Crohnova choroba – chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť

Crohnova choroba je typ zápalového ochorenia tráviaceho traktu a v Európe postihuje približne 400 pacientov na 100-tisíc obyvateľov. Vedci zistili, že za vznikom Crohnovej choroby stoja okrem baktérií aj plesne žijúce v našich črevách.

Čo je Crohnova choroba

Crohnova choroba patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce zápalové ochorenia čriev. Spôsobuje zápal tkanív v rôznych oblastiach tráviaceho traktu, od úst až po konečník, no zvyčajne sa prejavuje v črevách, a to najmä v hrubom čreve. S Crohnovou chorobou sa spájajú bolesti brucha, hnačky, únava, strata hmotnosti či dokonca podvýživa. Pacienti trpiaci touto chorobou majú výrazne zníženú kvalitu života.

Prognóza je pre postihnutých ľudí pomerne nepriaznivá. Toto chronické ochorenie zatiaľ nie je možné definitívne vyliečiť. Pacientom sa zvykne upraviť strava, podávajú sa kortikoidy a vo veľmi ťažkých prípadoch až imunosupresíva. Pôvodcami vzniku Crohnovej choroby sú genetické faktory, vplyv prostredia, ale aj mikroorganizmy v našich črevách.

Príznaky Crohnovej choroby

Keďže Crohnova choroba môže zasiahnuť celý tráviaci systém alebo len jeho časť, tak sa môžu aj príznaky pohybovať od miernych až po ťažké. Aktívne ochorenie sa prejavuje hnačkou, horúčkou, únavou, bolesťou brucha, kŕčami, krvou v stolici, vredami v ústach.

Bežná je aj znížená chuť do jedla, strata hmotnosti, bolesť v okolí konečníka. Pacienti s horšie sa rozvíjajúcu chorobou môžu pozorovať aj príznaky, ktoré sa nedotýkajú tráviaceho traktu. Ide o zápal kože, očí, kĺbov, zápal žlčových ciest a pečene, obličkové kamene, anémia, oneskorený rast u detí.

Crohnova choroba - chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť
Zdroj: Canva.com

Stravovacie odporúčania pre pacientov s Crohnovou chorobou

Pri tomto ochorení je odporúčaná ľahká plnohodnotná strava v období bez príznakov a strava chudobná na potraviny s obsahom vlákniny v akútnej fáze choroby. Priaznivý vplyv má aj užívanie omega 3 mastných kyselín a tiež vhodnou voľbou je užívanie probiotík.

Vyhýbajte sa tučným, koreneným a vyprážaným jedlám. Taktiež nie je odporúčané prijímať veľa jedál s vysokým obsahom vlákniny, kapustu a strukoviny.

Pacientom s Crohnovou chorobou sa odporúča jesť kyslomliečne výrobky, diétne mäso, ryžu, zeleninu. Najvhodnejšie je jedlo pripravovať na pare. V prípade ovocia je dobré vyberať banány či marhule. Vo všeobecnosti sa dôraz kladie na ľahko stráviteľné jedlá. V období, keď sa choroba zhorší, sa často odporúča takzvaná bezzbytková diéta, ktorá obmedzuje potraviny s obsahom nestráviteľnej vlákniny.

Príklad denného jedálnička pre pacientov s Crohnovou chorobou

Jedálniček je pri Crohnovej chorobe veľmi individuálnou záležitosťou a rozhodne nemusí byť nudný. Základom sú malé porcie a tzv. bezzvyškovosť.

Na raňajky alebo večeru si môžete dať omeletu s tuniakom, ryžovú kašu, toast so šunkou a syrom, hrianku s volským okom či syrové rolky s avokádom.

Na obed si môžete pochutiť napríklad na grilovanom kuracom stehne či kuracích prsiach s ryžou, zemiakovom prívarku na kyslo, kôprovej omáčke s duseným mäsom, cestovinách s lososom či nivovou omáčkou, ale aj na ryžovom nákype.

Diagnostika Crohnovej choroby

Keďže neexistuje test na diagnostiku Crohnovej choroby, lekár sa musí stať na chvíľu detektívom. Toto ochorenie môže lekár diagnostikovať až po vylúčení iných možných príčin, ktoré by mohli stáť za pacientovými symptómami.

Laboratórne testy

Ako prvé sú pri podozrení na Crohnovu chorobu na rade laboratórne testy. Prostredníctvom krvných testov sa skontroluje možnosť anémie alebo prítomnosť infekcie. Okrem krvných testov sa pacientovi odoberie aj vzorka stolice. Slúži na odhalenie prípadnej krvi v stolici, baktérií alebo parazitov.

Endoskopia

Pomocou kolonoskopie má lekár možnosť vidieť celé hrubé črevo a tiež odobrať vzorky tkaniva na laboratórnu analýzu, ktorej výsledky môžu naznačiť Crohnovu diagnózu.

Pri kapsulovej endoskopii pacient prehltne kapsulu s kamerou, ktorá spraví snímky tenkého čreva a následne sa skontrolujú príznaky. Tento typ endoskopie by sa nemala vykonávať u pacientov s podozrením na obštrukciu čriev.

Zobrazovacia technika

Pri diagnostike Crohnovej choroby sa často využíva aj zobrazovacia technika – CT vyšetrenie aj vyšetrenie magnetickou rezonanciou pre detailnejší pohľad.

Liečba Crohnovej choroby

Keďže ide o autoimunitné ochorenie, neexistuje žiadny liek na Crohnovu chorobu a taktiež nasadená liečba nemusí byť účinná pre každého. Preto najčastejšie dochádza ku kombinácií rôznych spôsobov liečby.

Pri prvých prejavoch sa zvyknú nasadzovať protizápalové lieky na zmiernenie akútneho priebehu a kortikosteroidy, ktoré sú však kvôli nežiaducim účinkom určené len na krátkodobé užívanie. Okrem toho sa na liečbu používajú aj supresory imunitného systému, pri ktorých je nutná pravidelná kontrola krvi.

U vážnejších prípadov sa často využíva aj biologická liečba, ktorá dokáže obmedziť rozvoj ďalších zápalov v tele. Posledným riešením je chirurgický zákrok, pri ktorom dôjde k odstráneniu tej časti čriev, ktorá je najviac postihnutá.

Crohnova choroba a probiotiká

Ako sme už vyššie spomínali, Crohnova choroba nie je úplne vyliečiteľná, jej prejavy sa dajú zmierniť vyhýbaním sa stresu, dostatkom pohybu, úpravou stravy aj užívaním probiotík.

Práve tie sa starajú o zdravie črevnej mikroflóry a udržanie ochorenia v stave remisie po dlhšiu dobu. Vplyv probiotík na zmiernenie symptómov Crohnovej choroby potvrdili viaceré nezávislé štúdie. Probiotiká Symprove sa vďaka vodnej báze dostanú bez poškodenia tráviacimi kyselinami do čriev, kde potom pozitívne vplývajú na črevnú mikroflóru.

Crohnova choroba - chronické ochorenie, ktoré sa nedá úplne vyliečiť

Symprove – probiotiká overené nezávislou štúdiou pri IBD

Záver

Ako pri každom ochorení, tak aj pri Crohnovej chorobe, je dôležitá včasná diagnostika a skorá liečba. Hoci ide o nevyliečiteľné ochorenie, dá sa jeho priebeh upraviť správnou liečbou, stravou a životným štýlom. Preto ak pociťujete pretrvávajúcu bolesť brucha, máte krv v stolici, trápi vás nevysvetliteľná strata hmotnosti, častá nevoľnosť či hnačka trvajúca viac ako dva týždne, určite navštívte svojho lekára.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo