Probiotiká a menopauza – môžu zmierniť jej príznaky?

Menopauza a jej príznaky sú často ťažké a nepohodlné pre mnoho žien. Hormonálne zmeny, ktoré nastávajú počas menopauzy, môžu viesť k rôznym problémom, ako sú návaly horúčavy, nespavosť, suchosť pokožky a vagíny, depresia a úzkosť. Čo mnohí ľudia nevedia je, že probiotiká môžu byť užitočné pri riešení týchto príznakov a zlepšení celkového zdravia počas menopauzy.

Probiotiká a menopauza – môžu pomôcť so symptómami

Probioiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa bežne nachádzajú v našom tráviacom trakte a sú prospešné pre náš organizmus. Existuje mnoho rôznych druhov probiotík a každý má svoje vlastné výhody. Probiotiká môžu pomôcť udržať zdravé prostredie v črevách, ktoré je dôležité pre celkové zdravie organizmu. Pri menopauze môžu byť probiotiká vhodné pre ženy kvôli ich schopnosti ovplyvniť hormonálnu rovnováhu.

Probiotiká a menopauza – môžu zmierniť jej príznaky?
Zdroj: Unsplash.com

Výskumné štúdie ukazujú, že určité druhy probiotík môžu pomôcť s návalmi horúčavy a ďalšími príznakmi menopauzy. Jedna štúdia z roku 2015 zistila, že ženy, ktoré užívali kombináciu Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium lactis, mali menej návalov horúčavy a menej suchosti pošvy. Ďalšia štúdia z roku 2019 zistila, že probiotiká Bifidobacterium lactis a Lactobacillus acidophilus pomohli zlepšiť spánok a zmierniť úzkosť u žien v priebehu menopauzy.

Okrem toho môžu probiotiká pomôcť zlepšiť zdravie kostí u žien počas menopauzy. Konečnou fázou menopauzy je osteoporóza, ochorenie kostí, ktoré zvyčajne postihuje staršie ženy. Štúdia z roku 2015 zistila, že probiotiká Lactobacillus reuteri pomohli zlepšiť mineralizáciu kostí u postmenopauzálnych žien.

Ktoré sú tie správne probiotiká?

Pre výber správneho probiotika pre menopauzu je dôležité zohľadniť niekoľko faktorov. Azda najkľúčovejším je kvalita probiotík a ich schopnosť dostať sa do čriev v plnej sile. Pre toto kritérium je vhodné zvoliť živé a aktívne probiotiká, ktoré na rozdiel od tabletkových či práškových prípravkov prejdú agresívnym žalúdočným prostredím nepovšimnuté a pôsobia v črevnom mikrobióme.

Probiotiká a menopauza – môžu zmierniť jej príznaky?

Probiotiká Symprove pozostávajú zo živých bakteriálnych kmeňov l. rhamnosus, e. faecium, l. acidophilus, l. plantarum a roztoku na vodnej báze, v ktorom tieto kmene prežívajú a sú vďaka tomu aktívne. Po požití sa ihneď dostanú do čriev, kde priaznovo pôsobia na trávenie, imunitu, zdravie pleti či ďalšie aspekty.

Výber správneho probiotika nielen pre zmiernenie príznakov menopauzy, ale pre celkové zlepšenie trávenia či imunity organizmu, by mal byť vždy založený na vedeckých poznatkoch a skúsenostiach odporúčajúcich odborníkov. Probiotiká Symprove majú za sebou viacero nezávislých štúdií, ktoré potvrdili ich účinnosť pri rôznych tráviacich ochoreniach, ale aj v porovnaní s konkurenciou.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33487257/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6714347/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9284777/
Kovacikova
+ posts

Vyštudovala ošetrovateľstvo na Lekárskej fakulte UK a odbor farmaceutický asistent v Českej republike. Pracovala v lekárni, pre online lekáreň a ako koordinátor klinických štúdií v Biomedicínskom centre SAV. Je zdravotník telom i dušou, rada pomáha iným, a preto ju táto práca napĺňa. Má rada prírodu, tanec a svoju rodinu.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo