Vzťah medzi emocionálnym stavom a stravovaním: Odpovedá psychologička Denisa Moravčík Debrecká 

V dnešnej uponáhľanej dobe čelíme mnohým výzvam, ktoré ovplyvňujú nielen naše fyzické, ale aj duševné zdravie. Jedným z aspektov, ktorým sa stále viac venujeme, je vzájomný vzťah medzi našim emocionálnym stavom a stravovaním. S psychologičkou Denisou Moravčík Debreckou prinášame zaujímavý pohľad na túto tematiku. 

Tento blog je súhrnom informácií, ktoré odzneli v našom rozhovore so psychologičkou Denisou Moravčík Debreckou.  Rozhovor si môžete pozrieť vo videu nižšie:

Psychika a duševné zdravie 

Emočný stav môže ovplyvniť naše stravovacie návyky a naopak. Keď sme v stave stresu alebo úzkosti, môžeme sa ľahšie uchýliť k nezdravým potravinám. Emočný stav tiež ovplyvňuje apetít – niektorí ľudia pri stresových situáciách stratia chuť do jedla, zatiaľ čo iní sa prejedajú. 

Stres a nepokoj môžu ovplyvniť aj náš fyziologický stav vrátane trávenia. Telo v stresovej situácii môže uprednostniť iné funkcie pred trávením, čo vedie k rôznym tráviacim problémom. Rovnako tak môže náš emočný stav ovplyvniť, čo jeme a akým spôsobom si plánujeme jedálniček. 

Záchvatové prejedanie a psychológia stravovania 

Denisa príbližila pojem “záchvatové prejedanie” a jeho spojenie s psychickým stavom. Záchvatové prejedanie sa často vyskytuje v súvislosti so stresom, úzkosťou alebo depresiou. Táto nekontrolovaná konzumácia jedla môže byť spôsob, ako sa niektorí ľudia snažia vyrovnať s emocionálnymi ťažkosťami. Zdôraznila aj dôležitosť rôznorodej a vyváženej stravy v prevencii takýchto situácií. 

Mikrobióm a duševné zdravie 

Existuje vzájomná komunikácia medzi črevným mikrobiómom a mozgom prostredníctvom prepojenia medzi mozgom a črevom – vagus nerve. Ľudia s psychickými ťažkosťami často preukazujú zmeny v črevnom mikrobióme. Štúdie naznačujú, že suplementácia probiotikami alebo zmeny v strave môžu prispieť k zlepšeniu niektorých aspektov psychického stavu. 

Dievča držiace fľašu Symprove

Pravidelné užívanie probiotík môže pomôcť zlepšiť stav psychického zdravia

Rady na zlepšenie psychického stavu a trávenia 

Psychologička Denisa Moravčík Debrecká ponúkla praktické rady pre tých, ktorí bojujú s tráviacimi ťažkosťami spojenými s psychikou. Odporúča jednoduché dychové cvičenia pred jedlom, aby sa upokojil nervový systém. Dôležitá je aj dlhodobá starostlivosť o duševné zdravie, ktorá môže zahŕňať psychoterapiu. 

Denisa zdôraznila dôležitosť všímavosti voči vlastným reakciám na nepríjemné emócie. Mnohí ľudia si nie sú vedomí svojich copingových mechanizmov, ktoré môžu byť nezdravé. Často potláčame emócie, aby sme sa vyhli nepohodliu, čo však nemusí byť prospešné pre naše dlhodobé duševné zdravie. 

Dopady alkoholu na mikrobióm a psychické zdravie 

“Krátkodobé uvoľnenie, ktoré alkohol môže poskytnúť, je mýtom, pretože dlhodobo ovplyvňuje schopnosť regulovať emócie. Dôležité je rozlišovať medzi krátkodobým stresom a chronickým, ktorý môže mať negatívne následky na tráviaci systém a celkové psychické blaho,” hovorí psychologička. 

Vyzývanie tabuizovaných tém a akceptácia 

V rozhovore sme sa tiež dotkli tabuizovaných tém okolo trávenia, intolerancií a spoločenských situácií, ktoré môžu byť náročné pre ľudí s určitými diétnymi obmedzeniami. Denisa vyzvala spoločnosť, aby prejavovala súcit a pochopenie voči týmto ťažkostiam, a vyzdvihla potrebu akceptovať rôznorodosť vo vzťahu k stravovaniu. 

Dôležitosť súcitu a samovnímania 

Záverečné slová Denis Moravčík Debreckej zdôraznili dôležitosť budovania súcitu k sebe a k ostatným. V spoločnosti, kde sa stále učíme žiť s rôznymi intoleranciami a zdravotnými obmedzeniami, je kľúčové prejavovať empatiu a pochopenie voči tým, ktorí prežívajú ťažkosti s trávením alebo duševným zdravím 

Záver 

Vzťah medzi emocionálnym stavom a stravovaním je komplexný a zaujímavý. Rozhovor s Denisou Moravčík Debreckou nám poskytol pohľad na psychologické aspekty stravovania a ako ovplyvňujú naše duševné zdravie. Dôležité je uvedomovať si túto vzájomnú interakciu a hľadať zdravé spôsoby, ako sa starať o svoje telo aj dušu. 

Tento text je súčasťou série spracovaných rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi, odborníkmi a ďalšími osobnosťami, ktoré sa vo svojej profesii zaoberajú trávením, mikrobiómom a ďalšími oblasťami súvisiacimi s celkovým zdravím organizmu, alebo prežívajú osobnú skúsenosť s tráviacim ochorením či intoleranciou. Tieto texty nájdete v sekcii Rozhovory so špecialistami, konkrétne videá na našom Youtube kanáli.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo