IBD: Základné informácie o zápalových ochoreniach čriev

Zápalové ochorenia čreva dokážu človeka poriadne potrápiť. Navyše ich diagnostika a liečba sa od pacienta k pacientovi líši. Pre potvrdenie Crohnovej choroby alebo ulceróznej kolitídy musíte podstúpiť viaceré vyšetrenia.

Čo je IBD?

IBD je skratka z anglického Inflammatory Bowel Diseases a predstavuje zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Pri Crohnovej chorobe môže byť zasiahnutá akákoľvek časť tráviaceho traktu a v prípade ulceróznej kolitídy len hrubé črevo a konečník. Ochorenie sa vyskytuje najmä u ľudí, ktorí majú okolo tridsiatky, avšak medzi pacientmi sú aj deti a starší ľudia.

Žiadna terapia dnes nedokáže IBD vyliečiť úplne, navyše je medikamentózna liečba stále u množstva pacientov málo účinná alebo spojená s veľkým množstvom nežiaducich účinkov. Príčinou je hlavne neznámy pôvod týchto ochorení, a teda nemožnosť použiť liečbu zameranú na príčinu ochorenia.

Príčiny vzniku IBD a rizikové faktory

Príčina vzniku týchto ochorení nie je úplne jasná, no výskumy naznačujú, že za tým stoja viaceré faktory (dedičnosť aj faktory prostredia). Ak si človek nesie takúto dedičnú záťaž, môže napríklad fajčenie, črevné infekcie či užívanie liekov stáť za rozvojom zápalov tráviacej sústavy.

Príznaky a diagnostika IBD

Pre IBD je typická rôznosť príznakov v závislosti od časti tráviaceho traktu, ktorú ochorenie postihlo. K najčastejším príznakom sa však radí hnačka, teploty, bolesť brucha, krv v stolici a chudnutie. Ak ste takéto príznaky spozorovali na sebe, určite neodkladajte návštevu lekára. Okrem toho sa môžete pri zápalových ochoreniach čriev stretnúť aj s opuchmi kĺbov či červenými fľakmi na koži.

Súčasťou diagnostiky IBD sú v prvom rade laboratórne testy, ako napríklad kompletný krvný obraz, vyšetrenie zápalových markerov či rozbor vzoriek stolice. Ďalším krokom sú endoskopické vyšetrenia, ako je kolonoskopia. Pri nej sa nielen skontroluje vnútro čreva, ale zároveň sa odoberú vzorky na histologické vyšetrenie. A nakoniec sa pri diagnostike IBD využíva CT vyšetrenie i magnetická rezonancia.

Muž s boľavým bruchom, s tráviacim ochorením IBD
Zdroj: Canva.com

Liečba IBD

Komplexná liečba zápalových ochorení čreva (IBD), medzi ktoré patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída, zahŕňa terapiu liekmi – farmakoterapiu, no dôležitú úlohu zohráva aj úprava životného štýlu a správna diéta. Cieľom terapie je uľaviť od symptómov ochorenia, navodiť a udržať remisiu, teda bezpríznakovú fázu, ktorej predĺženie môže predchádzať okrem iného aj vzniku nežiaducich komplikácii ochorenia (napr. rakovina hrubého čreva, krvné zrazeniny).

Lieky

Na zmiernenie zápalu v tráviacom trakte sa používajú protizápalové liečivá. Pre miernejšie formy ochorenia sa používajú tzv. aminosalicyláty, z nich sa používa kyselina 5-aminosalicylová, tiež známa ako mesalazín.

Účinnejšími liekmi v potlačení zápalu sú glukokortikoidy, ktoré znižujú zápal veľmi rýchlo a efektívne. Imunosupresíva zase rôznymi mechanizmami potláčajú prehnanú imunitnú odpoveď organizmu, a práve tá je príčinou zápalu pri IBD. Z dôvodu častého výskytu infekcií tráviaceho traktu sú rôzne antibiotiká dôležitými liečivami v liečbe pacientov s IBD. Používajú sa takisto aj po operáciách, kedy je vysoké riziko infekcie.

Operácia

V ťažkých formách ochorenia, kedy je liečba nedostačujúca, je často nevyhnutná operácia.

Keďže ulcerózna kolitída postihuje len hrubé črevo a konečník, ich čiastočné alebo celkové operatívne odstránenie môže úplne vyliečiť ochorenie. Pri Crohnovej chorobe sa väčšinou operujú len veľmi poškodené časti čreva a výhody operácie bývajú často len dočasné.

Odporúčania pre zníženie rizika rozvoja IBD

Diéta je kľúčová pri kontrole zápalových ochorení čriev (IBD). Správne stravovacie návyky môžu mať veľký vplyv na priebeh ochorenia, obzvlášť v obdobiach, keď sa symptómy zhoršujú. V týchto časoch môže aj malá zmena vo výžive spôsobiť výrazné zhoršenie príznakov.

Neexistuje asi žiadna konkrétna stravovacia schéma, ktorá by pomohla každému. Každý človek je iný, môže sa teda stať, že niekomu škodí niečo viac a niečo zase menej alebo vôbec. Preto si musíte vy sami sledovať, čo je pre vás dobré a čo nie.

Uvádzame príklady potravín, ktorých konzumáciu by ste mali obmedziť, a naopak potravín, ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička.

Obmedziť:

  • mastné a vyprážané jedlá
  • pikantné jedlá a koreniny
  • jedlá s vysokým obsahom vlákniny (surové ovocie a zelenina)
  • káva, čaj, čokoláda
  • alkohol
  • hovädzie a bravčové mäso
  • obilniny a orechy
  • mliečne produkty

Zaradiť do jedálnička:

  • ovocné džúsy
  • banány, jablkové pyré
  • biela ryža
  • kuracie mäso a ryby
  • varená zelenina bez šupky
  • vajcia
  • malé a častejšie porcie jedla
  • vyšší príjem tekutín

Okrem úpravy stravy je dôležité znížiť stres, dbať na pravidelný pohyb a dostatočný spánok a tiež zvýšiť príjem telu prospešných baktérií, ktoré zmierňujú niektoré problémy tráviaceho traktu.

IBD: Základné informácie o zápalových ochoreniach čriev

Symprove – probiotiká overené nezávislou štúdiou pri IBD

Záver

Najväčším problémom IBD je fakt, že ich zatiaľ nie je možné úplne vyliečiť. Dá sa však ich stav korigovať liečbou a úpravou stravy. Základom však je skorá diagnostika. Nepodceňujte preto žiadny zo spomínaných príznakov a v prípade, že sa u vás vyskytnú, obráťte sa na svojho lekára.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo