Mikrobiota a imunita v chrípkovom období

Čo je to Chrípka?

Chrípka je vysoko nákazlivé vírusové ochorenie, spôsobené vírusom chrípky.  Prejavuje sa bolesťami hlavy, kĺbov, svalov, malátnosťou a neskôr suchým kašľom. Bežne sa vyskytuje v zimnom období, teda od januára do marca a ročne si na Slovensku vyžiada stovky až tisíce obetí.

Povedzme si teda ako vyzrieť na chrípku a ako sa jej vyhnúť. Aký vplyv má toto ochorenie na našu mikrobiotu, prípadne ako mikrobiota obohatená o probiotiká pôsobí na imunitu v čase nadchádzajúceho chrípkového obdobia.

Prevencia

Jedným z dôležitých preventívnych opatrení je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Otužovanie, pestrá strava s dostatočným príjmom vitamínov a aktívny pohyb. Ten nemusí byť v podobe dlhého a namáhavého tréningu, bohato postačí pravidelná prechádzka na čerstvom vzduchu.

Ďalej je nutné dodržiavať hygienické zásady, medzi ktoré patrí pravidelné umývanie rúk pod teplou a tečúcou vodou. Pokiaľ ste na cestách alebo túto možnosť nemáte, použite akýkoľvek antibakteriálny gél alebo dezinfekciu na vodnej báze. V neposlednom rade sa vyhnite kontaktu s chorými ľuďmi, prípadne využite sezónne možnosti očkovania.

Čo sa deje s mikrobiotou v priebehu chrípkového ochorenia

Čo sa deje s mikrobiotou v priebehu chrípkového ochorenia?            

Mikrobiota a imunita sú na seba silno naviazané. Mikrobiota podlieha mnohým zmenám v priebehu ľudského života. Ak už sa jedná o kolísanie jej zloženia, príkladom je úbytok bifidobaktérií v pribúdajúcim vekom či zmeny zapríčinené užívaním antibiotík. V týchto obdobiach sa odporúča užívať probiotiká a posilniť tak vplyv mikrobioty na prirodzenú imunitu. V skorom chrípkovom období môže byť váš imunitný systém oslabený, čo sa spája s ďalšími zmenami, ktoré môžu spôsobiť náhly rozvoj chrípkového ochorenia. Črevná mikrobiota obohatená o probiotiká môže zlepšiť prah antivírusovej imunity a to prostredníctvom metabolitov, ako sú napr. mastné kyseliny s krátkym reťazcom. Niektoré probiotiká teda pôsobia pomocou mastných kyselín na  os črevo-pľúca a znižujú tak zápalové symptómy a alergické ochorenia dýchacích ciest.

Mikrobiota a chrípka

Záver

Prevencia v podobe dodržiavania zdravého životného štýlu a hygienických zásad v chrípkovom období je nesmierne dôležitá. Ani to však nezaručuje, že sa ochoreniu určite vyhnete. Imunitu má každý inú a je dôležité nezaspať na vavrínoch a stále podnikať malé, ale účinné kroky pre naše zdravie. Probiotiká teda nezlepšujú len prah antivírusovej imunitnej odpovedi na vírus chrípky, ale v zimnom období vám môžu pomôcť zlepšiť aj symptómy iných zápalových ochorení prejavujúcich sa v oblasti dýchacích ciest.

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1286457917301466

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091674917322856

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo