Zdravá pečeň a trávenie – Sú kľúčom črevá?

Hepatológia ide ako veda ruka v ruke s gastroenterológiou, no na rozdiel od nej sa nezaoberá celým tráviacim traktom. Zameriava sa na pečeň, pankreas a žlčník. Pri týchto odboroch je dôležitá úzka spolupráca, bez ktorej trpí zdravie celého organizmu a môže dôjsť k skráteniu dĺžky života.

Tento blog je súhrnom informácií, ktoré odzneli v našom rozhovore s hepatológom z gastroentero-hepatologického centra Thalion, MUDr. Mariánom Oltmanom, PhD.

Pečeň, jej funkcie a ako si udržať dobré zdravie

Od roku 1976 do roku 2010 narástli vo svete choroby pečene o 400 percent. Slovensko je dokonca na prvom mieste v úmrtnosti na cirhózu pečene. „Nezdravý životný štýl, nedostatok pohybu, nadváha či obezita negatívne vplývajú na zdravie našej pečene,“ zdôraznil v rozhovore, ktorý bol vysielaný naživo na Facebooku Symprove.sk, MUDr. Marián Oltman, PhD. Každý druhý Slovák má s daným orgánom problémy. Ku skráteniu života prispieva aj veľmi známa diagnóza stukovatenej pečene.

Pečeň je veľmi dôležitým orgánom ľudského tela. Má mnoho funkcií v súvislosti so zrážanlivosťou krvi či dodržiavaním hladiny cukru. Každá pečeňová bunka slúži ako malá špajza, kde sa odkladajú látky, ktoré máme nazvyš. Odtiaľ sa dostávajú späť do krvi. Takýmito látkami môžu byť vitamíny, miktronutrienty, ióny a mnohé ďalšie.

Zdravá pečeň a trávenie - Sú kľúčom črevá?
Zdroj: Unsplash.com

„Je to obrovská továreň na výrobu bielkovín či aminokyselín, ale jej najvýznamnejšou funkciou sa v súčasnosti zdá byť imunologická funkcia,“ dodáva hepatológ. Pečeň riadi množstvo obranných reakcií a kontroluje ich dokončený priebeh. Imunitný systém sa stará o to, aby naše biele krvinky bojovali proti vírusom, baktériám, kvasinkám či zmeneným bunkám. Práve na to slúži pečeň.

Nastoľte rovnováhu vo svojom trávení.

Superorganizmus, pečeň a mikrobióm

V dnešných dňoch je akceptovaný koncept superorganizmu, ktorý pozostáva z vlastných génov. Deti už pri pôrode získavajú dobré baktérie a neskôr, keď objavujú svet, lezú po zemi a všetko skúmajú ústami Popri tom prijímajú rôzne ďalšie probiotické baktérie, ktoré osídľujú celé naše telo. Probiotické baktérie, ktoré počas života a najmä počas detstva ľudia získajú, ostanú v telách navždy, pokiaľ sa človek zdravo stravuje a má zdravý životný štýl.

Nie nadarmo sa hovorí, že 70 percent imunity sa nachádza v črevách. Práve tu sídli dôležitý črevný mikrobióm pozostávajúci z približne 1,2 kilogramu baktérií. Tie spoločne v našom organizme vytvárajú množstvo génov, ktoré nám umožňujú dlhý a zdravý život. Keďže slizničný imunitný systém sídli v každej sliznici človeka a práve črevo je tou najväčšou z nich, logicky z toho vyplýva, že tento imunitný systém je najdôležitejší.

Je črevný mikrobióm prepojený s pečeňou?

Pokiaľ mikrobióm neudržiava imunotolerogénne mechanizmy, nastáva v ľudskom tele problém, napríklad chronický zápal hrubého či tenkého čreva alebo rôzne autoimunitné stavy, ktoré môžu postihovať viaceré orgány. Veľmi dôležitá je biologická diverzita, teda rôznorodosť baktérií v čreve. Čím viac druhov ľudské telo má, tým má väčšiu šancu, že bude správne fungovať.

„Naši predkovia, ktorí boli lovcami či zberačmi, prešli denne niekoľko kilometrov. Pri tom zjedli asi pol kila korienkov rastlín a raz za dva mesiace nejaké mäso. Teraz je to úplne inak. Človek denne prejde oveľa menej, rastliny a byliny posúva do úzadia a mäso má stále k dispozícii,“ vysvetľuje MUDr. Marián Oltman. To zapríčiňuje miznutie správnych baktérií z mikrobiót a začnú prevládať tie, ktoré ľudskému zdraviu neprospievajú. Navyše, odkedy sa ľudia presťahovali do bytoviek, už toľko nepracujú s pôdou či so zvieratami a nestretávajú sa s pôdnymi baktériami.

Zdravá pečeň a trávenie - Sú kľúčom črevá?
Zdroj: Unsplash.com

Ochorenia pečene a tráviaceho traktu

V dnešnej dobe prijímame nadmerné množstvo cukru či tukov a to má dopad na našu pečeň. Na celom svete trpí najviac ľudí práve obezitou a s ňou súvisiacim vysokým tlakom či cukrom. Menej sa hovorí o tom, že pri obezite zväčša stukovatie pečeň. Ide o normálnu reakciu organizmu, keď si nadbytočné prijaté tuky odkladá na horšie časy. Tým, že tie horšie časy neprichádzajú, pečeňové bunky sa prepchávajú tukom. Zároveň to v týchto bunkách buduje stres. Výsledkom býva stukovatená pečeň, ktorá môže neskôr prejsť do zápalu, teda hepatitídy.

V slovenských podmienkach bol kedysi najväčší dôvod poškodenia pečene alkohol, ktorý vedie k cirhóze, teda ku konečnému štádiu zápalu. Laicky sa nazýva i stvrdnutie pečene, no v skutočnosti ide o proces jej jazvenia. Pri cirhóze pečeň úplne prestáva slúžiť a jedinou možnou liečbou je jej transplantácia. Príliš zjazvená pečeň môže taktiež viesť k nádoru.

Na pečeň vplýva negatívne aj stres. Popri ňom ľudia nemajú čas správne sa stravovať a častejšie si volia rýchle občerstvenie. Čoraz viac mladých tak trpí tráviacimi ťažkosťami. Zažívajú bolesti brucha, nafukovanie, hnačky, nespavosť a mnoho ďalšieho.

Zdravé trávenie – kvalitnejší život.

Vyskúšajte živé probiotiká overené štúdiami.

Pečeň, trávenie a črevný mikrobióm

Z hľadiska dlhovekosti a správneho fungovania sú najdôležitejšími časťami ľudského tela pečeň, črevá a baktérie. Tieto tri komponenty podľa odborníka vytvárajú magický trojuholník, ktorý v prípade správneho fungovania a adekvátnej starostlivosti dokáže zaručiť dlhší život ukončený dlhovekosťou, nie chorobou.

To, ako je tento systém nastavený, dokážeme vidieť na tom, do akého veku sa ľudia dožívajú bez toho, aby potrebovali lieky a aby mali nejaké zdravotné ťažkosti. V strednej Európe sa táto hranica pohybuje okolo 50 až 55 rokov, v Škandinávii je to od 65 do 70 rokov. Človek už v mladosti svojím životným štýlom predurčuje stav zdravia v budúcnosti. Nesprávne návyky či strava sa na ľudskom zdraví neodrazia do pár dní, ale z dlhodobého hľadiska im uberajú roky života. Tiež rozhodujú o tom, v akom zdravotnom stave budú ľudia v starobe.

Čo je kľúčom ku zdravému tráveniu?

Dnes ľudia nevedia ovplyvniť všetko, čo skonzumujú, a nevyhnú sa napríklad mikroplastom. Ďalším faktorom sú hormóny, ktoré sú napríklad v antikoncepcii, no aj v sóji. Tá obsahuje prírodný estrogén, je vyvážaná po celom svete a kŕmi sa ňou dobytok. Jej deriváty, ako napríklad sójový lecitín, sa dajú nájsť vo všetkých potravinách. Narastá aj počet potravinových alergií, zvyšuje sa počet prípadov rakoviny prsníkov alebo prostaty.

Čo však vieme ovplyvniť, je množstvo fyzického pohybu, ktorý potrebuje každý jeden z nás. Každý človek má bazálny metabolizmus, ktorý spaľuje potravu aj bez pohybu, avšak líši sa od jednotlivca k jednotlivcovi. Pohyb a zloženie jedálnička sú stále podstatné faktory.

Zdravá pečeň a trávenie - Sú kľúčom črevá?
Zdroj: Unsplash.com

Podľa Mariána Oltmana by sa ľudia určite nemali prejedať a prijímať veľa mastného jedla. Jedálniček by mal byť prispôsobený tomu, koľko fyzického pohybu človek vyvinie. Dôležité je prijímať i mnoho vlákniny, ktorá je v zelenine a v ovocí, a to v pomere tri ku dvom, teda približne tri hrste zeleniny ku dvom hrstiam ovocia. To pomáha ľudskému mikrobiómu a miktobiote. Metabolický význam a výkon mikrobiómu v hrubom čreve je prirovnávaný metabolickému významu samotnej pečene.

Každá jedna bunka v ľudskom tele sa musí obnoviť. Robí tak delením a na to, aby tento proces mohla vykonať, musí človek niečo zjesť, jeho telo musí danú potravu spracovať, vytiahnuť si z nej bielkoviny, tuky a cukry a využiť ich pri danom delení. Za život priberieme približne 80 kilogramov, ktoré sa vytvárajú z toho, čo zjeme. Ak do seba prijmeme nezdravé potraviny, naša hmotnosť sa taktiež vytvorí z nich. Preto je dôležité prijímať kvalitné potraviny.

Tento text je súčasťou série spracovaných rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi, odborníkmi a ďalšími osobnosťami, ktoré sa vo svojej profesii zaoberajú trávením, mikrobiómom a ďalšími oblasťami súvisiacimi s celkovým zdravím organizmu, alebo prežívajú osobnú skúsenosť s tráviacim ochorením či intoleranciou. Tieto texty nájdete v sekcii Rozhovory so špecialistami, konkrétne videá na našom Youtube kanáli.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo