sTrávte leto v pohode so Symprove

S letom prichádzajú okrem slnečných dní aj plány na letné výlety a dovolenky. Najmä po dosiahnutí vysokej miery zaočkovanosti a ustúpení pandémie koronavírusu si ľudia po celom svete vynahrádzajú deficit cestovania a vyrážajú do exotiky objavovať nové krajiny aj exotické chute. Tie však môžu byť rizikom pre naše trávenie.

Kľúčom je hydratácia

Vysoké teploty v destináciách na jednej strane osviežujú, ale aj prehlbujú dehydratáciu. Tekutiny treba pravidelne dopĺňať aj niekoľkokrát za hodinu, čo je omnoho vhodnejšie, ako nárazové pitie veľkého množstva vody.

sTrávte leto v pohode so Symprove
Zdroj: unsplash.com

Vo väčšine krajín subtropického a tropického pásma sa neodporúča piť neupravenú vodu z vodovodu. Vodu si treba kupovať vo fľašiach a aj v reštauráciách je vhodné upozorniť čašníka, že si ju želáte priniesť na stôl uzavretú. Sú totiž známe prípady, keď obsluha reštaurácie či kaviarne doplnila v honbe za ziskom do fľaše zdravotne nevyhovujúcu vodu z vodovodu.

V tomto prípade je dokonca lepším riešením uprednostnenie sýtenej vody. Vhodnou náhradou podozrivej vody a nápojov môže byť napríklad šťava z čerstvého kokosového orecha, ktorá sa pije pomocou slamky. Je to výborný nápoj aj pri hnačke, rehydratuje a obsahuje množstvo minerálov a vitamínov.

Prvá pomoc pri hnačke

Ďalšou komplikáciou, s ktorou sa môžeme stretnúť na dovolenke, je hnačka. Snažiť sa ju zastaviť hneď v prvý deň nie je optimálne, keďže ide o proces čistenia čriev od toxínov. Najrizikovejšie destinácie pre vznik infekcie sú rozvojové krajiny Latinskej Ameriky, Afrika, Stredný Východ či Ázia, no „prihodiť“ sa môže prakticky kdekoľvek.

Najčastejšou príčinou hnačky je porušenie základných pravidiel hygieny, požitie kontaminovanej potravy alebo vody. V rámci prevencie je preto vhodné vyvarovať sa konzumácii potravy z pouličných stánkov, kde sa jedlá pripravujú v improvizovaných podmienkach.

sTrávte leto v pohode so Symprove
Zdroj: unsplash.com

Odporúča sa tiež vyhnúť sa dotykov zvierat či kúpania v otvorených priestoroch. Jedlo sa má konzumovať ihneď po príprave, zeleninu je tiež lepšie zjesť tepelne upravenú ako surovú a samozrejme pred konzumáciou jedla je nutné si vždy umyť ruky. Bezpečné je na dovolenke jesť iba ovocie, ktoré sa dá ošúpať alebo uvariť.

Pri hnačke je najdôležitejšie prijímať tekutiny a soli. V lekárňach sa predávajú špeciálne rehydratačné roztoky, účinné sú aj iónové nápoje pre športovcov – nie však v prípade detí. Vhodné sú aj minerálne vody s vysokým obsahom sodíka a draslíka alebo nesladený čaj.

Užite si dovolenku naplno a začnite užívať živé probiotiká čo najskôr.

Ako pripraviť trávenie na dovolenku?

Ak si chcete plánovanú dovolenku vychutnať naplno a nemáte v pláne presedieť slnečné dni na WC v hotelovej izbe, ako prevencia môže pomôcť dlhodobé užívanie probiotík. Tie je vhodné užívať už mesiac pred samotnou cestou, aby v črevách nastala rovnováha a bol pravidelne dopĺňaný dostatočný počet prospešných baktérií.

Pri tzv. cestovnej hnačke, ktorá je spôsobená baktériami, parazitmi, alebo vírusmi nájdenými v kontaminovanej vode či jedle, probiotiká rozšíria rad dobrých baktérií v tráviacom systéme, ktoré vyrovnávajú hladinu zlých baktérií zapríčinenú vírusmi, a riziko tráviacich problémov značne znižujú.

sTrávte leto v pohode so Symprove
Zdroj: unsplash.com

Probiotiká Symprove sa ako jediné dostavia do trávenia živé a aktívne a ihneď priaznivo pôsobia na črevnú mikroflóru. Prospešné baktérie pomôžu nastoliť rovnováhu a vy si budete môcť vychutnávať dovolenku na pláži, vo vode či kdekoľvek, kde si dobre oddýchnete.

Pozor! Fľaša Symprove nespĺňa kritériá tekutiny zabalenej v príručnej batožine, preto si ju vždy zabaľte do podpalubného kufra. Pár hodín v lietadle účinnosť živých probiotík neovplyvní.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12088524/
https://www.prelekara.sk/casopisy/prakticky-lekar/2011-11/probiotika-z-pohledu-praktickeho-lekare-klinicke-indikace-pro-podani-probiotik-vysledky-dotaznikoveho-setreni-mezi-praktickymi-lekari-36658
Kovacikova
+ posts

Vyštudovala ošetrovateľstvo na Lekárskej fakulte UK a odbor farmaceutický asistent v Českej republike. Pracovala v lekárni, pre online lekáreň a ako koordinátor klinických štúdií v Biomedicínskom centre SAV. Je zdravotník telom i dušou, rada pomáha iným, a preto ju táto práca napĺňa. Má rada prírodu, tanec a svoju rodinu.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo