Krása pramení zvnútra: Ako spolu súvisí zdravá pleť a trávenie?

Koža je najväčší orgán ľudského tela, no často zabúdame na jej hlbší vzťah s naším vnútorným zdravím. Je zaujímavé, že naša vonkajšia krása je úzko prepojená s tým, čo sa deje vo vnútri nášho organizmu a aký má na jej vplyv trávenie. Zažívacie ťažkosti a ďalšie zdravotné problémy môžu mať vplyv na pleť, jej kvalitu a krásu.


Tento článok je súhrnom informácií, ktoré odzneli v našom rozhovore s dermatologičkou MUDr. Karolínou Baumgartnerovou. Viac podobných rozhovorov nájdete na našom Youtube kanáli.

Vplyv osi črevo a koža na pleť a trávenie

V posledných desaťročiach sa odborníci začali viac venovať črevnému mikrobiómu a jeho vzťahu k pokožke. Bolo zistené, že existuje tesná väzba medzi črevami a kožou. „Keď sú čreva v nerovnováhe, môže to mať negatívny vplyv na zdravie kože, najmä pri diagnózach ako je atopická dermatitída a rozacea,” hovorí MUDr. Karolína Baumgartnerová.

Časté kožné ochorenia vrátane akné môžu byť spojené s nerovnováhou v črevách. Určité potraviny, napríklad tie s vysokým obsahom histamínu ako jahody a kakao, môžu zhoršiť priebeh niektorých kožných ochorení. Isté druhy potravín môžu tiež vyvolať alergické reakcie a zhoršiť symptómy u pacientov s potvrdenou alergiou.

Krása pramení zvnútra: Ako spolu súvisí zdravá pleť a trávenie?
Zdroj: Unsplash.com

Liečba kožných ochorení v súvislosti trávením

Pri liečbe kožných ochorení je dôležité zohľadniť viacero kritérií. Okrem stravy je potrebné zvážiť aj genetické a hormonálne vplyvy, stres a vonkajšie faktory ako je používanie kozmetiky. V niektorých prípadoch je potrebné vyhľadať odbornú pomoc a podstúpiť vhodné vyšetrenia vrátane krvných a hormonálnych testov.

Zápal v črevách môže mať tiež vplyv na zdravie kože. Ak je črevná funkcia narušená, môže to zhoršiť kožné ochorenie. „Pozorovali sme súvislosti medzi niektorými kožnými ochoreniami, ako je rozacea a atopická dermatitída, a tráviacimi problémami a intoleranciami na potraviny. Určité potraviny môžu vyvolávať zvýšenú produkciu histamínu v tele, čo spôsobuje zápalovú reakciu a prejavy na koži,” upozorňuje MUDr. Karolína Baumgartnerová.

Ďalším dôležitým faktorom je črevný mikrobióm, ktorý tvorí komplexný ekosystém mikroorganizmov v tráviacom trakte. Tieto mikroorganizmy ovplyvňujú mnohé aspekty našej zdravotnej funkcie vrátane imunitného systému a zápalových procesov v tele. Porucha črevného mikrobiómu môže mať vplyv aj na stav kože.

Probiotiká a zdravá pleť

Výskumy naznačujú, že určité probiotiká a prebiotiká môžu mať pozitívny vplyv na zdravie kože a zmierňovať niektoré kožné problémy. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tráviacom trakte a môžu pomáhať udržiavať rovnováhu črevného mikrobiómu. Prebiotiká sú látky, ktoré podporujú rast a aktivitu prospešných mikroorganizmov v črevách.

Je dôležité si uvedomiť, že každý organizmus je jedinečný a odlišne reaguje na rôzne potraviny a životné faktory. Individuálne sledovanie stravy a prípadné konzultácie so špecialistami, ako sú dermatológovia a gastroenterológovia, sú nevyhnutné, ak máte podozrenie, že vaše kožné ochorenie môže súvisieť s trávením.

Symprove

Zaraďte užívanie živých probiotík do svojej rannej rutiny.

Je potrebné zdôrazniť, že vzťah medzi kožou a trávením je komplexný a v tejto oblasti kontinuálne prebieha výskumná činnosť. Správna výživa, udržiavanie zdravej črevnej mikroflóry a zohľadnenie individuálnych potrieb organizmu môžu byť dôležitými faktormi pre udržanie zdravia pokožky.

Na záver je dôležité si uvedomiť, že starostlivosť o pokožku by nemala byť zameraná iba na vonkajšie vplyvy, ale aj na vnútorné zdravie organizmu. Vzťah medzi kožnými ochoreniami a trávením je nesmierne dôležitý, a preto by sme mali venovať pozornosť nášmu celkovému zdraviu vrátane tráviaceho systému.

Tento článok je súčasťou série spracovaných rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi, odborníkmi a ďalšími osobnosťami, ktoré sa vo svojej profesii zaoberajú trávením, mikrobiómom a ďalšími oblasťami súvisiacimi s celkovým zdravím organizmu, alebo prežívajú osobnú skúsenosť  s tráviacim ochorením či intoleranciou. Ďalšie články nájdete v sekcii Rozhovory so špecialistami, konkrétne videá na našom Youtube kanáli.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo