Štedrovečerná večera a trávenie

Vianoce sú obdobím plným tradícií, pre každého reprezentujú určité hodnoty a každý ich vníma trochu inak. Jedno však majú spoločné – tradičné a chutné jedlo. Od oblátok cez kapustnicu, majonézový šalát s kaprom až po neodolateľné medovníky a zákusky.

Fakt na úvod

Jedna zo štúdií uvádza, že počas Vianočnej večere priemerne skonzumujeme viac ako 5000 kalórií, čo predstavuje viac ako dvojnásobok denného príjmu priemerného človeka1.

Aký vplyv má stravovanie na črevný mikrobióm?

Zloženie črevného mikrobiómu je okrem iného úzko späté so stravovacími návykmi jednotlivca. Podľa druhu potravín, z ktorých čerpáme živiny, sú v našich črevách uprednostňované určité druhy baktérií. Nie je preto žiadnym prekvapením, že zloženie črevného mikrobiómu sa líši u vegetariánov a u ľudí so živočíšne založenou stravou.

Strava založená na príjme rastlinných proteínov favorizuje baktérie rodu Bifidobacterium, Lactobacillus a naopak znižuje koncentráciu baktérií Clostridium perfringens a Bacteroides. Toto zastúpenie baktérií je schopné zo stravy čerpať tzv. SCFA, teda mastné kyseliny s krátkym reťazcom, ktoré sú dôležitou súčasťou výživy pre črevné bunky, tzv. enterocyty, a tiež imunitné bunky, T lymfocyty, ktoré sa v blízkosti črevných buniek nachádzajú. Enterocyty majú potom pevnejšie medzibunkové väzby a vytvárajú silnejšiu črevnú bariéru, ktorá je súčasťou nešpecifickej imunity. Spomenuté zloženie baktérií je taktiež zodpovedné za správne fungovanie špecifickej imunity, T lymfocytov a znižuje tým zápalové reakcie v črevách2.

Príjem prevažne živočíšnych proteínov v strave mení zloženie črevného mikrobiómu v zmysle vyšších koncentrácií baktérií rodu Bacteroides, Alistipes, Bilophila, Ruminococcus a naopak znižuje koncentráciu baktérií rodu Bifidobacterium. Uvedené zloženie baktérií sa podieľa na zvýšenej koncentrácii TMAO metabolitu, ktorý je zodpovedný za zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Strava bohatá na živočíšne proteíny nedosahuje dostatočné koncentrácie krátkych mastných kyselín v črevách a tým zvyšuje riziko vzniku zápalových ochorení čriev2.

Štedrovečerná večera a trávenie?

Aká je dynamika zmeny črevného mikrobiómu?

Zmena v zložení črevného mikrobiómu nastáva po diétnej zmene už po 24 hodinách. Táto zmena v zložení mikrobiómu však nie je permanentná a 48 hodín po ukončení konzumácie novej stravy sa rovnováha v zastúpení baktérií v črevách vracia do pôvodných koľají. Z toho vyplýva, že vianočná večera, ktorá je väčšinou plná kalorických jedál má vplyv na zloženie nášho mikrobiómu, ale len na krátky čas. Pokiaľ teda nehodláte tento typ stravovania praktizovať celoročne.

Akým spôsobom môžme počas Vianoc podporiť črevný mikrobióm a tým aj naše celkové zdravie?

Starostlivosť o naše zdravie zahŕňa zložku fyzickú a psychickú. Spôsob, akým možno podporiť fyzické zdravie, je každodenná aeróbna aktivita, či už je to beh alebo chôdza, zdravý životný štýl a zdravá strava, do ktorej mimo iné patria aj výživové doplnky ako sú probiotiká3. Socializácia na dennej báze, relax a starostlivosť o svoje telo zastrešujú psychickú zložku nášho zdravia4.

Ak by sa náhodou aj stalo, že sa počas vianočnej večere zmení zloženie nášho črevného mikrobiómu, nie je nutné si nad tým príliš lámať hlavu. Znovuobnovenie našich stravovacích návykov a užívanie probiotík Symprove môže v krátkej dobe znova nastoliť rovnováhu v našich črevách5.

Tohtoročné Vianoce pravdepodobne budú v niektorých ohľadoch netradičné. Limitovaný kontakt s príbuznými si však možno čiastočne vynahradiť chutnou a viacchodovou štedrou večerou. Možno na krátky čas naruší zloženie nášho mikrobiómu, rovnováhu v črevnom mikrobióme sme však schopní obnoviť jednak dlhodobou zdravou životosprávou a taktiež užívaním probiotík Symprove. Na Štedrý večer si pripite pohárom chutného vína či šampanského, ale ráno nezabudnite na pravidelný prípitok so živými baktériami.

Na zdravie a šťastné a veselé Vianoce!

Literatúra:

1https://fabnews.live/wren-kitchens-brits-eat-three-days-worth-of-calories-on-christmas-day/

2Singh RK, Chang HW, Yan D, et al. Influence of diet on the gut microbiome and implications for human health. J Transl Med. 2017;15(1):73. Published 2017 Apr 8. doi:10.1186/s12967-017-1175-y

3https://www.symprove.sk/zdravy-mikrobiom-moze-pomoct-v-boji-s-obezitou/

4https://www.symprove.sk/mavate-casto-zlu-naladu-pricinou-moze-byt-aj-travenie/

5https://www.symprove.sk/o-symprove/

Richard Mackovič
+ posts

Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo