Možno existuje len jeden kardinálny hriech: netrpezlivosť. Kvôli netrpezlivosti sme boli vyhnaní z raja, kvôli netrpezlivosti sa nemôžeme vrátiť. Takto znie parafráza od autora W.H. Audena, ktorá by sa dala aplikovať na široké spektrum myšlienok, napríklad aj na niektoré druhy chudnutia.
Existuje množstvo tzv. „fat diets“, termín označujúci diétne stravovanie zamerané na stratu čo najväčšej telesnej hmotnosti za čo najkratší čas. Jeden z hlavných problémov týchto typov diét je dobre známy jojo efekt. Naši českí susedia majú príslovie „lehce nabyl, lehce pozbyl“, ktoré v opačnom znení „lehce pozbyl, lehce nabyl“ definuje podstatu jojo efektu. Väčšina ľudí, ktorí za krátky čas zredukujú svoju váhu, totižto priberú stratené kilá naspäť ešte v daný kalendárny rok1.
Množstvo štúdií2,3 potvrdilo spojitosť medzi zložením črevnej bakteriálnej mikrobioty, efektivitou nášho metabolizmu a v konečnom dôsledku aj účinnosťou diétnych opatrení. Zdravý črevný mikrobióm by v budúcnosti mohol predstavovať „ liek“ v boji proti obezite.
Akú úlohu zohráva mikrobióm v chudnutí?
Začali ste niekedy držať diétu zároveň s kamarátkou/kamarátom, a kým jej/jemu išlo chudnutie ľavou zadnou, vám sa ručička na váhe ani len nepohla? Pokazenou váhou to nebude. Máte jednoducho rozdielnu efektivitu metabolizmu.
Potraviny, ktoré prijímame, musia väčšinou prejsť mechanickou a chemickou úpravou, než sa dostanú do tenkého čreva, kde prebieha väčšia časť tráviacich a vstrebávacích procesov. Nie každú zložku potravy sme však schopní rozložiť, ako napríklad vlákninu či niektoré druhy sacharidov. Tie sú rozkladané črevnými baktériami v hrubom čreve a rozložené molekuly týchto látok sme v rôznej miere schopní vstrebať.
Zloženie črevného mikrobiómu je variabilné a z veľkej časti závisí na našom životnom štýle4. V priemere sa medzi jednotlivcami líši až o 50 percent. Práve rôznorodosť baktérií v našom čreve môže mať za následok rôznu odpoveď organizmu na určitý typ diéty. Napríklad ľudia s obezitou majú v črevách baktérie schopné rozkladať väčšiu časť nestráviteľnej potravy na jednoduchšie molekuly, ktoré je následne naše črevo schopné vstrebať. Týmto spôsobom sú baktérie schopné zabezpečiť kalorický štandard pre osobu s vysokým kalorickým príjmom. Zmena stravovacích návykov preto neprináša viditeľné výsledky rovnakou rýchlosťou u všetkých ľudí v populácii.
Diéty s nízkym príjmom sacharidov a vlákniny
Spoločnou vlastnosťou týchto typov diét je obmedzenie konzumácie niektorého z druhov makro živín. Dodržiavanie diétnych opatrení s nízkym obsahom sacharidov – ako napríklad u paleolitickej diéty, či ketogénnej diéty, kladie otázku na ich dlhodobú udržateľnosť. Sacharidy a vláknina sú u týchto druhov diét vynechané z jedálneho lístka. Tieto živiny sú však jedným zo základných druhov výživy črevných baktérií. Miliardy črevných baktérií potom hladuje a mení svoje zastúpenie v črevách.
Zloženie črevného mikrobiómu sa, okrem iného, podieľa na udržiavaní optimálnej telesnej hmotnosti. Nedostatočný príjem vlákniny a niektorých druhov sacharidov z našej stravy mení zloženie črevného mikrobiómu, a tým oberáme naše telo o množstvo dôležitých živým, ktoré sme schopní vstrebať len s pomocou črevných baktérií. Znižujeme si tak z dlhodobého hľadiska zdravotné benefity a efektivitu chudnutia, ktoré sú spojené so zdravým črevným mikrobiómom. Dostávame sa do začarovaného kruhu.
Črevná mikrobiálna nerovnováha spôsobená diétnymi opatreniami, napríklad zníženého príjmu vlákniny a niektorých druhov sacharidov, je považovaná za rizikový faktor pre vznik mnohých ochorení. Napríklad diéta s vysokým obsahom bielkovín je spájaná s produkciou karcinogénnych látok črevnou mikrobiotou, ktoré predstavujú rizikový faktor pre vznik kolorektálneho karcinómu5. Naopak spôsob stravovania založený na rastlinnej strave je spájaný s množstvom benefitov, akými sú črevná bakteriálna rôznorodosť, udržanie nižšieho percenta telesného tuku či podpora metabolizmu6.
Popri zdravej strave a fit životnom štýle môžeme podporiť zloženie črevnej bakteriálnej mikrobioty aj užívaním Symprove. Symprove obsahuje miliardy prospešných baktérií l .rhamnosus, e. faecium, l. acidophilus, l. plantarum v jednej dávke založenej na vodnej báze, takže prejdú tráviacim traktom a dostavia sa priamo do čriev, kde sú potrebné.
Stravovacie návyky sa v našej populácii líšia, tak ako sa líši aj zloženie nášho črevného mikrobiómu. Pre každého z nás je však dôležitá črevná bakteriálna diverzita prinášajúca množstvo benefitov, medzi ktoré patrí aj zníženie telesnej hmotnosti. Diéty s nízkym obsahom sacharidov a vlákniny znižujú diverzitu črevného mikrobiómu a tým sa môžu podieľať na vzniku rôznych ochorení, ako napríklad aj obezita.
Na nadviazanie k parafráze od W.H. Audena – Netrpezlivosť vedúca k drastickému zníženiu hmotnosti môže mať ďalekosiahle následky. Nie však také, aké by si človek prial.
Literatúra:
1https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3901982/
2https://www.mayoclinicproceedings.org/article/S0025-6196(18)30148-4/abstract
3https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5378938/
4https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20368178/
5https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4315779/
6https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6478664/
Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/
-
Richard Mackovičhttps://www.symprove.sk/author/mackovic/