Gastroenterológ o IBD ochoreniach: Crohnova choroba a ulcerózna kolitída

Diagnostika a liečba ochorení zápalového čreva (IBD) ako Crohnova choroba a ulcerózna kolitída môžu byť veľmi individuálne. Crohnova choroba sa prejavuje rôznymi formami a stupňami závažnosti u rôznych pacientov. Niektorí pacienti majú ľahký priebeh s krátkymi obdobiami aktivity a dlhodobou remisiou, iní majú stredne ťažký priebeh s obdobiami ťažkostí a u niektorých je dokonca nutný chirurgický zákrok. Preto je dôležité absolvovať viaceré vyšetrenia a získať rôzne výsledky, aby bola určená presná diagnóza.

Tento blog je súhrnom informácií, ktoré odzneli v našom rozhovore s gastroenterológom MUDr. Slavomírom Černokom. Ďalšie rozhovory nájdete na našom Youtube kanáli.

Diagnostika IBD

Pri diagnostike IBD sa často používajú invazívne vyšetrenia, ako je kolonoskopia s odberom vzoriek na histologické vyšetrenie. Ďalšie dôležité vyšetrenia zahŕňajú krvné testy, napríklad kompletný krvný obraz a vyšetrenie zápalových markerov, ako je C-reaktívny proteín (CRP) a kalprotektín. Magnetická rezonancia (MR) hrubého čreva je často používaná na vyšetrenie črevnej steny a zistenie prítomnosti zápalu.

“V prípade nejednoznačných výsledkov môže byť diagnóza náročnejšia. Niektorí pacienti môžu byť klasifikovaní ako ‚nedeterminovaná kolitída’, čo znamená, že nie je jednoznačne určené, či ide o Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu”, hovorí MUDr. Slavomír Černok.

Gastroenterológ o IBD ochoreniach: Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Zdroj: Unsplash.com

Liečba IBD

Každý pacient s IBD je jedinečný a liečba sa prispôsobuje individuálnym potrebám. Závisí od aktivity ochorenia, stupňa závažnosti a umiestnenia zápalu. Lieky ako mesalazín, kortikosteroidy či imunosupresíva, alebo biologická liečba sa často používajú na kontrolu zápalu a dosiahnutie remisie. „Chirurgický zákrok sa považuje za poslednú možnosť, keď iné formy liečby neprinášajú dostatočné výsledky,“ ozrejmil MUDr. Slavomír Černok v rozhovore odvysielanom na našom Facebooku Symprove_sk.

Je dôležité spolupracovať s gastroenterológom a dodržiavať liečebné plány a odporúčania, ktoré Vám gastroenterológ poskytne. Každý pacient s IBD môže mať individuálnu liečebnú stratégiu, pretože sa zohľadňujú rôzne faktory vrátane závažnosti ochorenia, prítomnosti komplikácií a reakcie pacienta na lieky.

Okrem liečby liekmi môžu byť súčasťou liečebného plánu aj zmeny životného štýlu a diétna intervencia. Niektorí pacienti môžu mať prospech zo zvládania stresu, pravidelného cvičenia a dostatočného odpočinku. Diétna modifikácia môže zahŕňať obmedzenie určitých potravín, ako sú mliečne výrobky, kofeín, alkohol a potraviny s vysokým obsahom tuku alebo vlákniny.

Gastroenterológ o IBD ochoreniach: Crohnova choroba a ulcerózna kolitída
Zdroj: Unsplash.com

Každý pacient je individuálny, a preto je dôležité spolupracovať so svojím lekárom alebo dietológom pri vypracovaní vhodnej diétnej stratégie. Dôležité je tiež dodržiavať pravidelné kontroly a absolvovať plánované vyšetrenia, aby sa monitorovalo vaše zdravie a účinnosť liečby. Rovnako je dôležité informovať svojho lekára o všetkých príznakoch alebo zmenách v symptómoch, aby sa mohla prípadne upraviť liečba.

IBD a výživové doplnky

Správna výživa a podpora zdravia tráviaceho systému a imunitného systému sú dôležité nielen pre pacientov s nešpecifickými črevnými zápalmi a tráviacimi problémami, ale aj pre všetkých zdravých jednotlivcov. Existuje mnoho spôsobov, ako podporiť zdravie tráviaceho traktu a zvýšiť imunitný systém, vrátane užívania výživových doplnkov.

Probiotiká:

Probiotiká sú veľmi efektívnym a prirodzeným spôsobom regulácie trávenia a zlepšenia zdravia tráviaceho systému. Črevný mikrobióm, teda súbor baktérií vo vnútri črevného systému, je priamo spojený s imunitným systémom. Kvalita a zloženie črevného mikrobiómu majú priamy vplyv na fungovanie imunitného systému. Preto odborníci v oblasti trávenia považujú črevný mikrobióm a obranyschopnosť za jednotný systém. Užívanie probiotík môže pomôcť udržiavať zdravú rovnováhu črevného mikrobiómu a posilniť imunitný systém.

Symprove

Vyskúšajte jediné živé a aktívne probiotiká overené štúdiami.

Vitamíny:

Vitamíny sú dôležité pre celkové zdravie a správne fungovanie organizmu. Pri zápaloch hrubého čreva sa špeciálne zdôrazňuje vitamín D. V populácii je často pozorovaná nízka hladina vitamínu D, a to aj u zdravých jednotlivcov. Okrem vitamínu D sú dôležité aj vitamíny skupiny B a vitamín C, ktoré môžu mať prospešný vplyv na zdravie slizníc.

Prebiotiká:

Prebiotiká sú rôzne druhy vlákniny a substrátov, ktoré slúžia ako potrava pre probiotiká a črevný mikrobióm. Ich užívanie môže podporiť rast prospešných baktérií vo vnútri črevného systému a prispieť k zdraviu tráviaceho traktu.

Dávkovanie:

Pri užívaní výživových doplnkov je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie. Pacienti s nešpecifickými črevnými zápalmi by mali konzumovať vyššiu dávku vitamínu D. Je vhodné konzultovať s odborníkom, aby sa určila najvhodnejšia dávka v závislosti od hladiny vitamínu D v tele. Pre väčšinu ľudí s nízkou hladinou vitamínu D je odporúčané užívať 2 000 až 4 000 jednotiek vitamínu D denne. Pri prvom užívaní vitamínu D je vhodné začať s vyššou dávkou a postupne ju prispôsobovať podľa reakcie organizmu.

5 odporúčaní MUDr. Slavomíra Černoka na záver:

  1. Dodržiavajte zdravý životný štýl: Venujte pozornosť svojmu životnému štýlu a snažte sa minimalizovať stres, udržiavať pravidelnú fyzickú aktivitu a dopriať si dostatok spánku.
  2. Správne stravovanie: Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu spôsobovať zaťaženie tráviaceho systému, ako sú mastné a smažené jedlá, údeniny, sladkosti a potraviny obsahujúce veľa aditív. Zvážte zníženie konzumácie červeného mäsa a bielej múky a zahrňte do jedálnička viac čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných potravín.
  3. Zvýšte príjem prospešných baktérií: Vyskúšajte probiotiká na vodnej báze. Probiotiká môžu pomôcť podporiť zdravie črevnej mikroflóry a zmierniť niektoré príznaky ochorení tráviaceho traktu.
  4. Sledujte svoje telo: Monitorujte svoj organizmus a jeho reakcie na rôzne potraviny a situácie. Venujte pozornosť tomu, čo vyvoláva nepríjemné príznaky a snažte sa týmto spúšťačom vyhnúť, alebo ich aspoň minimalizovať.
  5. Konzultujte so svojím lekárom: Je vždy dobré mať otvorený dialóg so svojím lekárom a informovať ho o svojich skúsenostiach a obavách. Spoločne môžete nájsť najvhodnejšie riešenia a prispôsobiť liečbu na základe vašich potrieb.

Je dôležité si uvedomiť, že každý človek je individuálny a reaguje inak na rôzne liečebné metódy a životné zmeny. Preto je dôležité prispôsobiť rady a odporúčania konkrétnej osobe a vždy konzultovať so zdravotníckym profesionálom, ktorý Váš stav pozná najlepšie.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo