Atopický ekzém – ako súvisí s mikrobiotou a ako ho liečiť?

Atopická dermatitída, tiež známa ako atopický ekzém, je veľmi časté ochorenie postihujúce pokožku, spôsobujúce jej chronický zápal. Ochorenie sa väčšinou začne prejavovať v skorom detstve a časom sa môžu symptómy zmierniť, no niekedy pretrváva až do dospelosti. Pre toto ochorenie sú typické bezpríznakové obdobia, ktoré môžu trvať aj niekoľko rokov, a obdobia relapsov, kedy sú príznaky najintenzívnejšie. U ľudí trpiacich atopickou dermatitídou sú často prítomné aj iné chronické alergické ochorenia ako je napr. alergická nádcha alebo astma. Ako sa atopický ekzém prejavuje, čo môže byť jeho príčinou a ako ho liečiť?

Príznaky atopickej dermatitídy

Prejavy a intenzita príznakov atopickej dermatitídy môžu byť od človeka k človeku veľmi rozdielne. Väčšinou sa prejavuje nasledovne:

  • suchá pokožka
  • intenzívne svrbenie, najmä v noci
  • červené ložiská vyskytujúce sa predovšetkým na pokožke rúk, nôh, členkov, zápästí, krku, na hrudi, viečkach a v záhyboch lakťov a kolien. U detí býva postihnutá  tvár a pokožka hlavy
  • drobné pľuzgieriky
  • zhrubnutá, popraskaná a šupinatá pokožka

Častým škriabaním pokožky môže dôjsť k poraneniu a prípadne k infekcii.

Tieto príznaky sú veľmi podobné aj u iných typoch ekzémov, napr. u kontaktnej dermatitídy spôsobenej vystavením pokožky  určitým alergénom.

Atopický ekzém

Prečo vzniká atopická dermatitída?

Príčina ochorenia nie je dodnes presne známa, pravdepodobne za jej vznikom stoja súčasne genetika a viacero iných faktorov.

Zápal je prirodzenou reakciou imunitného systému na vonkajšie alebo vnútorné vplyvy, ako je napr. infekcia, alergény alebo rôzne iné iritanty. Funkciou pokožky je chrániť telo pred týmito faktormi. Pri atopickej dermatitíde bývajú často postihnuté práve gény zabezpečujúce túto ochrannú funkciu pokožky, čo má za následok chronický zápalový proces na pokožke a s ním spojené nepríjemnosti.

Podľa viacerých výskumov sa na vzniku a priebehu atopickej dermatitídu môže podieľať aj mikrobiota. Táto spojitosť je najlepšie vysvetlená prostredníctvom tzv. hygienickej hypotézy.

Podľa tejto teórie moderný spôsob života, spojený s nadmernou hygienou a sterilitou prostredia, v ktorom vychovávame deti, znižuje ich vystavenie bežným mikroorganizmom a ochudobňuje tak mikrobiotu, čo môže v ranom detstve ovplyvniť vývoj imunitného systému. V detstve mikrobiota pozitívnym spôsobom ovplyvňuje imunitný systém, určitým spôsobom ho učí nereagovať prehnane na mikroorganizmy alebo alergény nachádzajúce sa prirodzene všade v okolí. U  neskúseného imunitného systému, ktorý pozná menej mikroorganizmov, je neskôr viac pravdepodobné, že bude fungovať neadekvátne, čo sa môže podieľať na vzniku rôznych ochorení ako je napr. atopická dermatitída alebo astma.

Atopický ekzém

Majú probiotiká vplyv na vznik atopického ekzému u detí?

Niekoľko štúdií potvrdilo, že užívanie probiotík v tehotenstve a po pôrode značne znižuje riziko vzniku atopickej dermatitídy, resp. ekzému, v prvých rokoch života dieťaťa.

Mechanizmus, akým črevný mikrobióm ovplyvňuje imunitný systém dieťaťa, nie je úplne objasnený. Predpokladá sa, že črevné baktérie sa podieľajú na „výcviku” imunitných buniek, ktoré sa zúčastňujú v signálnych dráhach vedúcich k vzniku alergických ochorení. Nedostatočný „výcvik” imunitných buniek spôsobený nesprávnym zložením črevného mikrobiómu môže vytvoriť nerovnováhu v regulácii zápalových procesov v tele vedúcich k vzniku alergického ochorenia, akým je atopický ekzém.

Ako sa starať o atopickú pokožku?

Ak trpíte akýmkoľvek chronickým ochorením, mali by ste robiť určité režimové opatrenia, ktorými možno znížiť riziko vzplanutí ochorenia a jeho príznakov.

  • poznajte spúšťače ochorenia a snažte sa im vyhnúť – ak trpíte ochorením už niekoľko rokov, určite ste si všimli, že niečo (môže to byť napr. potravina, peľ alebo psie chlpy) váš stav zhoršuje
  • často sa umývajte a hydratujte – časté umývanie znižuje riziko infekcií, no môže samo o sebe ešte viac vysušovať pokožku, preto je potrebné, aby ste svoju pokožku aj pravidelne natierali hydratačným krémom, ideálne neparfumovaným
  • užívajte lieky – niektoré dostanete bez predpisu v lekárni, iné vám musí predpísať lekár. Ide predovšetkým o prípravky na kožu, pri závažnejších stavoch to môžu byť aj perorálne lieky. Dôležité je si však uvedomiť, že nie každému zaberá to isté a k tomu správnemu lieku pre vás sa musíte niekedy dopracovať postupne.
  • sledujte príznaky infekcie – bolesť, opuch, začervenanie, pľuzgiere a samozrejme hnis naznačujú, že niečo je v neporiadku

Probiotiká

Niektoré probiotiká, predovšetkým kombinované prípravky s viacerými kmeňmi, sa ukázali byť nápomocné v prevencii vzniku alebo závažnosti atopického ekzému u detí, a v prevencii vzplanutí a ich intenzity u dospelých. Keďže ochorenie býva spájané s pozmenenou mikrobiotou, jej obohatenie o dobré, probiotické baktérie môže pomôcť, a to predovšetkým v detstve, kedy sa vyvíja imunitný systém.

Mikrobióm a imunita

Vyskúšajte Symprove – probiotiká č.1 v komunite (a)Top život

V liečbe ekzému probiotikami sú výsledky štúdii rôzne, niekde pomohli, niekde iba trochu a niekde vôbec. Závisí to samozrejme od prípravku, od toho, ako dlho sa užíva a samozrejme aj od prípadu. Tak ako s krémami a liekmi, niekomu môže pomôcť iba liek, niekomu iba krém a niekomu možno kombinácia liek, krém a probiotikum.

Boris Dudík
+ posts

absolvent Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, aktuálne študent doktorandského štúdia

Jediné živé probiotiká

Symprove ikony
symprove produkt

Udržujte zdravú rovnováhu baktérií v črevách už dnes!

Vďaka jedinečnej technológii a dlhoročnému zdokonaľovaniu sú probiotiká SymproveTM jediné skutočne živé probiotiká, ktoré sa vďaka vodnej báze dostavia do čriev, kde priaznivo pôsobia na trávenie, imunitu a celkové zdravie organizmu. Na rozdiel od tabletkových probiotík sa nezdržiavajú v žalúdku, kde ich agresívne žalúdočné kyseliny rozložia a oslabia, ale prejdú tráviacim systémom priamo tam, kde sú potrebné.
logo