuje aj boju s infekciami a chorobami. Dostatok spánku je prínosom pre silný imunitný systém a schopnosť tela odolávať chorobám. Zohráva kľúčovú úlohu pri fungovaní mozgu. Počas spánku prebiehajú rôzne procesy, ktoré podporujú učenie, pamäť a kreativitu. Nedostatok spánku môže viesť k problémom so sústredením, rozhodovaním a duševným zdravím, napríklad k úzkosti alebo depresii. Odporúčaná dĺžka spánku je 7 až 9 hodín, ale nemali by ste zabúdať aj na jeho kvalitu. Spite v tmavej a dobre vetranej miestnosti, starostlivo si vyberte matrac a posteľnú bielizeň a vyhnite sa zaspávaniu pri sledovaní obľúbeného televízneho programu alebo počúvaní hudby.

Psychologička Jana Albrechtová
Jana Albrechtová, @czechpsychologist

6. Uprednostňujte nutrične vyváženú stravu

Mekáč môže vyzerať lákavo a sem-tam je dovolené „zhrešiť“, ale spracované potraviny, rýchle občerstvenie, nadmerné množstvo rafinovaného cukru a alkoholu by nemali tvoriť základ vášho jedálnička. Cieľom nie je stravovať sa ako Kylie Jenner, ale opäť ide o vyváženosť. Do jedál zaraďte všetky dôležité makroživiny – tuky, bielkoviny a sacharidy. Vyhľadávajte čerstvé a sezónne potraviny a nezabudnite na dostatok vitamínov, minerálov a vlákniny. “Dávam si pozor na to, čo jem, pretože ak sa stravujem nie úplne kvalitne, cítim sa unavená a nie som schopná podávať také dobré výkony,” dodáva Jana Albrechtová svoje osobné skúsenosti. A teraz si úprimne odpovedzte, ako sa cítite po konzumácii rýchleho občerstvenia? Unavení a bez energie, či dokonca smutní?

7. Pre lepšie duševné zdravie vyskúšajte probiotiká

Počuli ste už o spojení čriev a mozgu? Nie nadarmo sa hovorí, že mozog je naše druhé črevo. K tomuto záveru dospeli vedci skúmajúci mikrobióm, teda zloženie baktérií v našich črevách. Mikrobióm do veľkej miery ovplyvňuje našu náladu, pretože tvorí až 90 percent hormónu šťastia serotonínu a môže pomôcť zlepšiť našu náladu a celkový stav mysle. Skúste obohatiť svoju rannú rutinu o prísun zdravých baktérií, vaše črevá a mozog sa vám poďakujú.

Žena debatujúca s kamarátkou pri rannej dávke Symprove

Starajte sa o svoje duševné zdravie zvnútra.

Tieto tipy slúžia predovšetkým na preventívne účely a nie je zámerom, aby ste ich všetky začali plniť hneď zajtra ráno. Postupujte pomaly, netlačte na seba a hlavne sa neporovnávajte s ostatnými na sociálnych sieťach. Nemusíte každý deň cvičiť jogu, meditovať, byť v práci a zároveň variť zdravý a vyvážený obed.

V prípade náročných životných situácií a vážnejších psychických problémov, keď máte pocit, že situáciu už naozaj nezvládate, sa nebojte vyhľadať pomoc odborníka. Informácie poskytujú projekty ako Nevypusť duši alebo K psychológovi.

Tento článok je súčasťou série spracovaných rozhovorov so zdravotníkmi, odborníkmi a ďalšími osobnosťami, ktoré sa vo svojej profesii zaoberajú trávením, mikrobiómom a ďalšími oblasťami súvisiacimi s celkovým zdravím organizmu alebo majú osobnú skúsenosť s ochorením trávenia či intoleranciou. Ďalšie články nájdete v sekcii Odborné poradenstvo aj v ďalších rozhovoroch na našom YouTube kanáli.

+ posts

Content & social media manager Symprove.cz. Okrem tvorby obsahov a prípravy zaujímavých rozhovorov so špecialistami sa Inka venuje aj projektu (A)top život, v rámci ktorého šíri osvetu o tom, ako žiť lepšie s atopickým ekzémom.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo