Určite ste na sociálnych sieťach zachytili hlasovú správu o tom, že ak ochoriete na vírus COVID-19, nesmiete brať lieky, ktoré obsahujú ibuprofén. Táto informácia sa šírila rýchlosťou blesku a pred pár dňami sa stala aj mojím predmetom záujmu. Po rozhovore s jednou zo spolužiačok som si sadla k počítaču a začala čítať dostupné články vydané k téme koronavírusu vo vedeckých databázach, a naštudovala som si príbalové letáky oboch látok spolu s najnovším vydaním učebnice Farmakológia.
V žiadnom z týchto zdrojov nebola zverejnená štúdia, ktorá by potvrdzovala, že ibuprofén zhoršuje priebeh tohto ochorenia. V niektorých príbalových letákoch je zdôraznené, že sa ibuprofén nemá užívať v prípade, ak máte ovčie kiahne.
Európska lieková agentúra (EMA), konkrétne oddelenie farmakovigilancie, v máji 2019 začala proces preskúmania nesteroidných protizápalových liečiv, teda ibuprofénu a ketoprofénu, na popud Francúzskej liekovej agentúry (ANSM). Tá upozornila, že infekcia spôsobená ovčími kiahňami a niektorými bakteriálnymi infekciami by mohla byť zhoršená práve týmito liečivami.
V súčasnej dobe odborníci z Európskej liekovej agentúry kontrolujú všetky dostupné dáta, aby zistili, či je potrebné vykonať nejaké opatrenia.
Ako teda v súčasnej situácii konať a aký liek zvoliť?
EMA podotýka, že je potrebné zvážiť všetky dostupné možnosti, či už paracetamol, alebo nesteroidné protizápalové lieky, medzi ktoré sa radí aj ibuprofén. Každý z týchto liekov má svoje riziká a benefity. Prvou voľbou na liečbu horúčky a bolesti je odporúčaný paracetamol. Tiež zdôrazňuje, že nie je dôvod, aby pacienti užívajúci ibuprofén liečbu prerušili, zvlášť pri liečbe chronických ochorení.
Záver
V súčasnej dobe prebieha preskúmanie bezpečnosti ibuprofénu a ketoprofénu. Európska lieková agentúra vyzýva k vykonávaniu epidemiologických štúdií vo vzťahu k nákaze koronavírusom. Vhodnú liečbu je však vždy potrebné prediskutovať s lekárom alebo lekárnikom. Naďalej však platí dôležitá informácia, ktorú je nutné spomenúť: V prípade horúčky a bolesti pri nákaze vírusovým ochorením COVID-19, by mal byť liekom prvej voľby Paracetamol.
Zdroje
- https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-gives-advice-use-non-steroidal-anti-inflammatories-covid-19
- http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0241993&tab=texts
- http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0125526&tab=texts
- http://www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0207820&tab=texts
- https://www.sciencedirect.com
Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne
-
Klára Věchtováhttps://www.symprove.sk/author/klara/
-
Klára Věchtováhttps://www.symprove.sk/author/klara/
-
Klára Věchtováhttps://www.symprove.sk/author/klara/
-
Klára Věchtováhttps://www.symprove.sk/author/klara/