Vplyv alkoholu na črevnú mikrobiotu a trávenie

Obdobie vianočných večierkov a prechádzok po trhoch s vareným vínom má pomaly odzvonené. Blíži sa štedrovečerná večera a oslavy nového roku. S tým prichádzajú prípitky vo forme vaječného likéru až po fľaše šampanského. Hádam každý si už skúsil, aký vplyv má alkohol na motoriku, vnímanie a celkové ovládanie sa. Ako ale pôsobí na naše trávenie už vie málokto.

Ako ovplyvňuje alkohol trávenie a črevnú mikrobiotu?

Nadmerné užívanie alkoholu je rizikovým faktorom pre viac ako 200 ochorení, medzi ktoré patrí rakovina, kardiovaskulárne ochorenia a poškodenie pečene. Časté požívanie alkoholu poškodzuje funkciu slizničnej bariéry tráviaceho traktu a ovplyvňuje priepustnosť čreva. Miera a rýchlosť vstrebávania alkoholu sú variabilné a môžu byť podmienené rôznymi faktormi, medzi ktoré patrí napr. objem, druh alkoholického nápoja, prímesi a koncentrácia alkoholu v nápoji. Menej koncentrované nápoje sa vstrebávajú pomalšie, viac koncentrované rýchlejšie a príliš koncentrované spomaľujú vyprázdňovanie žalúdku a tým predlžujú dobu vstrebávania.

Akonáhle sa alkohol vstrebe, nastáva v tele jeho distribúcia. Distribučný objem zodpovedá objemu celkovej telesnej vody v organizme. Z tohto dôvodu sa ženy, ktoré skonzumovali rovnaké množstvo alkoholu a majú rovnakú hmotnosť ako muži, opijú rýchlejšie. Ide o to, že celkové množstvo vody u žien je nižšie ako u mužov.

Po fáze distribúcie nasleduje fáza metabolizácie, známa ako odbúravanie alkoholu. Tento proces prebieha v našej pečeni.

Črevná mikrobiota je spoločenstvo mikroorganizmov, ktoré hrajú dôležitú úlohu pri trávení, absorbcii, metabolických a imunitných funkciách. Štúdie publikované v roku 2017 zdôraznili, že užívanie alkoholu je jednou z hlavných príčin zmien v črevnej mikrobiote, ktoré nazývame dysbióza.

Vplyv alkoholu na črevnú mikrobiotu a trávenie

Úloha probiotík

Častá konzumácia alkoholu znižuje počet bifidobaktérií, laktobacilov, enterokokov a zvyšuje hladinu enzýmov spojených s poškodením pečene. V roku 2008 bola publikovaná štúdia, v ktorej bolo potvrdené, že podávanie probiotík po dobu 5 dní u pacientov nadmerne užívajúcich alkohol, významne zvýšilo počet laktobacilov a znížilo aktivitu pečeňových enzýmov a tým predišlo závažnejšiemu poškodeniu pečene u pacientov užívajúcich probiotiká oproti štandardnej liečbe. Užívanie niektorých probiotík tak môže pôsobiť ako prevencia pred poškodením pečene po užívaní alkoholu.

Záver

Probiotiká vás pred rannou opicou neochránia, avšak ich pravidelné užívanie môže mať vplyv aj na zdravie vašej pečene. Môžu vám pomôcť vrátiť do poriadku črevnú mikrobiotu , najlepším liekom je však aj tak prevencia. Nehovoríme, že sa alkoholu musíte úplne vyhýbať, jeho súčasné užívanie však môže znížiť účinok probiotík. Nepocítite teda takú zmenu, ako keby ste probiotiká užívali bez konzumácie alkoholu.

Každopádne, vaječný likér či pohár vína k štedrovečernej večeri určite patrí. Pite teda s mierou alebo len príležitostne a podporte trávenie vo vianočnom období pravidelnou dávkou aktívnych baktérií.

Úloha probiotík

P.S.: Pohodové sviatky a všetko najlepšie v novom roku!

Zdroje:

http://ctpp.cz/data/files/Bezprostredni vliv nizkych davek alkoholu na lidkske chovani.pdf

+ posts

Študentka 5. ročníka Farmaceutickej fakulty, Veterinárnej a farmaceutickej univerzity v Brne

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo