Syndróm dráždivého čreva (IBS) a funkčná medicína

Syndróm dráždivého čreva (IBS) postihuje približne 10 až 15 percent európskej populácie. Jeho symptómy sú rôznorodé, pričom mnohí z pacientov si svoju diagnózu ani neuvedomujú. Jedným z možných liečebných prístupov pri IBS je funkčná medicína, ktorá sa zameriava na hľadanie príčiny vzniku ochorení.

Tento blog je súhrnom informácií, ktoré odzneli v našom rozhovore s gastroenterologičkou z Inštitútu Prediktívnej A Personalizovanej Medicíny, MUDr. Veronikou Babic.

Syndróm dráždivého čreva a jeho diagnostika

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je považovaný za civilizačné ochorenie, ktoré sa vo svete rozvinulo v posledných desaťročiach. Je to ochorenie moderného sveta, ktoré súvisí aj s našim životným štýlom, ovplyvneným nesprávnym stravovaním alebo stresom. Práve stres býva často spúšťačom samotného ochorenia. “V číslach trpí IBS 10 až 15 percent populácie, čo je naozaj veľa a je to najrozšírenejšie ochorenie gastrointestinálneho traktu,“ vysvetlila v rozhovore odvysielanom na Facebooku Symprove.sk, MUDr. Veronika Babic. V mnohých prípadoch si to ľudia neuvedomujú, pretože nemajú dostatočné vedomosti a veľakrát im toto ochorenie nevedia diagnostikovať ani samotní lekári.

Diagnostika IBS vychádza zo zdravotných ťažkostí pacienta, ktorých pôvod nebolo možné určiť. Primárna v diagostike je anamnéza a komunikácia so samotným pacientom. „Na klinike IPPM vykonávame aj analýzu črevného mikrobiómu, kde pri samotnom IBS vieme pozorovať zmeny v mikrobióme, veľakrát ide aj o črevnú dysbiózu,” hovorí gastroenterologička.

Symprove

Symprove – probiotiká overené štúdiami aj pri IBS

Druhy IBS a príznaky

Typy IBS delíme podľa amerických názvov. Je to IBS-D (diarrhea), kedy prevažuje hnačka, IBS-C (constipation), kedy pozorujeme zápchu, alebo ide o kombinované IBS-mixed, prípadne IBS-U, ktoré je nešpecifikovateľné a príznaky sa vymykajú štandardu.

U pacienta je dôležitý výber správneho lekára, pretože nie všetci lekári IBS poznajú, alebo sa naň špecializujú a vedia, ako tento problém liečiť. Dôležitá je anamnéza a rozhovor s pacientom,” zdôraznila MUDr. Veronika Babic.

Syndróm dráždivého čreva – liečba

Liečba nie je určená samotným typom IBS. Jej princípy sú viac-menej rovnaké. Je ta však potrebné špecificky pristupovať ku každému pacientovi, pretože každý z nás je jedinečným organizmom, a preto je k liečbe potrebné pristupovať individuálne. Tu prichádza na scénu funkčná medicína, ktorá sa pozerá na toto ochorenie z mnohých perspektív a veľakrát rovnaké ochorenie a príznaky môže mať rôzne príčiny.

Syndróm dráždivého čreva (IBS) a funkčná medicína
Zdroj: Unsplash

Najčastejšie príčiny vzniku IBS

“Podľa môjho názoru ide o civilizačné ochorenie, ktoré súvisí s nezdravým životným štýlom, ktorým v dnešnej dobe žijeme,” vysvetľuje MUDr. Veronika Babic. Za najčastejšie príčiny môžeme považovať nesprávne stravovanie, narušenie črevného mikrobiómu, nadužívanie liekov a antibiotík a v neposlednom rade stres.

Stres je dôležitý faktor pri IBS, pretože mozog a črevo spolu komunikujú a komunikujú spolu aj cez autonómny nervový systém, ktorý sa delí na sympatikový a parasympatikový. Parasympatikový je aktívny v pokoji a vtedy je aktívne aj trávenie. Naopak v strese sa aktivuje sympatikus a samotné trávenie nie je pre organizmus prioritné. Vtedy je kvalita trávenia narušená. Taktiež je narušený aj črevný mikrobióm, pretože pri stresovej reakcii sa do krvi vyplavuje kortizol, ktorý má negatívny dopad aj na imunitu. Taktiež sa vyplavujú rôzne iné molekuly, ktoré narušujú systém ľudského tela.

Blúdivý nerv, mentálne zdravie a IBS

Vagus nerve alebo blúdivý nerv spája mozog a črevo. Na základe štúdií je IBS spájaný aj s rôznymi traumami, ktoré ľudia v sebe potláčajú.

Je dôležité dbať na psychohygienu a zamerať sa aj na mentálne zdravie. V mnohých prípadoch je potrebné zmeniť životný štýl .

Syndróm dráždivého čreva (IBS) a funkčná medicína
Zdroj: Unsplash

Stravovanie a výživové doplnky

Pri IBS je skutočne nutné prispôsobiť či obmedziť svoj jedálniček. Pri IBS sa všeobecne odporúča LOW FODMAP diéta. Táto strava je odporúčaná aj z toho dôvodu, že črevné baktérie fermentujú jednoduché sacharidy a následne môžu produkovať plyny a spôsobovať zvýšenie intenzivy príznakov IBS.

„Podľa môjho názoru by strava nemala byť úplne striktná,” upozorňuje MUDr. Veronika Babic. Sú rôzne druhy prístupov ku stravovaniu, princípom je zníženie množstva sacharidov. Ukazuje sa, že ideálna je zdravá, racionálna a vyvážená strava. Zámerom nie je vylučovať niektoré potraviny zo stravy, ale naopak jej optimalizácia. Je viac než vhodné vynechať vysoko spracované potraviny a zamerať sa na kvalitnú, čo najmenej priemyselne upravovanú stravu.

“Veľmi dobré výsledky boli zaznamenané pri mediteriánskej strave, ktorá je podľa mňa aj veľmi ľahko dosiahnuteľná,” dodáva gastroenterologička.

IBS môže vzniknúť aj ako sekundárne ochorenie po klostritíde či lympskej borelióze, kedy je potrebné opätovné obnoviť črevný mikrobióm. Preto je dôležité zaradiť do jedálnička kvalitné probiotiká a prebiotické potraviny.

Samozrejme samotný výživový doplnok nie je dostačujúci, kľúčová je strava, úprava životného štýlu a mentálny faktor.

Je možné IBS úplne vyliečiť?

IBS je dlhotrvajúce ochorenie, jeho liečba môže trvať šesť mesiacov až jeden rok. Prvé príznaky zlepšenia by mali byť viditeľné už po mesiaci. Je otázne, či dôjde k úplnému vyliečeniu. Najdôležitejšie je sa doprátrať k počiatočnému spúšťaču alebo kombinácií spúšťačov ochorenia.

Symprove, probiotiká

Nezávislá štúdia preukázala, že užívanie Symprove môže zmierniť príznaky IBS.

Funkčná medicína

Funkčná medicína sa zameriava na odhaľovanie príčin ochorení. Hľadá primárnu príčinu, ktorá bola samotným spúšťačom ochorenia. Zameriava sa skôr na bunkovú a až molekulovú úroveň. Ak je odhalený počiatočný problém, je nastavená personalizovaná liečba. „Každý človek je jedinečný a preto pristupujeme ku každému indiválne. Cieľom je stav zdravia, v ktorom pacient nemusí užívať žiadne lieky,” uzatvára MUDr. Veronika Babic.

Spomínaný prístup k liečbe pacientov môžete vyhľadať na klinike IPPM, kde sa funkčnej medicíne venujú odborníci.

Tento text je súčasťou série spracovaných rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi, odborníkmi a ďalšími osobnosťami, ktoré sa vo svojej profesii zaoberajú trávením, mikrobiómom a ďalšími oblasťami súvisiacimi s celkovým zdravím organizmu, alebo prežívajú osobnú skúsenosť s tráviacim ochorením či intoleranciou. Tieto texty nájdete v sekcii Rozhovory so špecialistami, konkrétne videá na našom Youtube kanáli.

Patricia
+ posts

Social media & Influencer manažér Symprove Slovensko. Okrem prípravy obsahu na sociálne siete a komunikácie s influencermi má na starosti prípravu zaujímavých rozhovorov so zdravotníckymi profesionálmi a ďalšími osobnosťami z rôznych oblastí, najčastejšie na témy ako zdravé trávenie, tráviace ochorenia, imunita či pleť.

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo