Benefity užívania probiotík v tehotenstve

Tehotenstvo prináša pre ženu množstvo nových pocitov, emócií a skúseností. Možno sa seba pýtate: „Robím to správne?” „Akým spôsobom môžem podporiť zdravie seba a svojho dieťaťa?“ Na prvú otázku by len ťažko vedela odpovedať osoba mužského pohlavia. Chlap, ktorý sa najviac priblížil pochopeniu, ako sa cítia tehotné ženy, bol pravdepodobne Arnold Schwarzenegger vo filme Junior.

Na druhú otázku sa Vám budem z vedeckého hladiska snažiť odpovedať ja.

Jedno až štyri percentá žien v USA a Kanade užíva počas tehotenstva probiotiká. V Holandsku je to dokonca až 14 percent tehotných žien. Ak sa teda pýtate, či je užívanie probiotík v tehotenstve a počas dojčenia bezpečné, hneď z úvodu vám odpoviem: ÁNO. Výsledky niektorých štúdií dokazujú, že probiotiká sú nielenže bezpečné, ale dokonca aj prospešné.

Probiotiká v tehotenstve

Vyjadrenie WAO (World Allergy Organization) z roku 2014:

Svetová alergologická organizácia odporúča:

  1. Užívať probiotiká u tehotných žien, ktorých dieťa má zvýšené riziko vzniku alergie;
  2. Užívať probiotiká u dojčiacich žien, ktorých dieťa má zvýšené riziko vzniku alergie;
  3. Užívať probiotiká u detí, ktoré majú zvýšené riziko vzniku alergie.

Rozhodnutie o užívaní probiotík by malo byť konzultované s ošetrujúcim lekárom.

Ako matka máte možnosť ovplyvniť vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa pred, počas a aj po pôrode. Probiotiká sú jedným z nástrojov, ktorým môžete vaše zdravie a zdravie vášho dieťaťa podporiť.

Pre správny priebeh tehotenstva je potrebné, aby sa žena nachádzala v čo najlepšej fyzickej a psychickej kondícii. Medzi kroky vedúce k zlepšeniu zdravotného stavu patrí aj starostlivosť o črevný mikrobióm, v ktorom sa nachádza až 70% imunitného systému človeka.

Veľkú väčšinu baktérií získa dieťa práve od svojej matky. Z tohoto dôvodu je podstatná rôznorodosť baktérií črevného mikrobiómu matky. Symprove obsahuje v jednej dávke až 10 miliárd živých baktérií, ktoré pôsobia v črevách a priaznivo vplývajú na črevnú mikroflóru.

Probiotiká v tehotenstve

Ako súvisí zloženie črevného mikrobiómu s pohlavnými hormónmi?

Črevná mikrobiota – bakteriálne zloženie v črevách – sa vo veľkej miere podieľa na hladine a účinnosti estrogénov v krvi ženy. Správne zloženie mikrobiómu, najmä bakteriálna rôznorodosť, udržuje hladinu estrogénov v optimálnych koncentráciách a podieľa sa tak na optimálnom priebehu tehotenstva, aj na počatí.

Zmena bakteriálneho zloženia v črevách môže spôsobiť zníženie hladiny estrogénov a prispieť k vzniku rôznych ochorení, ako je napríklad obezita, nádorové a kardiovaskulárne ochorenia, syndróm polycystických ovárií a iné.

Majú probiotiká vplyv na vznik atopického ekzému u detí?

Niekoľko štúdií potvrdilo, že užívanie probiotík v tehotenstve a po pôrode značne znižuje riziko vzniku atopickej dermatitídy, resp. ekzému, v prvých rokoch života dieťaťa. Mechanizmus, akým črevný mikrobióm ovplyvňuje imunitný systém dieťaťa, nie je úplne objasnený. Predpokladá sa, že črevné baktérie sa podieľajú na „výcviku” imunitných buniek, ktoré sa zúčastňujú v signálnych dráhach vedúcich k vzniku alergických ochorení. Nedostatočný „výcvik” imunitných buniek spôsobený nesprávnym zložením črevného mikrobiómu môže vytvoriť nerovnováhu v regulácii zápalových procesov v tele vedúcich k vzniku alergického ochorenia, akým je atopický ekzém.

Črevný mikrobióm a vývoj detského mozgu

Čoraz viac štúdií sa prikláňa k tvrdeniu, že črevné baktérie zohrávajú dôležitú úlohu v správnom vývoji mozgu a správania človeka, ako napríklad štúdia od Arentsen et al. Presný mechanizmus, akým črevné baktérie podporujú vývoj mozgu a správania, zatiaľ nie je známy. Táto štúdia poukazuje na fakt, že stavebná časť bunky našich „dobrých” črevných baktérií sa dostáva do nášho mozgu, kde ju rozpoznajú imunitné bunky a taktiež mozgové bunky. Mozgové bunky rozpoznávajú proteín baktérií pomocou receptorov. Tieto receptory sa na mozgových bunkách nachádzajú hlavne počas jeho vývoja, to znamená v prvých rokoch nášho života, a ich koncentrácia priamo závisí na správnom zložení nášho mikrobiómu.

Myši, ktoré mali zmenený črevný mikrobióm, alebo ho dokonca nemali vytvorený vôbec, mali výrazne nižšie koncentrácie spomínaných receptorov na mozgových bunkách. Vo výsledku mali myši s nižším množstvom spomínaných receptorov podobnú hladinu niektorých bielkovín v mozgu, ako majú napríklad ľudia s autizmom. Táto štúdia poukázala na dôležitosť komunikácie mozgu a črevného mikrobiómu, ktorá je závislá na správnom zložení črevného mikrobiómu.

Probiotiká v prevencii vzniku zápchy a nadúvania počas tehotenstva

Zápcha a nadúvanie sprevádzajú asi 40 percent tehotných žien neužívajúcich probiotiká. Užívaním probiotík počas tehotenstva sa redukovalo percento tehotných žien so zápchou na 2,4 percenta, nadúvanie sa objavilo iba u 5,28 percenta žien užívajúcich probiotiká. Výrazne nižšie podiely tehotných žien trpiacich tráviacimi problémami dokazuje, že užívanie prospešných baktérií počas tehotenstva je správna voľba.

Trávenie a zloženie baktérií v našich črevách priaznivo ovplyvňujeme zdravým živnotným štýlom, pestrou zdravou stravou a ich pravidelným dopĺňaním. Symprove obsahuje desať miliárd prospešných baktérií l .rhamnosus, e. faecium, l. acidophilus, l. plantarum v jednej dávke založenej na vodnej báze. Baktérie prejdú tráviacim traktom a dostavia sa priamo do čriev, kde pôsobia.

Optimálne zloženie črevného mikrobiómu predstavuje množstvo benefitov pre zdravie tehotnej ženy, ako aj pre samotné dieťa, a preto je dôležité starať sa oň. Živé baktérie Symprove sú nielen bezpečným, ale aj prospešným doplnkom stravy pred, počas a po pôrode. Ako všetko, čo súvisí s vašim zdravým v tehotenstve, aj užívanie probiotík však určite dopredu konzultujte s vašim ošetrujúcim lekárom.

Literatúra:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3056676/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4307749/

https://bmcpregnancychildbirth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12884-017-1629-5

https://pediatrics.aappublications.org/content/132/3/e666

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28778332/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464665/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267579/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27843150/

https://www.wincloveprobiotics.com/sites/default/files/downloads/hofmann_2015_english_translation.pdf

+ posts

Absolvent Lekárskej fakulty, Masarykova univerzita v Brne

Jediné živé probiotiká

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.

Original

Pôvodná, ničím neprekrytá príchuť pre tých, ktorí nemusia sladké. Symprove Original má jemne kyslú príchuť.

Mango & Passionfruit

Je mierne dosladená prírodnými sladidlami, evokuje tóny manga a marakuje, cítiť však aj jemnú kyselkavosť.

Jahoda a malina

Je najsladšia z trojice príchutí s príjemne jemnou chuťou tohto ovocia. Najlepší výber pre deti.