Probiotiká vs. ulcerózna kolitída a Crohnova choroba

Ulcerózna kolitída a Crohnova choroba sú známe aj pre svoje nepríjemné príznaky. Existujú však možnosti, ako ich prejavy zmierniť. Jednou z možností sú aj probiotiká. Ako to funguje? Čítajte ďalej.

Náš tráviaci systém sa priam hemží telu prospešnými baktériami, ktoré v rámci zdravia hrajú veľmi dôležitú úlohu. V prípade, že sa táto črevná flóra dostane do nerovnováhy, dostanú priestor na množenie škodlivé baktérie. Pre nápravu stavu alebo jeho prevenciu je dôležitý príjem probiotík, či už prostredníctvom správnej stravy (jogurty, kyslá kapusta, kimchi a iné fermentované potraviny) alebo doplnkov výživy, ako je Symprove. Ide probiotický produkt navrhnutý priamo na podporu zdravia čriev, a teda aj na pozitívne ovplyvnenie vývoja spomínaných ochorení.

Probiotiká slúžia predovšetkým na vyváženie črevnej flóry, no pomáhajú aj pri chudnutí, zlepšení zdravia srdca, zlepšení trávenia a posilňujú imunitný systém. Probiotiká môžu tiež hrať kľúčovú úlohu v manažmente a liečbe chronických zápalových ochorení čriev (IBD).

Symptómy IBD sa totiž spájajú aj so zmenami v črevnej flóre. Pacienti majú často znížené množstvo dobrých baktérií a zvýšené množstvo tých škodlivých. Taktiež lieky na liečbu symptómov IBD môžu poškodiť zdravé črevné baktérie. Zmeny v črevnej flóre môžu stáť za zvýšením zápalu a citlivosti na plyny v črevách či znížením imunitnej funkcie.

Práve probiotiká by mohli stáť za zlepšením symptómov, pretože:

  • vyvažujú črevnú flóru,
  • pomáhajú bojovať proti zápalu,
  • posilňujú imunitný systém,
  • spomaľujú pohyb čriev,
  • znižujú citlivosť čreva na hromadenie plynov,
  • znižujú produkciu plynu.
Probiotiká vs. ulcerózna kolitída a Crohnova choroba
Zdroj: Canva.com

Probiotiká a ulcerózna kolitída

Ulcerózna kolitída patrí medzi zápalové ochorenia čriev, pričom spôsobuje zápal a vredy v tráviacom trakte. Postihuje výhradne hrubé črevo a konečník. Vo väčšine prípadov sa symptómy vyvinú postupne, nie náhle. Ulcerózna kolitída môže viesť aj k život ohrozujúcim komplikáciám. Aj keď nie je známy žiadny liek, existuje niekoľko postupov, ktoré môžu výrazne zmierniť prejavy ochorenia a priniesť dlhodobú remisiu.

V prípade liečby ulceróznej kolitídy platí, že u každého pacienta je účinné niečo iné, preto sa obvykle používa kombinácia liečebných metód. Patrí k tomu aj užívanie probiotík, ktoré pomáhajú obnovovať a udržiavať zdravú črevnú flóru. A to je jedným z kľúčov k zvládaniu ulceróznej kolitídy.

Silu probiotík v boji s ulceróznou kolitídou dokázala aj štúdia, v ktorej hlavnú úlohu hralo 80 dospelých ľudí trpiacich týmto ochorením. Táto skupina ľudí dostávala počas jedného mesiaca Symprove alebo zodpovedajúci placebo nápoj.

Priebežne sa v stolici účastníkov merala hladina kalprotektínu (marker zápalu čriev). Až u 76 % pacientov s ulceróznou kolitídou bolo zaznamenané zníženie kalprotektínu. Zmiernenie zápalu bolo výraznejšie ako v skupine užívajúcej placebo. Práve tieto zistenia nás vedú k tomu, že Symprove môže byť nápomocné pri udržiavaní ulceróznej kolitídy na uzde.

Symprove sú živé probiotiká na vodnej báze, vďaka čomu nespúšťajú proces trávenia kyselinami, takže môžu prejsť priamo do čriev bez porušenia a následne priaznivo pôsobiť na mikrobióm. Nezávislé štúdie z University College London a King’s College London dokázali, že živé probiotiká Symprove sú v porovnaní s mrazom sušenými probiotikami výrazne účinnejšie a majú veľmi dobrý vplyv na rôzne ochorenia tráviaceho traktu.

Probiotiká vs. ulcerózna kolitída a Crohnova choroba
Zdroj: Canva.com

Probiotiká a Crohnova choroba

Crohnova choroba je ďalším typom IBD a v porovnaní s ulceróznou kolitídou môže postihnúť rôzne časti tráviaceho traktu. Ochorenie stojí za zápalom v tráviacom trakte a najčastejšie vedie k dlhotrvajúcej hnačke, únave, bolestiam brucha, strate hmotnosti až podvýžive. Na Crohnovu chorobu neexistuje v súčasnosti žiadna liečba, ktorá by ochorenie úplne odstránila. Existujú však spôsoby, ktorými sa dá jej priebeh zmierniť a zabezpečiť ľuďom s Crohnovou chorobou život znesiteľnejším.

Základom je vyhýbanie sa stresu, dostatok pohybovej aktivity, úprava stravy a predovšetkým absolútne dodržiavanie pokynov lekára. Udržanie zdravej črevnej mikroflóry tiež pomáha udržať ochorenie v dlhšom stave remisie. A práve pri tom pomáhajú probiotiká, ktoré pozitívne vplývajú na imunitu, trávenie aj celkové zdravie organizmu. Aj keď probiotiká nemusia fungovať u každého pacienta s Crohnovou chorobou, viaceré štúdie preukázali pozitívny vplyv probiotík na zmiernenie symptómov.

Probiotiká Symprove sú jedinečné tým, že ich základom je vodná báza s miliardou živých a aktívnych baktérií. Vďaka tomu sa dokážu dostať priamo do čriev bez toho, aby ich narušili kyseliny v tráviacom trakte. Následne v črevách priaznivo pôsobia na črevnú mikroflóru.

Pre porovnanie: probiotiká vo forme tabliet alebo kapsúl neprejdu cez žalúdok tak hladko ako tekutina, takže časť z nich stihne rozložiť tráviaca kyselina.

Probiotiká hrajú dôležitú úlohu v udržiavaní zdravej črevnej mikroflóry, regulovaní trávenia, zlepšení zdravia tráviaceho systému. Baktérie v črevách sú priamo spojené s imunitným systémom a ich zloženie a kvalita priamo vplývajú na imunitný systém. Práve preto odborníci tvrdia, že užívanie probiotík pomáha posilňovať imunitný systém, udržiavať rovnováhu črevného mikrobiómu a prejavy ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby na uzde.

Symprove probiotiká sú overené nezávislými štúdiami realizovanými v University College London a King’s College London. Vďaka ich jedinečným vlastnostiam preukázane pomáhajú pri potláčaní príznakov týchto tráviacich ochorení.

Probiotiká vs. ulcerózna kolitída a Crohnova choroba

Jediné živé probiotiká overené štúdiami pri IBD ochoreniach

Podpora tráviaceho systému je dôležité nielen pre pacientov so zápalovými ochoreniami čriev či inými tráviacimi problémami, ale aj pre jedincov, ktorých tieto problémy netrápia. Nečakajte na zdravotné problémy, ale predvídavo sa im snažte vyhnúť napríklad aj pomocou probiotík Symprove.

Kovacikova
+ posts

Vyštudovala ošetrovateľstvo na Lekárskej fakulte UK a odbor farmaceutický asistent v Českej republike. Pracovala v lekárni, pre online lekáreň a ako koordinátor klinických štúdií v Biomedicínskom centre SAV. Je zdravotník telom i dušou, rada pomáha iným, a preto ju táto práca napĺňa. Má rada prírodu, tanec a svoju rodinu.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo