Rakovina hrubého čreva a konečníka – Ako vzniká a ako jej predchádzať?

Onkologické ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí na celom svete. Na popredných priečkach sa nachádza práve rakovina hrubého čreva a konečníka, teda tzv. kolorektálny karcinóm. Samotná rakovina hrubého čreva je stále veľmi často diagnostikovaná až vo vysokom štádiu malignity, kedy sú aj spôsoby liečby obmedzenejšie. Vďaka prevencii a včasnej diagnóze je možné mnohým úmrtiam predísť. Na čo si dať pozor, a ako mininmalizovať riziko jej vzniku?

Rakovina hrubého čreva – odhaliť ju môže vyšetrenie u gastroenterológa

Na úvod je vhodné si ujasniť, že nádor sa nerovná rakovina. Nádor môže byť benígny – nezhubný alebo malígny – zhubný.

Nezhubné nádory hrubého čreva, teda adenómy, sú najčastejšou formou polypov – výrastkov sliznice čreva. Prečo je dôležité ich spomenúť hneď na začiatku? Sú častou prekancerózou, t.j. predstupňom zhubného nádoru hrubého čreva. Na polypy sa väčšinou príde pri kolonoskopickom vyšetrení gastroenterológom. Toto vyšetrenie dokáže odhaliť až 95 percent polypov, ale aj karcinómov. Kolonoskopia nie je len metódou diagnostickou, ale aj terapeutickou, a v prípade nájdenia sa útvary odstránia a pošlú na histopatologické vyšetrenie.

Klinické príznaky polypov sú väčšinou veľmi chabé a väčšina pacientov o nich ani nevie. Niektoré môžu spôsobiť hnačky či krvácanie do stolice, ktoré však bežným okom vidieť nemusí byť.

Zhubný nádor čreva – kolorektálny karcinóm

Je to vôbec najčastejší nádor tráviaceho traktu. Hrubé črevo je jeho poslednou časťou ústiacou von z tela cez konečník. Táto 1,5 metrov dlhá časť predstavuje riziko vzniku zhubného názoru buď v pravej časti, ľavej časti, alebo v konečníku. Podľa lokalizácie sú pridružené typické príznaky. Väčšina nádorov je však dlhodobo nerozpoznaná.

Tie včasné sú bez príznakov a prvé príznaky človek často prehliadne. Akákoľvek zmena vo frekvencii, farbe či konzistencii vašej stolice by však nemala zostať nepovšimnutá. Prvým príznakom je často krvácanie, ktoré je voľným okom neviditeľné. Pacienti postupne krvácajú „nenápadne a nepovšimnute“ a dochádza k rozvoju chudokrvnosti, nastupuje únava, slabosť a malátnosť.

Neskoršie príznaky môžu byť bolesť brucha, pocit diskomfortu, nafukovanie, zmeny plynatosti či zvýšená alebo naopak zhoršená stolica, ktorá bude úzka ceruzkovitá (typická pre rakovinu konečníka), a chudnutie. Necielené chudnutie vyžaduje vždy lekársku pozornosť. Nerozpoznaný nádor môže prejsť až do život ohrozujúceho stavu – obštrukčného ileu, teda nepriechodnosti.

Malígne nádory sa v pokročilom štádiu šíria do ďalších orgánov, kam môžu prerastať alebo metastázovať krvnou cestou predovšetkým do pečene a lymfatickou cestou do uzlín.

Ambulancia gastroenterológa
Zdroj: Canva.com

Rakovina hrubého čreva a konečníka – faktory vzniku

Rizikové faktory vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka si môžeme rozdeliť do dvoch hlavných skupín: Ovplyvniteľnéneovplyvniteľné.

Neovplyvniteľné sú vyšší vek, pohlavie, genetická predispozícia, dedičné ochorenie a ďalšie.

Ovplyvniteľné predstavuje nadváha a obezita, nadmerná konzumácia červeného mäsa, údenín, živočíšnych tukov (napríklad masla) , strava chudobná na vlákninu, ovocie a zeleninu, konzumácia alkoholu a fajčenia a nedostatok pohybu. Vyššie riziko vzniku zhubného nádora pozorujeme u pacientov s chronickými zápalovými ochoreniami ako sú Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a u pacientov, ktorý v minulosti prekonali rádioterapiu v oblasti brucha a konečníka.

Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka

Jedným zo základných odporúčaní je udržiavať zdravý životný štýl. Zamerať sa treba predovšetkým na redukciu hmotnosti, vyváženú pestrú stravu, odporúča sa znížiť obsah živočíšnych tukov a zaradiť do jedálnička rastlinné tuky, zeleninu, ovocievlákninu. Takisto sa odporúča pravidelný pohyb (napríklad 30 minút chôdze denne). Dôležité je obmedziť nezdravé návyky ako alkohol, fajčenie a udržiavať zdravý mikrobióm. Probiotické kmene baktérií dnešná medicína považuje za významnú súčasť prevencie.

Na Slovensku prebieha program pre sekundárnu prevenciu rakoviny hrubého črevakonečníka u pacientov nad 50 rokov. Ide o test na okultné krvácanie, ktoré je mikroskopické, nevidíme ho bežne v stolici a častokrát je to prvý neviditeľný symptóm. Po pozitívnom výsledku v teste nasleduje kolonoskopia.

Liečba sa odvíja od štádia, v ktorom je ochorenie diagnostikované. Každý polyp má byť odstránený, väčšinou endoskopicky pri kolonoskopickom vyšetrení. Liečba malígnych ochorení využíva chirurgickú liečbu na odstránenie postihnutých miest, rádioterapiu a chemoterapiu. Metóda, postup a intenzita liečby je individuálna , závisí od štádia onkologického ochorenia a stavu pacienta.

Rakovina hrubého čreva a konečníka predstavuje v dnešnom svete obrovský problém v oblasti neprenosných ochorení, a to predovšetkým vyspelých krajín. Ročne pribudne množstvo novo diagnostikovaných pacientov vo vysokom štádiu rakoviny. Nezabúdajte na primárnu prevenciu: Zdravý životný štýl, vyváženú stravu, pravidelný pohybzdravý mikrobióm, pravidelné prehliadky u všeobecného lekára, skríningové programy. Akékoľvek zmeny vášho zdravia konzultujte s príslušným lekárom.

Probiotiká Symprove na nočnom stolíku pri posteli v spálni.

Vaša nová ranná rutina pre zdravšie trávenie.

Zdroje:

Autorka blogov, študentka všeobecného lekárstva Nela Macková
Nela Macková
+ posts

Študuje odbor všeobecné lekárstvo na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského. Venuje sa dobrovoľníckej činnosti, písala články pre výukový program Axon-med v spolupráci so študentami z lekárskych fakúlt aj zo zahraničia, a pracovala v oblasti zdravotníctva a športu. Medicínsku prax absolvuje na rôznych pracoviskách, časť praxe a štúdia v zahraničí. Zároveň je niekoľkoročnou pacientkou imunologickej a gastroeneorologickej ambulancie, preto sa snaží odborné informácie podať ľudom čo najjednoduchšie, aby ich pochopil každý a zároveň ukázať, že aj tabuizované témy sú súčasťou každodenného života.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo