Časté ochorenie, ktoré mnohých doženie do gastroenterologickej ambulancie. Reč je o Syndróme dráždivého hrubého čreva (IBS), funkčnej poruche tráviaceho traktu, ktorá sa prejavuje opakujúcou sa bolesťou brucha spolu s hnačkou alebo zápchou alebo oboma. Hoci nie je závažná, má nepríjemné symptómy, ktoré môžu človeka vyradiť z každodenného života. Nedá sa úplne vyliečiť, no dobrou správou je fakt, že príznaky choroby sa dajú zmierniť. Úprava životosprávy, správna diéta, eliminácia stresu, lieky a probiotiká sú kľúčom k bezproblémovému fungovaniu pacientov s ochorením.
Čo je IBS
Syndróm dráždivého čreva patrí medzi najbežnejšie gastrointestinálne poruchy. S ochorením bojuje približne 10 percent populácie, no len tretina z toho navštívi lekára. Týka sa hlavne ľudí vo vekovej skupine 40 rokov, pričom častejšie je u žien, ktoré postihuje 1,5-3-násobne viac oproti mužom. Rozhoduje okrem iného aj miera stresu v povolaniach.
Pri tomto ochorení je postihnutý dôležitý telesný orgán – hrubé črevo, čo sa prejavuje nepríjemnou bolesťou brucha. Tú sprevádzajú hnačky alebo zápcha, no stáva sa, že pacienti trpia oboma. Rodinná anamnéza môže lekára priblížiť k diagnostike ochorenia, ako aj fyzikálne vyšetrenie, laboratórne testy, sonografia a kolonoskopia.
Príčiny vzniku ochorenia
Nie je jasné, čo sa presne podieľa na vzniku IBS. Na základe výsledkov vedeckých štúdií sa predpokladá, že hlavnú úlohu zohráva porucha osi črevo-mozog. Ide o vzájomné prepojenie centrálneho nervového systému a čriev. Preto je ochorenie sprevádzané psychickými príznakmi a stresom. Na vzniku IBS môže mať podiel aj črevná infekcia, abnormality v nervovom prepojení mozgu a čreva a črevná dysbióza, teda výrazná zmena v bakteriálnom osídlení čreva.
Pacienta IBS neohrozuje na živote, no fungovanie s ním nie je jednoduché. Kvalita života sa však nedá porovnať s tou u zdravého jedinca, čo platí hlavne vtedy, ak je ochorenie zanedbávané. Napriek tomu sa dá zvládnuť správnou životosprávou a liečbou.
Symptómy
Existujú štyri skupiny IBS podľa prevažujúceho príznaku ochorenia:
- s hnačkou (IBS – D),
- so zápchou (IBS – C),
- zmiešaný typ (IBS – M),
- neklasifikovaný typ (IBS – U).
Kŕče a bolesti v podbrušku, zhoršujúce sa po jedle, hnačka a zápcha sú hlavnými klinickým príznakmi, no pacienti môžu pociťovať tiež nervozitu a karcinofóbiu. Vyskytujú sa tiež plynatosť, nafukovanie a hlien v stolici. Okrem symptómov tráviaceho systému sa objavujú aj bolesti hlavy, chrbta, svalov, chronická únava, ale i psychické problémy vrátane depresie alebo úzkosti.
Liečba IBS
Syndróm dráždivého čreva (IBS), rovnako ako zápalové ochorenia čreva (IBD), je ochorenie, ktoré nevieme úplne vyliečiť. Liečime symptómy ochorenia a snažíme sa navodiť a udržať stavy remisie a to úpravou životosprávy a správnou diétou, vyhýbaním sa spúšťačom ochorenia (najmä stresu) a liekmi – farmakoterapiou. Perspektívne sa však taktiež ukazujú byť niektoré probiotické prípravky.
Strava
Keďže IBS je ochorenie tráviaceho systému, kľúčový je jedálniček, ktorý zmierni príznaky. Diéta však záleží od toho, aký symptóm prevažuje. Napríklad, ak pacient trpí zápchou, dôležité je zamerať sa na prísun väčšieho množstva vlákniny, dodržiavať pitný režim a hýbať sa. Tí, ktorí zápasia s hnačkami by zase mali obmedziť príjem vlákniny a vyhnúť sa potravinám s obsahom sorbitolu, teda sladidla. U pacientov s nafukovaním a plynatosťou je vhodné sa sústrediť na potraviny s obsahom ovsa a ľanové semiačka.
Treba sa zamerať nielen na určité potraviny, ale aj na spôsob, akým jeme. Pravidelná konzumácia, dodržiavanie časových odstupov medzi jedlami a vyhýbanie sa rýchlemu jedeniu sú jednými zo základných pravidiel, ktorých by sa mali držať pacienti s IBS. Pomáha taktiež pitie zvýšeného množstva tekutín počas dňa, ako je voda a bylinné čaje a eliminácia kofeínových nápojov, alkoholu a perlivých nápojov. Vyhýbať sa konzumácii polotovarov s obsahom aditív je samozrejmosťou.
Podľa odporúčaní by pacienti s IBS mali dodržiavať niekoľko základných pravidiel:
- jesť pravidelne – dodržiavať časové odstupy medzi jedlami a nevynechávať jedlá,
- jesť pomaly,
- piť veľa tekutín počas celého dňa, najmä čistú vodu alebo bylinné čaje,
- obmedziť nápoje s obsahom kofeínu, alkoholu a perlivé nápoje,
- znížiť príjem potravín s vysokým obsahom vlákniny (skôr u pacientov s hnačkou),
- znížiť príjem nestráviteľných škrobov,
- znížiť denný príjem čerstvého ovocia,
- pacienti, ktorí trpia najmä hnačkou, by sa mali vyhnúť potravinám s obsahom sorbitolu, sladidla, ktoré sa pridáva napr. do žuvačiek alebo niektorých nápojov. Sorbitol môže totiž vo vysokých dávkach hnačku zhoršiť,
- pacienti trpiaci nafukovaním a plynatosťou by mali zahrnúť do jedálnička potraviny s obsahom ovsa (napr. ovsenú kašu na raňajky) a ľanové semiačka,
- vyhýbať sa konzumácii polotovarov, ktoré obsahujú rôzne aditíva.
Probiotiká
Pri syndróme dráždivého čreva (IBS) môže byť narušené zloženie črevnej mikrobioty a tráviace procesy. V tejto súvislosti sa probiotiká ukázali ako potenciálne prostriedky na liečbu tohto ochorenia. Mnohé nezávislé štúdie, vrátane tých uskutočnených v University College London a King’s College London, preukázali ich priaznivý účinok na symptómy IBS.
Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré stimulujú imunitnú odpoveď a majú protizápalový účinok.
Dokážu naviazať patogénne baktérie, zlepšiť trávenie a redukovať prejavy IBS. Posilňujú imunitný systém, bariérovú funkciu čriev, znižujú produkciu plynov a spomaľujú prehnané pohyby čriev.
Tieto vlastnosti ich predurčujú k účinnému prostriedku na zmiernenie príznakov ako zápcha, hnačka, nafukovanie, plynatosť a bolesť brucha.
Na slovenskom trhu je dostupné množstvo probiotických prípravkov. Každé probiotikum je iné a jeho účinky sa líšia, rovnako ako charakter ochorenia u pacientov. Je odporúčané vyskúšať viacero prípravkov a nájsť ten, ktorý najlepšie pomáha, pričom je dôležité ich pravidelné užívanie aspoň po dobu 4 týždňov.
Medzi unikátne prípravky patrí aj Symprove™, ktoré je založené na vodnej báze a obsahuje miliardy živých a aktívnych baktérií. Jeho tekutá forma zabezpečí, že baktérie prejdú neporušené tráviacim traktom priamo do čriev, na rozdiel od tabletových alebo kapsulových probiotík, ktoré sa môžu rozložiť v žalúdku.
Dôležité je si uvedomiť, že každé probiotikum je iné a preto sa odlišujú aj ich účinky. Rovnako sa líši aj charakter ochorenia u pacientov, preto môže jedno probiotikum niekomu pomôcť a niekomu takmer vôbec. Z tohto dôvodu je treba vyskúšať viacero probiotických prípravkov a nájsť si ten čo vám pomáha najlepšie.
Dôležité je takisto ich pravidelné užívanie, ktoré by malo trvať aspoň 4 týždne.
Vyskúšajte Symprove – probiotiká overené štúdiou pri IBS
Farmakoterapia
V terapii IBS sa uplatňuje liečba zameraná na potlačenie symptómov, ktoré môžu byť od pacienta k pacientovi rôzne (niekto má skôr hnačku, niekto skôr zápchu). Cieľom je teda dosiahnutie normálnej konzistencie stolice, odstránenie nepríjemných bolestí brucha spojených s narušenými pohybmi v čreve a zlepšenie celkovej kvality života pacienta. I keď sú tieto liečivá väčšinou v lekárni dostupné bez predpisu, odporúčame sa najprv poradiť s lekárom, ktorý potvrdí diagnózu a určí liečbu. Poradiť sa tiež môžete s lekárnikom o správnom dávkovaní a prípadných nežiaducich účinkov týchto liekov.
Liečba zápchy
Vláknina je často odporúčaná pacientom trpiacim zápchou. Funguje tak, že sa v črevách napučí, nafúkne a pozitívne tak ovplyvňuje črevá k pohybom potrebným na vyprázdnenie. Vlákninu môžete získať konzumáciou potravín s jej vysokým obsahom (napr. celozrnné potraviny, zelenina) alebo vlákninovými doplnkami ako je napr. psyllium. Nadmerná konzumácia vlákniny však môže spôsobovať ťažkosti, ako je nadúvanie, plynatosť a bolesť brucha, preto nie je vhodná pre každého pacienta s IBS.
Laxatíva
Laxatíva sú lieky proti zápche, ktoré podobne ako vláknina podporujú formovanie stolice a jej presúvanie v črevách. Najčastejšie sa používajú tzv. osmotické laxatíva, ktoré zvyšujú vylučovanie vody do čriev, čím zmäkčujú stolicu a umožňujú tak jej rýchlejšie presun. Pre riziko dehydratácie by ste pri ich užívaní mali piť veľa vody. Typickým príkladom osmotických laxatív je laktulóza alebo makrogol. Ďalším typom laxatív sú stimulačné laxatíva, ktoré priamo stimulujú svalovinu čriev k pohybu. Tieto liečivá sa však podávajú iba v akútnych stavoch, ich dlhodobé užívanie je sprevádzané mnohými nežiadúcimi účinkami ako je nevoľnosť, zvracanie, kŕče v bruchu, krv v stolici a dokonca na ne vzniká aj určitá forma závislosti. Medzi bežne dostupné stimulačné laxatíva patrí napr. bisakodyl alebo čaj z listov rastliny Cassia senna.
Liečba hnačky
Takzvané antidiaroiká, teda liečivá proti hnačke, môžu byť účinné u pacientov s IBS, u ktorých dominuje najmä hnačka. Pri IBS sa najčastejšie používa loperamid, ktorý zabraňuje kontrakcii črevnej svaloviny a odďaľuje tak vyprázdňovanie. Medzi časté nežiadúce účinky tohto lieku však patrí plynatosť a zápcha, ktoré sú veľmi nežiadúce práve u pacientov s IBS.
Ďalšie používané liečivá – liečba IBS
- lieky proti úzkosti – ako bolo spomenuté v predošlom článku, stres a úzkosť môže úzko súvisieť s IBS, preto môže užívanie týchto liekov predchádzať nepríjemným symptómom. Tieto lieky však treba užívať krátkodobo kvôli riziku vzniku závislosti a nežiadúcich účinkov.
- antidepresíva – okrem toho, že účinkujú na depresiu, ktorá sa niekedy vyskytuje u pacientov s IBS, niektoré antidepresíva môžu uľavovať od častých bolestí brucha.
- spazmolytiká – lieky zmierňujúce nepríjemné črevné kŕče, môžu pomáhať aj pri plynatosti. Tieto lieky sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu.
- antibiotiká – ničia premnožené baktérie podieľajúce sa na symptómoch ochorenia
- lieky proti plynatosti – lieky s obsahom simetikónu môžu uľaviť od plynatosti a s ňou spojenými ťažkosťami
- lieky proti bolesti
Časté otázky
Ako dlho trvá IBS?
IBS je chronické ochorenie, ktorému môže pacient čeliť dlhodobo. Hoci neskracuje jeho život, vie ho poriadne znepríjemniť. Možno ho mať pod kontrolou a žiť plnohodnotný život správne nastavenou liečbou a životosprávou.
IBS a bolesť chrbta?
Jedným z príznakov IBS, ktorý sa môže objaviť je bolesť chrbta. Zvyčajne sa vyskytuje ako dôsledok bolestí brucha, ktoré môžu vyžarovať až do chrbtice.
IBS a chudnutie?
Pacienti s IBS môžu zaznamenať stratu hmotnosti, hoci nejde priamo o príznak choroby. Na vine je kontrola jedálnička a obmedzenie niektorých potravín, ktoré spúšťajú IBS. Chudnutie tak môže byť výsledkom nevedomého zníženia príliš veľkého množstva kalórií. Pri IBS sa totiž odporúča obmedziť alkohol, kofeín, mastné jedlá a tzv. FODMAP, teda sacharidy s krátkym reťazcom, ktoré nie sú dobré na trávenie a často spúšťajú symptómy IBS. Psychika taktiež hrá rolu. Niektorí pacienti s týmto stavom sa môžu báť určitých jedál, ktoré by mohli byť za chorobou, čo podnecuje úzkosť, opatrnosť a precitlivenosť. Kontaktujte svojho gastroenterológa alebo iného odborníka, ktorý vám poradí, ako sa vyhnúť neželanému chudnutiu.
absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.sk/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.sk/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.sk/author/boris-dudik/
-
Boris Dudíkhttps://www.symprove.sk/author/boris-dudik/